Gocław debatuje

Karol Szyszko    2014-11-08 17:54:51

W piątek po południu w kawiarni Balaton Cafe odbyła się trzecia debata przedwyborcza na Pradze Południe. Tym razem dyskutowali kandydaci na radnych z okręgu obejmującego Gocław. Było emocjonująco i merytorycznie. Niestety, w dyskusji zabrakło przedstawicieli kilku komitetów na czele z reprezentantami Platformy Obywatelskiej.

W debacie uczestniczyli kandydaci sześciu z dziewięciu zarejestrowanych w okręgu nr 4 komitetów wyborczych: Arkadiusz Czak z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, Natalia Janusz z Warszawy Społecznej, Krzysztof Karwacki z Nowej Prawicy – Janusza Korwin-Mikke, Tomasz Jabłoński z Inicjatywy Mieszkańców Miasto Jest Nasze, Dariusz Lasocki z Prawa i Sprawiedliwości oraz Katarzyna Olszewska z SLD-Lewica Razem. Na debacie zabrakło przedstawicieli, KWW Andrzeja Rozenka oraz KWW Sprawiedliwości Społecznej. Natomiast kandydaci Platformy Obywatelskiej zajęli miejsca na widowni. Moderatorem spotkania był Mateusz Luft ze Stowarzyszenia 61 i programu Mam Prawo Wiedzieć.

Rola burmistrza

Pierwsze pytanie, które padło podczas debaty, dotyczyło pozycji burmistrza w dzielnicy. Kto powinien sprawować tę funkcję i jaka jest jego rola? – pytał moderator. Burmistrz to osoba, która jest dobrym gospodarzem, rozumie potrzeby mieszkańców i umie słuchać – powiedziała krótko Katarzyna Olszewska z SLD. – Powinien być liderem. (…) który przejmuje od mieszkańców pewne rzeczy do realizacji – stwierdził radny Dariusz Lasocki z PiS. – Mieszkańcy nie muszą za każdym razem swoich potrzeb artykułować, to burmistrz jest od tego, aby je dostrzegać – dodał. – Burmistrz to była osoba związana z dzielnicą i mieszkająca tutaj, a nie partyjny spadochroniarz – powiedział Arkadiusz Czak z WWS. – Chciałbym, żeby to mieszkańcy mieli prawo jego wybierania – dodał na koniec Tomasz Jabłoński z MJN.

O inwestycjach

W drugiej części dyskusji prelegenci zostali zapytani o najważniejsze inwestycje i potrzeby dla Gocławia. – Oczywiście metro na Gocław. Dzielnica się rozwija, powstaje coraz więcej mieszkań, więc musimy zrobić coś z problemami komunikacji – powiedział Arkadiusz Czak z WWS. – Uważam, że nawet nie metro, nie tramwaj, ale poszerzenie ulic dojazdowych. (…) Samo metro czy tramwaj to ogromne inwestycje – mówiła Natalia Janusz z WS. – Wszyscy naturalnie chcemy je mieć, ale przy okazji zapominamy, że to jednak my, mieszkańcy Gocławia, za to metro zapłacimy. Natomiast samochodów i tak będzie przybywać i tak te drogi będzie trzeba poszerzać – dodała.

Innymi ważnymi inwestycjami na które zwrócili uwagę kandydaci były m.in. nowe miejsca parkingowe (a nawet parkingi podziemne), ścieżki rowerowe i system rowerów miejskich Veturilo,  zadbanie o zieleń i tereny rekreacyjne oraz nowe bazary.

Jak znaleźć pieniądze

Budżet Pragi Południe wynosi ponad 400 mln złotych, a i tak nie starcza na zaspokojenie wszystkich niezbędnych potrzeb. Kandydaci rozmawiali o tym, jak znaleźć pieniądze na edukację, sport czy inwestycje infrastrukturalne. Przedstawiciel KNP Krzysztof Karwacki stwierdził, że trzeba ostatecznie rozwiązać kwestię Janosikowego, co pozwoli na rozdysponowanie dodatkowych pieniędzy dzielnicom. Wspomniał również o zmniejszeniu diet dla radnych. – Przy dziurze budżetowej radni nie powinni mieć w ogóle pieniędzy – stwierdził Karwacki.

– Podczas kampanii rozmawiamy z mieszkańcami i bardzo wielu z nich mówi nam, że nie mają zameldowania. Przekonajmy ludzi, żeby meldowali się w Warszawie, żeby ich podatki trafiału do nas, a nie do Radomia. Druga rzecz to zmniejszenie administracji publicznej, gdzie także można znaleźć duże oszczędności – stwierdził Tomasz Jabłoński z Miasto Jest Nasze. – Urzędy pęcznieją od urzędników, jest ich około 40 proc. więcej niż 8 lat temu. Pytamy o to, dlaczego? Odpowiedzi oczywiście nie znajdujemy – stwierdził radny Lasocki i dodał, że pieniądze można również znaleźć angażując sektor prywatny (m.in. deweloperów) w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Radna Katarzyna Olszewska stwierdziła, że potrzebna jest zmiana algorytmu przyznawania pieniędzy budżetowych dzielnicom, który teraz jest niekorzystny dla takich dzielnic jak Praga Południe, a premiuje dzielnice takie jak: Bemowo, Ursynów, czy Białołęka.

Mieszkańcy pytają

Również mieszkańcy przybyli na debatę mieli szereg pytań do obecnych i przyszłych radnych. Na pytanie ws. planu zagospodarowania przestrzennego starała się odpowiedzieć radna Olszewska. – Plan jest zawieszony w czasie i przestrzeni prawnej, ponieważ ponad 17 lat temu został stworzony według innych przepisów. W międzyczasie zmieniła się ustawa, a wraz z nią procedury uchwalania – tłumaczyła. – Skutek? Plan w tej chwili jest, ale nie możemy go stosować – dodała radna Olszewska.

– Musimy wymagać od zarządców Stadionu Narodowego, żeby traktowali nas jak partnerów. Niech zrobią nam imprezę dzielnicową na stadionie. Za to, że rujnują nam wieczory i weekendy – odpowiedział radny Lasocki na pytanie dotyczące uciążliwości ze strony Stadionu Narodowego. Mieszkańcy pytali również o to, w jakich komisjach chcą pracować przyszli radni, o politykę senioralną, czy zieleń miejską.

Debata trwała ponad 2 godziny, uczestniczyło w niej ok. 30 osób. Uczestnicy i prelegenci wyszli z kawiarni zmęczeni, ale zadowoleni. W trakcie dyskusji nie było wiele wzajemnego przekrzykiwania i problemów z moderacją spotkania. Pytania i odpowiedzi w większości były przemyślane i konkretne. Szkoda, że tylko w niewielu dzielnicach odbywają się tego typu debaty przedwyborcze.

 

Za pomoc w napisaniu relacji dziękuję pani Katarzynie Szkutalskiej i panu Dariuszowi Jaworowskiemu.

 

źródło zdjęć: Katarzyna Szkutalska, twitter

Zobacz także:

Debata pełna emocji. Grochów wybiera

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...