W Sejmiku bez zmian?

Sławomir Bielański    2014-11-12 17:01:16

W tegorocznych wyborach samorządowych listy do sejmiku pozostają cały czas w cieniu wyborów do rady miasta czy rad dzielnic. O ile mieszkańcy Mazowsza identyfikują się jeszcze ze swoimi kandydatami o tyle w Warszawie te wybory przechodzą jakby niezauważone. Pomimo powszechnej jak się wydaje opinii są one jednak ważne, to od nich zależy gdzie będą trafiały środki z budżetu, który wynosi ponad 2,6 mld złotych tylko w tym roku. Co więcej to włodarze województwa będą także decydowali o tym do kogo trafią środki z regionalnych programów operacyjnych.

Platforma znanych i silnych nazwisk

Na liście Platformy tłum kandydatów i kandydatek o znanych nazwiskach. Byli bądź obecni burmistrzowie, dotychczasowi radni, wpływowe osoby z otoczenia Rady Ministrów czy celebryci, świadczą o szerokim froncie jakim zamierza iść do wyborów formacja rządząca.

W okręgu numer 1 listę otwiera Jolanta Gruszka, obecna miejska radna oraz bliska współpracowniczka premier Ewy Kopacz. Gruszka znana była jako kompetentna współpracownik byłej już Marszałek Sejmu. Dziś jako szefowa gabinetu politycznego pani premier może być szczególnie dobrym wyborem – żaden region jeszcze nie stracił na bliskości z władzą centralną

W okręgu numer 2 można znaleźć Wiesława Raboszuka, wicemarszałka województwa mazowieckiego. Nie jest on może znanym politykiem i raczej pracuje na partyjnym zapleczu, ale jego wynik będzie świadczyć o sile i popularności obecnej koalicji PO-PSL i samego marszałka Struzika. Po drugiej stronie Wisły (okręg numer 3), znaleźć możemy z kolei burmistrza Pragi Południe, Tomasza Kucharskiego, ale także byłego piłkarza Dariusza Dziekanowskiego i Wiolettę Paprocką-Ślusarską dawną bliską współpracowniczkę szefa MSZ Grzegorza Schetyny.

Na liście PO nie brakuje zatem mocnych nazwisk, które choć nie z pierwszych stron gazet, znaczą zdecydowanie więcej na korytarzach władzy niż "politycy znani z tego, że są znani". Potencjalny wyborca Platformy ma więc z czego wybierać. Ciekawostką jest lista podwarszawska, gdzie z "jedynki" startuje Ludwik Rakowski, burmistrz Wilanowa. Na pewno wartą zauważenia kandydatką jest także Kinga Gajewska, liderka Młodych Demokratów (młodzieżówki PO), która prowadziła aktywną kampanię w majowych wyborach do PE i teraz kontynuuje ten trend.

Prawo i Sprawiedliwość, czyli siła listy a nie nazwisk

Na listach Prawa i Sprawiedliwości, podobnie jak w 2010 roku, mamy do czynienia z licznymi roszadami. W oczy rzuca się przede wszystkim brak kilku nazwisk, które wydawałyby się tzw. pewniakami, jak chociażby Janina Rogg – radna obecnej kadencji i wiceburmistrz Ursynowa.

Wśród znanych kandydatów znajdziemy m. in. Ewę Tomaszewską (okręg nr 1) – wykładowcę Uniwersytetu Warszawskiego, byłą eurodeputowaną oraz działaczkę NSZZ „Solidarność”. W tym samym okręgu startuje również Witold Kołodziejski, znany szczególnie mieszkańcom Ursynowa, w którym jest wiceburmistrzem, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

W wyborach do sejmiku, Prawo i Sprawiedliwość stawia na partyjny szyld. Nie szuka raczej wsparcia wśród celebrytów ani znanych autorytetów – wybiera swoich i sprawdzonych. W okręgu numer 2 na listach znajdziemy Michała Dworczyka – dawniej pracownika Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Kancelarii Prezydenta, w przeszłości aktywnego członka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, obecnie radnego m.st. Warszawy. Po praskiej stronie miasta startuje kolejny radny obecnej kadencji, Tomasz Zdzikot, zaś w okręgu podwarszawskim była posłanka Anna Sikora. Pomimo kilku wyjątków, trudno jednak wskazać wśród kandydatów szerzej znane nazwiska.

Nierówna lista SLD

Niełatwa w ocenie pozostaje lista SLD. Jest na niej wiele znanych nazwisk, jak chociażby była wiceminister spraw wewnętrznych oraz wieloletnia warszawska parlamentarzysta Katarzyna Maria Piekarska obecnie aktywna w OHP. Podobnie jak cztery lata temu, startuje ona w okręgu nr 1. W tym samym, w którym kandyduje również profesor Krzysztof Szamałek, w przeszłości sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska oraz Główny Geolog Kraju. Niespodzianką może wydawać się pani Genowefa Wiśniowska, dawniej wicemarszałek Sejmu i poseł Samoobrony oraz bliska współpracowniczka Andrzeja Leppera. Startuje także w okręgu pierwszym.

W okręgu numer 2 na czele listy znajduje się natomiast Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz dzielnicy Bielany oraz jeden z liderów stołecznego Sojuszu. Pietruczuk, jak na razie, prowadzi najaktywniejszą kampanię, widać go w mediach (choć głównie jako krytyka Adama Struzika), w tym zwłaszcza w mediach społecznościowych, ale także na stołecznych ulicach.

W okręgu numer 3 (m.in. Targówek, Praga-Południe, Białołęka) wśród liderów znajdziemy Jacka Pużuka, choć początkowo startować stamtąd miał Ireneusz Tondera. Pużuk próbował swoich „sejmikowych sił” w 2006 roku, kiedy startował po raz pierwszy, w okręgu numer 1 – m.in. Mokotów, Śródmieście, Ursynów. Przegrał z Andrzejem Celińskim, mimo tego, że był liderem listy. Czy pociągnie zatem listę Sojuszu?

Mazowiecka Wspólnota Samorządowa  czyli wielka niewiadoma

Wspólnota Mazowiecka, powiązana z WWS-em Piotra Guziała to lista ciekawa ale podobnie jak w przypadku SLD –niespójna. Można na niej znaleźć znanego profesora, komentatora życia politycznego Kazimierza Kika, przedsiębiorcę Wojciecha Papisa, ale też Arkadiusza Urbana (przy okazji szefa sztabu MWS-u), byłego burmistrza Pragi a dziś członka Zakonu Rycerzy Jana Pawła II. Z list Wspólnoty kandyduje również znany bankowiec i autorytet w dziedzinie finansów, dr Jerzy Zdrzałka czy piosenkarz Andrzej Rosiewicz.  

Pozostali raczej bez znaczenia.

Komitetów i list wyborczych jest oczywiście zdecydowanie więcej. Startuje również PSL, chociaż od czasów reformy w 1998 r. nie udało się jeszcze tej partii zdobyć w Warszawie żadnego mandatu. Chociaż, w przypadku rządowego koalicjanta także doszukamy się kilku ciekawych nazwisk, jak chociażby Michał Strąk – Szef Urzędu Rady Ministrów w latach 1993-1995, były poseł na Sejm (okręg nr 1). W okręgu podwarszawskim (nr 7) startuje z kolei Piotr Fogler, były przewodniczący sejmiku, wieloletni radny PO, a w przeszłości współpracownik Pawła Piskorskiego.

Wśród komitetów znajdujemy też Twój Ruch, który jednak nie zarejestrował się we wszystkich warszawskich okręgach, co może spowodować nieprzekroczenie wymaganych 5% w skali województwa. W końcu to właśnie w Warszawie partia Palikota zdobyła najlepszy wynik w 2011 r. W tych wyborach najlepsze lokalne nazwiska wystawiono przede wszystkim do rady miasta i rad dzielnic.

Obok wymienionych warto wspomnieć jeszcze Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego. Tu także mamy do czynienia z wielkim znakiem zapytania. W samej Warszawie, obecność KNP jest aż nadto widoczna, zwłaszcza jeśli chodzi o kandydata na prezydenta miasta – posła Przemysława Wiplera. Skupienie sił na Warszawie znacząco przykrywa jednak kampanię do sejmiku mazowieckiego.

Kości zostały już rzucone. Komu uda się uzyskać najwięcej głosów i tym samym zasiąść w sejmiku wojewódzkim? Odpowiedź już za kilka dni.

 

źródła: gazeta.pl, własne

zdjęcie: wikipedia commons, autor: Wistula, licencja: CC BY 3.0

Zobacz także:

Wyborczy mokotów

Gocław debatuje.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...