Wyborczy Mokotów

Rafał Osiński    2014-11-10 08:00:41

W kolejnej odsłonie naszego cyklu nadszedł czas na największą dzielnicę – zarówno pod względem liczby obwodów jak i uprawnionych do głosowania. O 27 miejsc w Radzie Mokotowa powalczy 7 komitetów, a z nich aż 276 kandydatów. Do Rady Warszawy o 8 mandatów rywalizować będzie 149 chętnych z 13 list.

Pierwsze na co warto zwrócić uwagę charakteryzując przedwyborczą mozaikę polityczną na Mokotowie to mała liczba komitetów niepartyjnych zgłoszonych w wyborach do rady dzielnicy. Za takie można uznać bowiem tylko trzy: Warszawską Wspólnotę Samorządową, Warszawę Społeczną oraz Inicjatywę Mieszkańców Warszawy.

Sojusz Lewicy Demokratycznej – podobnie jak cztery lata temu – stawia na Marka Rojszyka, byłego posła i wiceprzewodniczącego Rady Warszawy. Z list partii Leszka Millera kandyduje także przewodniczący mokotowskiego SLD – Maciej Raś, o którym nieoficjalnie mówi się, że może mieć szansę na fotel w zarządzie dzielnicy gdyby PO zabrakło większości do samodzielnego rządzenia. 

Platforma Obywatelska na miejscach „biorących” umieściła głównie dotychczasowych radnych na czele z obecnym przewodniczącym Rady Mokotowa Miłoszem Góreckim. Także w pozostałych okręgach dominują znane nazwiska. O reelekcję ubiega się Jan Ozimiek i Michał Mycka. PO walczy o podtrzymanie samodzielnej większości w radzie. Nie wyklucza jednak kontynuacji dzielnicowej koalicji z SLD.

Nowe twarze odnajdziemy na listach Kongresu Nowej Prawicy. To co szczególnie zwraca uwagę wśród kandydatów partii Korwin-Mikkego to ich młody wiek. Średnia oscyluje wokół 30 lat. Obok Warszawy Społecznej, KNP przedstawiła również najmniejszą ilość kandydatów – 25. Co ciekawe, wbrew potocznemu stereotypowi mówiącemu o tym, że Nowa Prawica to partia mężczyzn, większość na liście do rady dzielnicy stanowią kobiety. Na drugim miejscu w okręgu nr 4 znajduje się Anna Kiljan, rzeczniczka kandydata na prezydenta stolicy Przemysława Wiplera.

Warszawa Społeczna na listach do Rady Dzielnicy Mokotów umieściła swojego przewodniczącego – Macieja Łapskiego. W każdym okręgu wystawiła po 5 kandydatów. Znajdziemy wśród nich wielu nauczycieli oraz lokalnych społeczników.

Największą liczbę kandydatów znajdziemy na listach Prawa i Sprawiedliwości. Podobnie jak w przypadku Platformy Obywatelskiej, na kluczowych miejscach znaleźli się dotychczasowi radni. Liderami w okręgach będą Remigiusz Grodecki, Radosław Sosnowski i Witold Wasilewski. W jednym z okręgów na "jedynce" znalazł się młody działacz Polski Razem  Jacek Ozdoba. Sukcesem PiS, zwłaszcza wobec konkurencji ze strony Nowej Prawicy, będzie utrzymanie dotychczasowego stanu posiadania w radzie.

Na mandaty w Radzie Mokotowa liczą także Warszawska Wspólnota Samorządowa oraz Inicjatywa Mieszkańców Mokotowa, wchodząca w skład Porozumienia Ruchów Miejskich, z której startują m. in. aktywiści stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. 

13 list do Rady miasta

Mokotów to także jeden z okręgów wyborczych do Rady m. st. Warszawy. Kandydatów Platformy Obywatelskiej do prognozowanego zwycięstwa prowadzi obecny przewodniczący klubu w radzie miasta – Jarosław Szostakowski. Listę Prawa i Sprawiedliwości – Jacek Cieślikowski wspieranym m. in. przez znanego w stolicy Stanisława Wielanka. Wśród kandydatów znajdziemy też... Krzysztofa Bosaka. Nie jest to jednak znany działacz Ruchu Narodowego, a młody, bo 19-letni członek partii Jarosława Kaczyńskiego. Listę SLD otwierają z kolei wiceprzewodnicząca partii Paulina Piechna-Więckiewicz oraz obecny wiceburmistrz Mokotowa – Piotr Boresowicz.

Jedną z silniejszych swoich drużyn wystawili na Mokotowie warszawscy Zieloni. Listę partii otwiera tu bowiem kandydatka na „prezydentkę” stolicy – Joannę Erbel. Na znane nazwisko postawił też KWW Andrzeja Rozenka. Jedynką do rady miasta jest Marcin Rzońca – dotychczasowy radny Warszawy, wyróżniony w ostatnim rankingu "Polityki Warszawskiej". Znane w swoich środowiskach są także "jedynki" WWS – Mariusz Ciechomski i IMW – Krzysztof Fluder.

Na listach pozostałych komitetów tak mocnych nazwisk już nie znajdziemy. Demokracja Bezpośrednia, Wspólnota Patriotyzm Solidarność, Warszawa Społeczna, Warszawa dla Rodziny oraz Ruch Sprawiedliwości Społecznej postawiły na swoich działaczy oraz lokalnych społeczników.

Obserwując aktualne sondaże zwycięzcą wyborów na Mokotowie może być Platforma Obywatelska, która niewykluczone, że uzyska samodzielną większość w radzie dzielnicy. Trudniej prognozwoać wyniki do Rady Warszawy. Platforma może tu zdobyć nawet 4 mandaty, a PiS 2 lub 3. Mimo nienajlepszych sondaży w skali całego miasta o 1 mandat powinien powalczyć SLD.  Łatwo nie będzie, bowiem o lewicowych wyborców na Mokotowie zabiegać będą najmocniejsze karty w talii Partii Zielonych i KWW Andrzeja Rozenka.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Wyborco Ursynowa, głosuj!

Kandydaci Rembertowa i Wesołej

Siedem komitetów walczy o Wawer

25 mandatów do rozdzielenia na Woli

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...