Kandydaci na prezydenta i ich wyzwania! Debata #WarszawaWybiera

Karolina Wiśniewska    2014-11-07 19:16:29

Prezydencki wyścig, choć zdaniem wielu – przesądzony – wzbudza zdecydowanie największe zainteresowanie, o czym przekonaliśmy się podczas trzeciej już debaty z cyklu #WarszawaWybiera. Sala wypełniona po brzegi, na agendzie kluczowe warszawskie problemy, a na scenie kandydaci ubiegający się o stanowisko prezydenta Warszawy. Ciekawe dyskusje, niemałe emocje, a na koniec – nietypowe wyzwanie!

Frekwencja, jakiej się nie spodziewaliśmy. Obietnice i ciekawe pomysły, jakie mieliśmy nadzieję usłyszeć oraz polityczne emocje, na które niewątpliwie liczyliśmy. Trzecia debata #WarszawaWybiera za nami. Na scenie niemal wszyscy kandydaci aspirujący na urząd prezydenta Warszawy, a tuż pod nią liczna grupa mieszkańców, chcących rozstrzygnąć na kogo oddać głos 16 listopada bądź utwierdzić się w przekonaniu, że wybór, którego już nieoficjalnie dokonali – jest właściwy.

– To nie będzie typowa „publicystyka wyborcza”, z jaką na ogół mamy ostatnio do czynienia – powiedział na wstępie redaktor naczelny „Polityki Warszawskiej”, politolog i moderator całej dyskusji, dr Błażej Poboży. Nie sztuką jest zestawienie ze sobą najbardziej skrajnych kandydatów, licząc, że „poleje się krew” - nie tak powinno się robić politykę. Idąc tym tropem, kandydaci zostali podzieleni według innego, niż zazwyczaj w debatach, klucza.

Prawica z prawicą, lewica z lewicą

Chociaż w wyścigu o fotel prezydenta staje jedenastu kandydatów reprezentujących różne komitety, często mamy wrażenie, że ich programy są niemal identyczne. Napotykamy te same cele i propozycje zmian ubrane jedynie w nieco inne słowa. Dlaczego tak jest? Czym różnią się między sobą kandydaci prawicy, a czym lewicy? Dlaczego nie udało się połączyć swych sił i wspólnie stanąć do boju o prezydenturę? Odpowiedzi na te pytania staraliśmy się znaleźć wczoraj w rozmowie z kandydatami.

Prawica walczy z reprywatyzacją...

Reprywatyzacja to jeden z kluczowych obecnie problemów w stolicy, który sygnalizowany był (głównie ze strony publiczności) na wszystkich poprzednich debatach. W starciu prezydenckim wybrzmiał wprost. – Jak go rozwiązać i jak zminimalizować jego koszty społeczne? – pytał dr Błażej Poboży. Z tematem zmierzyć się musieli kandydaci prawej strony sceny politycznej: Mariusz Dzierżawski (Warszawa dla Rodziny), Zbigniew Wrzesiński (KWW Wspólnota Patriotyzm Solidarność) oraz Andrzej Gorayski (Demokracja Bezpośrednia).

– Reprywatyzacji powinno się dokonywać rozsądnie i rozsądnie oddawać działki, i budynki. Tak, aby nie czynić nikomu krzywdy – mówił Zbigniew Wrzesiński przekonując, że osoby poszkodowane reprywatyzacją powinny mieszkać w mieszkaniach komunalnych. – Miasto musi przejąć wszystkie nieruchomości objęte roszczeniami, ale spłata tych roszczeń również powinna nastąpić – stwierdził kandydat DB, Andrzej Gorayski.

Wraz z głosem kolejnego prelegenta, odeszliśmy na moment od reprywatyzacji na rzecz spraw bardziej światopoglądowych. – Nie wiem, komu jaką kamienicę powinno się oddać, a komu nie – przyznał Mariusz Dzierżawski. – Ale wiem, że fundamentem każdej wspólnoty powinno być rozróżnienie między dobrem, a złem – przyznał, odnosząc się jednak nie do reprywatyzacji, lecz zabijania nienarodzonych dzieci czy przypadku profesora Chazana. Publiczność średnio przychylnie przyjęła owy niespodziewany zwrot akcji. Niemniej jednak szybko udało się wrócić z powrotem na bardziej reprywatyzacyjne tory.

lewica tłumaczy się z wyborczego rozdawnictwa...

Po blisko 40 minutach dyskusji, niełatwym pytaniom doktora Błażeja Pobożego poddała się lewa strona: Joanna Erbel (Zieloni), Agata Nosal-Ikonowicz (Ruch Sprawiedliwości Społecznej), Sebastian Wierzbicki (SLD-Lewica Razem), Piotr Guział (Warszawska Wspólnota Samorządowa) oraz Andrzej Rozenek (KWW A.Rozenka). Sprawa, z którą przyszło retorycznie zmierzyć się kandydatom dotyczyła nie tylko Warszawy, ale również ich własnych propozycji wyborczych. – Stolica jest bardzo zadłużona. Skąd zatem wziąć pieniądze na Państwa liczne obietnice? – pytał dr Poboży.

– W 2006 roku usłyszeliśmy znacznie więcej obietnic, a ich realizacja wypadła bardzo słabo – rozpoczął Piotr Guział. – Wiem, jak sfinansować miasto, i wiem, że można to zrobić nie tylko z jego budżetu. Obecna władza nie wykorzystuje swojego potencjału, możliwości i nieruchomości – dodał burmistrz.

– Warszawa to zbyt drogie miasto, które inwestuje w wielki biznes, kosztem m.in. pracowników na „śmieciówkach” – oświadczyła Agata Nosal-Ikonowicz. – Konieczny jest audyt miejskich inwestycji, a ja będę inwestować w społeczeństwo socjalne – dodała. O audycie miejskich wydatków mówił również Andrzej Rozenek. – Mnóstwo pieniędzy jest obecnie marnowane, czego przykładem może być budowa metra (droższego niż w Sofii) – przekonywał poseł. – Miasto powinno wprowadzić znaczne ograniczenia w administracji, a roszczenia powinno spłacać państwo – dodał.

i wszyscy walczą z zanieczyszczonym powietrzem.

Jednym z partnerów czwartkowej debaty było stowarzyszenie Zielone Mazowsze, od którego padły kolejne pytania. Kandydaci prawicy musieli ustosunkować się do stref ograniczenia prędkości – Tempo 30.

– Skoro wszyscy w Europie są „za” strefami Tempo 30, to ja jestem „przeciw” – oświadczył Mariusz Dzierżawski. – A ja jestem za! – zareagował szybko Andrzej Gorayski. Szerzej na temat problemu komunikacji w Warszawie mówił Zbigniew Wrzesiński. – Powinniśmy udrożnić arterie i stworzyć spójny system kierowania ruchem, bo na razie dusimy się w korkach – podsumował.

Lewica zaś musiała zmierzyć się z pytaniem bardziej ogólnym: co zrobić, aby poprawić jakość powietrza w stolicy. Podawane sposoby na rozwiązanie problemu w większości pokrywały się ze sobą. Sebastian Wierzbicki i Andrzej Rozenek mówili o konieczności dodatkowych węzłów przesiadkowych, parkingów P+R oraz dodatkowych funduszach przeznaczanych na ochronę środowiska. Agata Nosal-Ikonowicz oraz Piotr Guział przekonywali do korzystania z komunikacji miejskiej (tańszej niż teraz) i tym samym ograniczania ruchu samochodów. – Powinniśmy zamienić Kartę Warszawiaka na bilet aglomeracyjny, utworzyć biuro ds. mobilności i zlikwidować ZDM oraz nie solić ulic – dodała do tego wszystkiego kandydatka Zielonych, Joanna Erbel. 

Na wyróżnienie zasługuje niewątpliwie aktywność publiczności, która chętnie zadawała pytania prelegentom, zarówno w pierwszej, jak i drugiej grupie. Mówiono m.in. o budżecie obywatelskim, mieszkaniach komunalnych, problemie z odpadami, Pałacu Saskim i wielu innych warszawskich aktualnościach. Szczegółowy zapis całego spotkania znajduje się na blogu „PAŃSKA SKÓRKA” – współorganizatora debat #WarszawaWybiera.

Wyzwania mojej Warszawy”

Podobnie jak w zeszłym tygodniu, podczas dyskusji jednej grupy, członkowie drugiej pracowali za kulisami nad zadaniem specjalnym. Kandydaci na prezydenta musieli stworzyć mapę, pt.: „Wyzwania mojej Warszawy”. 

Otrzymali pustą konturową mapę stolicy, podzieloną na (niepodpisane) dzielnice. W każdej należało wymienić 2-3 problemy czy sprawy, którymi jako prezydenci, zajęliby się w pierwszej kolejności. Niektórzy skupili się nie tyle na dzielnicach, co na całej Warszawie, lecz wszyscy dzielnie przystąpili do zadania, uzupełnili swoje schematy, a na koniec przedstawili je całej publiczności. 

Wszystkie mapki zostaną już wkrótce udostępnione naszej stronie. Chcemy, aby nasi czytelnicy zapoznali się z nimi bardzo dokładnie i sprawdzili, jakie wyzwania stawiają sobie i „swojej Warszawie” poszczególni kandydaci. 

Czwartkowe spotkanie z kandydatami na prezydenta Warszawy było ważne dla wszystkich stron tego wydarzenia. Dla kandydatów – ze względu na wzajemną interakcję oraz bezpośredni kontakt z mieszkańcami, a także dla wyborców, którzy mogli posłuchać, jaką Warszawę proponują im politycy i działacze. Nieobecni mają czego żałować. 

Wprawdzie czasami dryfowano w hasła „wygodne” dla siebie, a niekoniecznie będące odpowiedzią na pytanie prowadzącego, ale cała debata potoczyła się bardzo sprawnie, za co – w imieniu organizatorów – dziękujemy! Jednocześnie uprzedzamy, że przed ewentualną drugą turą taryfy ulgowej nie przewidujemy, nie będzie miejsca na „dryfowanie”, a znajomość dzielnic – obowiązkowa! :)

To jeszcze nie koniec!

Za tydzień, w czwartek – 13 listopada – ponownie spotykamy się w lokalu PAŃSTWOMIASTO. Tym razem, w gronie politologów i dziennikarzy podsumujemy całą kampanię i nasze 3 spotkania #‎WarszawaWybiera‬. Wręczymy też nagrody najlepszym prelegentom każdej debaty, których wybrała publiczność w głosowaniach. Do zobaczenia!

Zapraszamy na stronę wydarzenia!

 

Zdjęcia: PAŃSTWOMIASTO

ZOBACZ TAKŻE:

Kto w nowej Radzie Warszawy? Debata kandydatów

Szanse i zagrożenia niezależnych.Pierwsza debata #WarszawaWybiera

#WarszawaWybiera. Zapraszamy na debaty!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...