Wyborczy alfabet Wierzbickiego

Bartłomiej Kozek    2014-11-08 08:22:05

Kandydat SLD na prezydenta Warszawy zaprezentował w tym tygodniu swój program wyborczy. Dużo miejsca poświęcił w nim nie tylko wymienianiu priorytetowych inwestycji, ale też udogodnieniom dla seniorów czy planom dla stołecznego sportu.

Sebastian Wierzbicki odkrył przedwyborcze karty na specjalnej konferencji prasowej, na której Sojusz Lewicy Demokratycznej zdecydował się zaprezentować również twarze swojej kampanii do Rady Warszawy oraz sejmiku mazowieckiego.

Co znajdziemy w dwudziestostronicowym dokumencie programowym SLD

Miasto – inwestor

Wierzbicki zdecydował się na zaprezentowanie swoich postulatów w formie alfabetycznej. W związku z czym, niełatwo na pierwszy rzut oka wyszczególnić najważniejsze jego wątki. Z pewnością należą do nich kwestie miejskich inwestycji: doprowadzenia II linii metra na Białołękę, dokończenia obwodnicy śródmiejskiej na Pradze, budowy Mostu Krasińskiego, połączenia drogowego między Ursynowem i Wilanowem czy 250 kilometrów ścieżek rowerowych. 

Wszystko to po przeprowadzeniu audytu wieloletnich planów inwestycyjnych miasta i konsultacjach społecznych na temat tego, które z nich mieszkańcy Warszawy uznają za priorytetowe. Ich lista jest bowiem całkiem spora,a Sojusz uzupełnia ją m.in. o miejskie toalety publiczne czy podłączanie wszystkich budynków mieszkalnych do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Dla ciała i ducha

Innym wątkiem, który rzuca się w oczy jest oferta skierowana do osób starszych. Gdyby ekipa Wierzbickiego objęła władzę w Warszawie, moglibyśmy rozliczać ją z obietnicy poszerzenia oferty Karty Seniora z tańszych biletów komunikacji miejskiej na rabaty w korzystaniu z usług publicznych i komercyjnych, rozwoju filii domów kultury ze specjalnymi, nakierowanymi na ich potrzeby aktywnościmi oraz poszerzania bezpłatnej oferty kulturalnej i sportowej.

Zostając na chwilę przy sporcie – nie tylko tym senioralnym – SLD także i w tej kwestii zakreśla swą wizję nader ambitnie. Jeśli wierzyć politykom Sojuszu w Warszawie powinien powstać m.in. ośrodek sportów wodnych na Żeraniu, kryty obiekt do sportów zimowych i nowoczesna pływalnia o długości 50 metrów. Inwestycje te byłyby ich zdaniem możliwe dzięki cofnięciu cięć w finansowaniu sportu w mieście, jakich byliśmy świadkami w mijającej kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz. Lepsze finansowanie pozwolić miałoby również na rozwój amatorskiego sportu w stolicy.

Dom kultury w każdej dzielnicy, rozdzielenie Teatru Dramatycznego oraz Teatru na Woli, stworzenie siedziby dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej, podjęcie działań na rzecz budowy sceny dla Teatru Żydowskiego czy stworzenia Teatru Piosenki – to z kolei pomysły na działania w sferze miejskiej polityki kulturalnej. SLD stawiałoby w niej również na zwiększenie środków na zakup nowości wydawniczych przez biblioteki oraz na ochronę zabytków.

Konkurencja na lewicy

Czy pomysły te wystarczą, by odróżnić się od innych, aspirujących o głos lewicowego wyborcy kandydatów?

Już na pierwszy rzut oka widać, że programy polityków i działaczy lewicowych są w wielu miejscach zbieżne. Dla przykładu tak Wierzbicki, jak i Piotr Guział chcą powołania miejskiego ogrodnika, dbającego o zieleń w Warszawie, wydłużenia czasu pracy stołecznych urzędów czy większej roli partnerstwa publiczno-prywatnego, np. przy inwestycjach w budownictwo komunalne. Przeniesienie do jednego obiektu urzędu miasta popiera również Andrzej Rozenek, ograniczanie ruchu samochodowego w centrum czy likwidację wysypiska Radiowo zaś – Joanna Erbel.

Czy zwiększa to prawdopodobieństwo realizacji wspomnianych przed chwilą postulatów? Z tym może być problem – sondaże jak na razie wskazują na to, że po wyborach pozycja rządzącej miastem Platformy Obywatelskiej może ulec wzmocnieniu. Duża konkurencja po lewej stronie sceny politycznej sprawia, że w przyszłej kadencji Rady Warszawy SLD może mieć problemy z utworzeniem swojego klubu – prognozy "Polityki Warszawskiej" oraz "Polski The Times" dają mu cztery mandaty, podczas gdy do sformalizowania swej reprezentacji potrzeba minimum pięciu.

Na zmianę tego stanu rzeczy politycy Sojuszu mają coraz mniej czasu. Zobaczymy czy dobrze go spożytkują.

Zdj. Sojusz Lewicy Demokratycznej

ZOBACZ TAKŻE:

SLD wypowiada wojnę czyścicielom kamienic

Opozycji pojedynek na spoty

Wierzbicki: Warszawa to ludzie

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...