Ruczaj i Latawiec uratowane

Piotr Kozak    2014-11-07 14:04:16

Rycerze z Warszawy Społecznej oraz skłóceni mieszkańcy Śródmieścia – ostatnia sesja Rady Warszawy za nami. Miejscami było śmiesznie, miejscami gorąco, ale wszystko zakończyło się happy endem.

Ostatnia sesja Rady Warszawy upłynęła pod znakiem gorączkowego uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego. Nie zabrakło również gorącej dyskusji na temat reprywatyzacji, przeciwko której swój happening zorganizowała Warszawa Społeczna. Członkowie stowarzyszenia, przebrani za rycerzy, wraz z Maciejem Łapskim jako Robin Hoodem, zażądali „zwrotu miasta mieszkańcom”. Nie wiadomo na ile żądania Warszawy Społecznej wpłynęły na decyzje radnych, niemniej przegłosowano mikroplany dla zagrożonych lub objętych reprywatyzacją SP nr 75 przy ul. Niecałej oraz LO im. Frycza-Modrzewskiego przy ul. Elektoralnej. Najwięcej kontrowersji wywołała jednak sprawa osiedla Latawiec i skweru batalionu AK „Ruczaj”.

Umieszczony przy ulicy Mokotowskiej skwer batalionu AK „Ruczaj” pięć lat temu został częściowo zreprywatyzowany. Obecny właściciel planuje na nim zabudowę biurowo-usługową, przeciwko czemu protestują mieszkańcy. Aby uchronić teren skweru przed zabudową i zablokować plany inwestycyjne, konieczne było uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ostatnia przed wyborami sesja była też ostatnią okazją – przynajmniej według samych mieszkańców – do uchwalenia takich planów. Gdyby nie podjęto sprawy, inwestor mógłby rozpocząć prace budowlane.

Podobny problem dotyczył również skweru na terenie osiedla Latawiec przy ulicy Koszykowej. Zgodnie z pierwotnym projektem planu zagospodarowania przestrzennego, był on przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową, na co nie zgadzali się mieszkańcy osiedla i przeciwko czemu protestowali podczas toczących się konsultacji.

Konflikt mieszkańców Śródmieścia

Dość niespodziewanym punktem okazał się konflikt, jaki powstał między mieszkańcami ulicy Mokotowskiej, a mieszkańcami osiedla Latawiec. Jeszcze do poniedziałku nic nie zapowiadało napiętej sytuacji. W tym dniu bowiem, Komisja Ładu Przestrzennego oficjalnie przyjęła zgłoszone uwagi mieszkańców uniemożliwiające zabudowę zarówno na skwerze batalionu AK „Ruczaj”, jak i na osiedlu Latawiec. Już jednak dwa dni później niektórzy radni dzielnicowi, powołując się na obawy dotyczące możliwości uchylenia planu zagospodarowania przestrzennego przez wojewodę, a wbrew opinii Marka Mikosa, dyrektora miejskiego biura architektury i planowania przestrzennego, zgłosili zastrzeżenie, że być może należy zachować zabudowę na osiedlu Latawiec. Przyczyną ewentualnego uchylenia planów przez wojewodę miała być zbyt daleko idąca ingerencja mieszkańców w pierwotnie wyłożony projekt i wynikające stąd błędy proceduralne.

Sprawa wywołała liczne kontrowersje. Wedle nieoficjalnych źródeł „Polityki Warszawskiej”, była ona przyczyną konfliktu na posiedzeniu klubu PO. Ostateczna decyzja, aby wziąć pod uwagę głosów mieszkańców zgłaszanych podczas konsultacji, zapadła po gorącym głosowaniu członków klubu i taką też decyzję przegłosowała Komisja Ładu Przestrzennego podczas czwartkowego spotkania.

Była to jednak sytuacja konfliktowa przede wszystkim dla samych mieszkańców. Lokatorzy z ulicy Mokotowskiej byli przekonywani przez niektórych radnych, że mogą uratować skwer batalionu AK „Ruczaj” tylko wtedy, gdy zachowana zostanie zabudowana mieszkaniowa skweru na osiedlu Latawiec. Deklarowali, że nie dopuszczą do utraty terenów zielonych nawet kosztem drugiego osiedla. Z kolei mieszkańcy osiedla Latawiec zwracali się do radnych Twojego Ruchu oraz do działaczy Zielonych i MJN o pomoc w uratowaniu skweru.

Po burzliwych i długich dyskusjach, radni ostatecznie postanowili pogodzić obie strony i przegłosowali plan uniemożliwiający zabudowę dziedzińca na osiedlu Latawiec oraz skweru batalionu AK „Ruczaj”. Toczący się podczas sesji konflikt zakończył się więc "happy endem", choć nie da się ukryć, że można go było uniknąć odpowiednio wcześniej.

Niemoc konsultacji

Jeszcze inne światło na sprawę całego śródmiejskiego konfliktu rzuca Marek Matczak, kandydat na radnego z ramienia Zielonych, który uczestniczył w próbach negocjacji między mieszkańcami. – To był bardzo nieprzyjemny konflikt, celowo lub niecelowo mieszkańcy byli przeciwstawiani innym mieszkańcom – mówił w rozmowie z „Polityką Warszawską” Marek Matczak – Ten konflikt pokazuje jednak, że Warszawa wciąż nie doczekała się odpowiednich procedur uchwalania planów zagospodarowania.

Matczak narzeka przede wszystkim na nieumiejętny sposób przeprowadzania konsultacji społecznych. – Kolejny raz okazało się, że system konsultacji społecznych nie działa. Mieszkańcy nie byli o nich informowani, dowiadywali się o nich pocztą pantoflową. Gdy z kolei pojawili się już na konsultacjach i zgłosili swoje uwagi, to okazało się, że nie będą one brane pod uwagę. Po co robić konsultacje, jeżeli nie chce się słuchać mieszkańców – retorycznie pyta polityk Zielonych.

Źródło zdjęć: Alina Zienowicz, Wikimedia Commons

Zobacz także:        

Grzegorz Walkiewicz: Walkę z reprywatyzacją należy zacząć od Ratusza

Radni Warszawy na ostatniej prostej            

Nasz ranking. "Polityka Warszawska" ocenia radnych Warszawy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...