Bemowo. Arena niezwykłej kampanii

Sławomir Bielański    2014-11-13 07:59:00

Dziewięć komitetów wyborczych starających się o 25 mandatów do rady dzielnicy, konfrontacja pomiędzy dawnymi przyjaciółmi z jednego politycznego matecznika oraz test popularności obecnych partii politycznych – to motywy przewodnie bemowskiej kampanii wyborczej. Obok kampanii dzielnicowej pozostaje ta do rady miasta. W tym przypadku okręg obejmuje jeszcze Ursus i Włochy, zaś stawka wydaje się mniejsza, bo do zdobycia pozostaje jedynie 7 z 60 mandatów stołecznej rady.

Gdyby rok temu ktokolwiek przewidywał tak aktywną kampanię wyborczą na Bemowie, raczej nie bralibyśmy tego na poważnie. Jarosław Dąbrowski był bowiem wiceprezydentem Warszawy, szefem PO na Bemowie i członkiem władz mazowieckich tej partii. Wszystko wskazywało na to, że Bemowo znów zostanie podzielone między trzy komitety partyjne (PO, PiS oraz SLD) i jeden bezpartyjny (Nasze Miasto Włodzimierza Całki). Rok 2014 przyniósł nieoczekiwane polityczne zmiany. Dąbrowski odszedł z Platformy, zaś po śmierci byłego burmistrza – Włodzimierza Całki – zwarta dotychczas, trzecia siła polityczna dzielnicy rozbiła się na dwa bliźniacze komitety.

Platforma zwarta, ale czy silna

Przez wiele miesięcy Platforma Obywatelska była niekwestionowanym faworytem. Wielu przewidywało nie czy, ale jaką większością wygra wybory na Bemowie. Pomijając bardzo popularnego Jarosława Dąbrowskiego, partia ta ma w swoich szeregach dwie popularne lekarki: Ewę Przychodzień-Schmidt (okręg nr 1) oraz Joannę Wośko-Matrybę, kierownik przychodni przy ul Wrocławskiej (okręg nr 2). Na jej listach można odnaleźć także byłą wicedyrektor jednej z bemowskich podstawówek, polonistkę Urszulę Panas (okręg nr 2) czy też przewodniczącego rady dzielnicy oraz znanego działacza sportowego związanego z warszawską Polonią – Grzegorza Popielarza (okręg nr 5). Ostra kampania spowodowała jednak rezygnację ponad połowy kandydatów w ostatnim z okręgów, co na pewno odije się na końcowym rezultacie partii Hanny Gronkiewicz-Waltz. Pytaniem otwartym jest cały czas kwestia, na ile partyjny szyld przyciągnie dzielnicowych wyborców. Co ciekawe, nie licząc dziwnej frondy, odejście Dąbrowskiego nie spowodowało poważniejszej secesji. Nowy szef struktur, Jakub Gręziak (lider listy w okręgu nr 3) potrafił w dużym stopniu doprowadzić do zwarcia szeregów i utrzymał wszystkich dotychczasowych radnych PO w dzielnicy.

Prawo i Sprawiedliwość, duże nadzieje i mglista szansa na zwycięstwo

Z dość ciekawą sytuacją mamy do czynienia na listach największej partii opozycyjnej wobec ugrupowania rządzącego. Obok wieloletniego radnego i przedsiębiorcy Marka Cackowskiego (lider w okręgu nr 4), znaleźć można Marcina Wierzchowskiego, byłego pracownika Kancelarii Prezydenta (lider listy w okręgu nr 2) oraz Wojciecha Klażyńskiego (jedynka w okręgu nr 1) w przeszłości działacza podziemnej „Solidarności”. Kampania PIS jest jednak bardzo słaba i całkowicie pomija wątek "afery bemowskiej" co wydaje się wielce niezrozumiałe. 

KWW Jarosław Dąbrowski burmistrzem Dla Bemowa, czyli komitet zagadka

Plakaty tej inicjatywy wisiały na bemowskich słupach już pod koniec września. W kampanii tego komitetu na pewno widać silne zaangażowanie i stosunkowo duży budżet wyborczy. Obok lidera, Jarosława Dąbrowskiego (jedynka w okręgu nr 2), na listach można znaleźć również byłego rzecznika dzielnicowego ratusza i wiceburmistrza Krzysztofa Zygrzaka (lider listy w okręgu numer 5) czy byłego mokotowskiego radnego PO Łukasza Lorentowicza. 

Lista Dąbrowskiego jest testem na jego osobistą popularność oraz na to czy opierając się na nazwisku byłego burmistrza można wejść do rady dzielnicy. Wśród ciekawostek listy znajdziemy w okręgu nr 4 (wiceliderka listy) Barbarę Szczołek, radną i dawniej kandydatkę z Naszego Miasta Włodzimierza Całki (przeciwnika politycznego Jarosława Dąbrowskiego). Najważniejszym pytaniem pozostaje to, na ile afera bemowska z udziałem byłego burmistrza zaważy na wyborczym wyniku jego komitetu.

Sojusz Lewicy Demokratycznej – Lewica Razem, nowe i mało znane nazwiska

Ciekawym eksperymentem jest również lista SLD. Obok byłego wiceburmistrza Mariusza Początka (lider w okręgu nr 1) trudno doszukać się wielu znanych nazwisk na listach bemowskiej lewicy. Oprócz Początka można znaleźć co prawda prof. Małgorzatę Winiarczyk-Kossakowską („dwójka” w okręgu nr 2), w przeszłości wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz poseł na Sejm RP. Pomijając tą dwójkę trudno o bardziej znane postacie na listach tej partii, chociaż nie należy pominąć najaktywniejszej w tej kampanii Sylwii Wróblewskiej (liderka w okręgu nr 5), skarbnika stołecznego SLD. 

Rozbita Wspólnota

Już na wstępie kampanii silna niegdyś na Bemowie Wspólnota Samorządowa zadała sobie sama poważny cios. Gdy zabrakło patrona, wieloletniego burmistrza Włodzimierza Całki doszło do podziału na dwie konkurujące ze sobą listy. Spadkobiercy byłego włodarza dzielnicy, w tym jego bliski współpracownik, radny Andrzej Jędrasiak (lider w okręgu numer 2) i jego dawny zastępca Stanisław Pawełczyk (jedynka w okręgu numer 4) utworzyli Bemowską Wspólnotę Samorządową. Naprzeciw niej stanęła Warszawska Wspólnota Samorządowa spod znaku Piotra Guziała i Macieja Białeckiego.

Doskonale wiemy, że podział w wyborach na ogół nie przynosi korzyści. Zwłaszcza, jeśli dochodzi do niego w obrębie bliźniaczych komitetów. Wszystko wskazuje na to, że tym razem nie będzie inaczej, zwłaszcza że obie wspólnoty wydają się być najbardziej zajęte sobą i swoim konfliktem.

Komitet Andrzeja Rozenka 

Pomimo tak silnej konkurencji warto zwrócić uwagę na jeszcze dwa komitety. Obok Platformy i komitetu Dąbrowskiego, najaktywniejsze w kampanii na Bemowie są komitet Andrzeja Rozenka oraz Inicjatywa Mieszkańców Miasto Jest Nasze.

Na listach Komitetu Wyborczego Andrzeja Rozenka można znaleźć znane i popularne radne (kiedyś w SLD): Małgorzatę Adamczyk (liderka listy w okręgu nr 1) oraz Annę Wyganowską-Krzynówek (liderka w okręgu nr 2). Te popularne radne przez lata sprawowania swoich mandatów zyskały dużą popularność i mogą zaskoczyć bardzo dobrymi osobistymi wynikami. 

Inicjatywa Mieszkańców Miasto Jest Nasze 

Bardzo ciekawą kampanię prowadzi jedyny w pełni bezpartyjny komitet Inicjatywa Mieszkańców Miasto Jest Nasze. Ruch o śródmiejskim rodowodzie, na Bemowie skupił głównie aktywnych członków lokalnych wspólnot mieszkaniowych (Paweł Balana, lider listy w okręgu nr 4 oraz Marta Korycka jedynka w okręgu nr 5), ale też aktywnych społeczników. Niewątpliwym liderem komitetu jest Wojciech Surała, student UW, aktywista ruchów miejskich i współpracownik lidera MJN, Jana Śpiewaka. Niewątpliwie komitet ten wyróżnia się wśród innych dzielnicowych list m. in. dlatego, że w kampanii najmocniej akcentuje konieczność rozliczenia tzw. "afery bemowskiej". Warto przypomnieć, że to właśnie za sprawą stowarzyszenia Miasto Jest Nasze ujawnione zostały liczne nieprawidłowości w funkcjonowaniu urżędu dzielnicy Bemowo, które w konsekwencji skutkowały odwołaniem ze stanowiska wiceprezydenta miasta Jarosława Dąbrowskiego. 

Rada Miasta trochę na uboczu

W cieniu kampanii do rady dzielnicy pozostają zmagania do rady miasta. Choć i tu można naleźć kilkanaście konkurujących ze sobą list. 

Z Platformy startuje Maria Łukaszewicz (była burmistrz Włoch oraz wieloletni stołeczny samorządowiec) oraz Aleksandra Sheybal-Rostek (pozycja nr 4), wyróżniona w rankingu Polityki Warszawskiej, aktywna stołeczna radna i miłośniczka Warszawy.

Na liście Prawa i Sprawiedliwości można znaleźć Michała Grodzkiego (dwójka na liście), jednego z liderów młodszego pokolenia polityków tej partii.

Sojusz Lewicy Demokratycznej tradycyjnie postawił na Waldemara Marszałka, byłego mistrza świata w sportach motorowodnych. "Jedynką" jest jednak Włodzimierz Piątkowski, zaufany współpracowniky Ryszarda Kalisza. Jego wynik jest wielką niewiadomą. Ciekawe czy dzięki dobrej kampanii uda mu się pokonać nestora stołecznej lewicy.

Liderem Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej jest z kolei Maciej Białecki. Współpracownik Piotra Guziała, były polityk Platformy Obywatelskiej kojarzony z Pawłem Piskorskim. Ostatnim razem, w 2010 r. wyborcy nie byli dla niego bardzo przychylni, zdobył w całym okręgu mniej niż 800 głosów. W tych wyborach jego kampania jest zdecydowanie bardziej widoczna, więc i wynik powinien być znacznie lepszy. Na korzyść Białeckiego przemawia też fakt, że inaczej niż w wyborach do rady dzielnicy, do rady miasta WWS nie musi konkurować z siostrzaną BWS.

Bez wątpienia warto zwrócić uwagę jeszcze na dwa komitety. Mocną listę wystawiła Partia Zieloni. Liderką listy na Bemowie, w Ursusie i we Włochach jest bowiem znana miejska aktywistka, współprzewodnicząca stołecznego koła partii Marcelina Zawisza. Zawisza prowadzi kampanię w stylu amerykańskim. Chodzi od drzwi do drzwi, spotyka z mieszkańcami i stawia na kontakt bezpośredni zamiast na billboardy. 

Ostatnim z liczących się komitetów jest drużyna Andrzeja Rozenka. Na Bemowie listę otwiera szef struktur mazowieckich Partii Demokratycznej – Zdzisław Litwińczuk.

Wiele wskazuje na to, że na Bemowie w wyborach do rady miasta zwycięży PO. Zdecydowanie ciekawiej zapowiada się jednak walka o mandaty radnych dzielnicy. Tu oferta wyborcza jest bogatsza, a kampania – bardziej zacięta.

Zobacz także: 

Jedno Bemowo dwie wspólnoty

Miasto Jest Nasze chce uczciwego Bemowa

Skrytobójstwo na Platformie

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...