Gorayski: Oddajmy głos obywatelom!

Bartłomiej Kozek    2014-11-12 13:01:46

Bartłomiej Kozek rozmawia z kandydatem Demokracji Bezpośredniej na prezydenta Warszawy. Pyta o to, dlaczego likwidacja straży miejskiej zasługuje na więcej miejsca w programie DB niż reprywatyzacja i słucha o pomysłach na odebranie władzy politykom.

Do tej pory wydawało mi się, że wszystkich kandydatów w wyborach na stanowisko prezydenta Warszawy przelicytował obietnicą bezpłatnej komunikacji miejskiej Jacek Sasin – Pan tymczasem proponuje oddanie w ręce mieszkańców całości stołecznego budżetu inwestycyjnego. To naprawdę możliwe? W ciągu kilku lat przejść od budżetu partycypacyjnego w wysokości 26 milionów zł do 2,5 miliarda?

Proszę nie mylić naszego pomysłu z budżetem partycypacyjnym. To budżet inwestycyjny, a nie partycypacyjny. Obywatele – w naszej koncepcji – nie decydują o tym, czy zbudować ławeczkę albo plac zabaw, ale czy mamy budować kolejny most czy więcej stacji metra. Podział środków na najważniejsze inwestycje miejskie powinien być decyzją obywateli, a nie polityków, ci bowiem nie mają o nich zielonego pojęcia.

Jakby ta obietnica była niedostatecznie ambitna, w krótkim programie Demokracji Bezpośredniej dla Warszawy znajdziemy postulat bezbiletowej komunikacji publicznej – wiedzą już Państwo, ile będzie on kosztował?

Już teraz miasto dopłaca do komunikacji miejskiej 2/3 ceny biletów. Wpływy z ich sprzedaży pokrywają dziś raptem 800 milionów z 2,2 miliarda złotych, jakie Warszawa wydaje na usługi komunikacji miejskiej. 

Nie mogę nie zapytać o to, skąd te 800 milionów wziąć…

Wystarczy 200 mln oszczędności na administracji (obecnie 900 mln rocznie) i 134 mln dzięki likwidacji straży miejskiej. Redukcja kosztów obsługi długu z 451 mln na 300 mln da nam na ten cel kolejne 60 mln, audyt w ZTM i spółkach komunikacyjnych – oszczędności rzędu 40 mln. Pozostałe 360 mln zostanie pokrytych z niewielkich, sięgających 2,5%, oszczędności w pozostałych pozycjach budżetu.

Powiedział Pan przed chwilą o likwidacji Straży Miejskiej. Dlaczego spisujecie ją na straty? Nie da się jej w jakikolwiek sposób zreformować?

Przede wszystkim domagamy się w tej sprawie zapytania o zdanie obywateli w referendum. Osobiście głosowałbym za jej likwidacją. Dziś stanowi ona jedynie maszynkę do okradania obywateli przez władze samorządowe i właśnie przez takie praktyki straciła zaufanie społeczne.

W ogólnopolskim programie samorządowym znajdziemy również Wasze poparcie dla idei walut lokalnych. Dlaczego uznaliście, że spośród wielu tematów polityki samorządowej akurat ten zasługuje na Waszą uwagę?

W debatach wielokrotnie pojawia się temat lokalnej przedsiębiorczości i pobudzania jej rozwoju. Postanowiliśmy zaproponować sprawdzone rozwiązanie. Waluty lokalne, takie jak np. Funt Bristolski, stanowią środki wolne od spekulacyjnej gry banków o wątpliwej reputacji. Dzięki nim np. restauratorowi bardziej opłaca się kupić meble u lokalnego producenta, płacąc za nie lokalną walutą, niż u międzynarodowego koncernu. Towary i usługi zaczynają krążyć w bardziej lokalnym obiegu, z czego korzystają wszyscy – może poza bankowymi spekulantami.

W dwóch z trzech ważnych w tegorocznej kampanii samorządowej w Warszawie tematach – transportu zbiorowego oraz Straży Miejskiej – udało mi się znaleźć stanowisko DB. Brakuje mi za to Państwa opinii w kwestii reprywatyzacji i polityki mieszkaniowej w stolicy. Dlaczego wspomniane przed chwilą tematy były dla Państwa interesujące, a ten już nie?

Reprywatyzacja to zadanie dla magistratu. Problem jest wysoce złożony. Miasto powinno wystąpić do sądu o nadanie mu kurateli nad gruntami objętymi roszczeniami reprywatyzacyjnymi. Szczegóły polityki mieszkaniowej powinny z kolei zostać wypracowane w ramach debaty i konsultacji społecznych.

Opracował Pan za to program dotyczący zrównoważonego rozwoju miasta…

Uważam bowiem, że Warszawa cierpi na brak całościowej koncepcji rozwoju tego typu. Widać to dobitnie na przykładzie bałaganu architektonicznego i urbanistycznego.

Uważamy, że jednym z priorytetów Warszawy, na najbliższe lata powinno być zintegrowanie obecnie istniejących i nowopowstających terenów zielonych w Warszawską Sieć Natury.

Jak miałaby wyglądać taka sieć w praktyce?

Składałyby się na niż kompleksy małych ogrodów, parków kompaktowych, połączonych parkami liniowymi i strefami lokalnej zieleni. W efekcie można by było przejść lub przejechać na rowerze całą Warszawę – nie wychodząc ze strefy zieleni. Jej stworzenie jest jednym z warunków uczynienia z ze stolicy Polski miasta XXI wieku. 

Przypuszczam, że odbyłoby się ono z udziałem mieszkańców?

Zorganizowalibyśmy warsztaty partycypacyjne, mające na celu oddolne stworzenie wizji Warszawy jako miasta przyjaznego do życia. Do tego potrzeba sprzymierzeńców i dialogu na styku miasto-społeczność-biznes, a nie ślepej wiary w słuszność własnych poglądów, którą widzimy u polityków.

Do przeprowadzenia Państwa postulatów potrzebna będzie większość w Radzie Warszawy – tymczasem DB startuje tylko w 5 z 9 okręgów. Zamierza Pan lobbować inne ugrupowania na rzecz swoich postulatów? Biorąc pod uwagę negatywny stosunek Demokratów Bezpośrednich do partii politycznych może być trudno…

Nasz negatywny stosunek do partii politycznych jest naturalną konsekwencją pozytywnego stosunku do obywateli. Podział sceny politycznej przebiega dziś nie na lewicę, prawicę i centrum, ale na polityków i obywateli. 
Wzrastająca świadomość społeczna zmusi polityków starego typu do przejścia na emerytury, albo zmiany swoich programów na bliższe naszym. Transparentność działalności władz miasta oraz system konsultacji społecznych obnaży przykrą prawdę o tym, że dzisiejsi radni głosują pod dyktando partyjne, a nie z troski o miasto.

Zdj. Materiały prasowe Demokracji Bezpośredniej

ZOBACZ TAKŻE:

Kandydaci na prezydenta i ich wyzwania! Debata #WarszawaWybiera

Zgłoś się do Zespołu ds. budżetu partycypacyjnego

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...