Wyborcza mozaika Śródmieścia

Sławomir Bielański    2014-11-13 13:13:02

Wybory samorządowe na Śródmieściu to zderzenie zupełnie odmiennych wizji na zarządzanie dzielnicą. Naprzeciw sobie stają bowiem znani aktywiści miejscy ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz dobrze reprezentowane partie polityczne. Na kogo postawią wyborcy?

Rada miasta, trudny wybór dla mieszkańców.

Wybory do Rady Warszawy upływają na Śródmieściu pod znakiem dużej politycznej różnorodności. Platforma postawiła w nich na znane nazwiska. Na 1 miejscu znajduje się Ewa Malinowska-Grupińska – obecna przewodnicząca rady, blisko współpracująca z prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz oraz żona szefa wielkopolskich struktur PO Rafała Grupińskiego. Wyborcy tej partii mogą zagłosować także na Annę Nehrebecką (ostatnie miejsce na liście) – aktorkę, związaną z Teatrem Polskim, zasłużoną dla polskiej kultury i sztuki (odznaczona medalem Gloria Artis). Dwie silne kandydatki wspiera również Michał Bitner, wieloletni radny (1998-2010) Śródmieścia.

Prawo i Sprawiedliwość postanowiło wskazać na lidera Andrzeja Kropiwnickiego – nauczyciela jednego ze śródmiejskich liceów i działacza NSZZ "Solidarność". Zamiast obecnego dotychczas na Śródmieściu aktywnego radnego Jarosława Krajewskiego (startującego obecnie z Pragi), znajdziemy natomiast Tomasza Szlązaka, przedstawiciela Polski Razem i bliskiego współpracownika Jarosława Gowina.

Trzecia w obecnym składzie rady partia – Sojusz Lewicy Demokratycznej, postawiła na dotychczas mało znanego Pawła Kołodziejskiego, szefa struktur na Śródmieściu. W 2010 r. druga pozycja na liście nie przyniosła mu mandatu, aczkolwiek obecna kampania wyborcza wskazuje na dość duże szanse tego kandydata (w okręgu obejmującym Śródmieście i Ochotę jest niewątpliwie jednym z najbardziej widocznych kandydatów). Na tym tle lista odznacza się jeszcze dwójką interesujących kandydatów: Anh Tuanem Truongiem – liderem środowiska wietnamskiego oraz Janem Strzelińskim – emerytowanym naczelnikiem z Komendy Stołecznej Policji.

Pozostałe komitety również prezentują ciekawe listy. Twój Ruch, występujący jako Komitet Wyborczy Wyborców Andrzeja Rozenka postawił na popularnego śródmiejskiego radnego, Grzegorza Walkiewicza. Jest on szczególnie aktywny w temacie reprywatyzacji, tak ważnym dla mieszkańców centralnych dzielnic miasta. Na tle kampanii pozostaje on także niezłym rzecznikiem Andrzeja Rozenka, często gości w mediach, co dodatkowo może wspomóc jego szanse wyborcze.

Warszawska Wspólnota Samorządowa wybrała na lidera Grzegorza Wysockiego, zaś na drugim miejscu umieściła Krzysztofa Kaliszewskiego, trenera stołecznej Skry.

Ostatni spośród najbardziej aktywnych komitetów, Partia Zielonych, śródmiejskim liderem uczyniła Marka Matczaka. Były polityk Unii Wolności oraz Partii Demokratycznej był szczególnie aktywny podczas obrony terenów zielonych stołecznego Powiśla. Obecnie zaś jest bardzo aktywny w ruchach miejskich.

Platforma w Radzie Dzielnicy

Na tle wyborów do rady miasta, kandydaci dzielnicowi wystawieni przez główne partie polityczne wydają się mniej znani (choć znajdziemy pewne wyjątki). Platforma postawiła na dotychczasowych radnych. Na ich tle wyróżnia się Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska (liderka listy w okręgu nr 4), przewodnicząca rady dzielnicy (od 2006 r.), aktywna w służbie zdrowia, regularnie osiągająca bardzo dobre wyniki wyborcze. Prywatnie jest żoną posła Marcina Kierwińskiego. Na liście PO warto jeszcze wskazać Daniela Łagę (jedynka w okręgu nr 2) – społecznika i harcerza aktywnie udzielającego się z ZHP.

Prawo i Sprawiedliwość bez zmian

Listy Prawa i Sprawiedliwości, w pierwszej kolejności, charakteryzują się brakiem kobiet. Spośród pięciu okręgów wszystkie jedynki zostały obsadzone przez mężczyzn – partyjnych aktywistów. Wśród nich warto wyróżnić kilka postaci. Jedną z nich jest Krzysztof Górski (jedynka w okręgu nr 5), w latach 80. działacz opozycji, dziś zaś aktywny członek stowarzyszeń mieszkańców warszawskiej starówki i Nowego Miasta. Na listach warto także zauważyć Annę Lutek (dwójka w okręgu nr 2), nie tylko z uwagi że jest wyjątkiem w tym męskim gronie (jedyna kobieta wśród liderów i wiceliderów list PiS-u na Śródmieściu), ale przede wszystkim z popularności wśród mieszkańców i aktywności nie tylko w okresie kampanii wyborczych.

Sojusz Lewicy Demokratycznej, trudny wybór i duże wątpliwości.

Śródmiejska lewica na tle konkurentów wygląda raczej niepewnie. Oprócz Lidii Kuli (liderka w okręgu nr 1, wieloletniej radnej oraz jedynej obecnie przedstawicielki tej partii w radzie dzielnicy, a także Elżbiety Jastrzębskiej (jedynka listy w okręgu nr 2) – przewodniczącej rady osiedla przy ul. Kruczej. Poza nimi trudno szukać szczególnie znanych nazwisk na listach Sojuszu. Są na nich raczej partyjni aktywiści, może z wyjątkiem czwartego okręgu gdzie znaleźć można Izabellę Gizińską (pozycja nr 3), w przeszłości wieloletnią śródmiejską radną.

Jako minus należy poczytać niezarejestrowanie swojej listy w ostatnim okręgu nr 5.

Miasto Jest Nasze - Mieszkańców Śródmieścia.

Listy tego młodego komitetu obfitują zarówno w młodych i dobrze wykształconych kandydatów, jak i osoby aktywne w lokalnych wspólnotach mieszkańców. Niekwestionowanym liderem listy jest Jan Śpiewak (jedynka w okręgu nr 1), socjolog, a prywatnie syn znanego uniwersyteckiego wykładowcy. Śpiewak pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejskich aktywistów, udzielał się m.in. w kwestiach reprywatyzacji nieruchomości na terenie Śródmieścia czy też w ramach obrony domków fińskich w okolicach Jazdowa. Ciekawą postacią w tym okręgu jest także (chociaż na ostatnim miejscu) Marta Poślad – politolożka i socjolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Cambridge University, która w przeszłości była szczególnie aktywna w akcjach profrekwencyjnych (wybieram.pl). W okręgu numer 2 znajdziemy m.in. Alberta Judyckiego (miejsce nr 4), właściciela warszawskiej cukierni Lukullus, aktywnego członka rady nadzorczej Spółdzielni "Mielecka".

Wśród bardziej znanych kandydatów można także wskazać Ewę Czerwińską (liderka w okręgu numer 3) – przewodniczącą wspólnoty mieszkaniowej przy al. Jerozolimskich oraz Ryszarda Krzysztofowicza (wicelidera w okręgu nr 5) – wielokrotnie nagradzanego filmowca oraz członka rady osiedla na stołecznym Muranowie.

Warszawska Wspólnota Samorządowa

Na tym tle śródmiejski WWS wypada słabo. Mimo wypełnienia po brzegi list wyborczych, trudno na nich szukać bardziej znaczących kandydatur. Jest na nich co prawda Wacław Idzikowski (lider w okręgu nr 3) – działacz wspólnot mieszkaniowych oraz Dariusz Połeć (jedynka w okręgu nr 5) – lider środowiska kupieckiego KDT i Ewa Kościuch-Manandhar (liderka listy w okręgu nr 1) – prezes stowarzyszenia "Warszawiak na swoim".

Zabrakło kilku znanych nazwisk

Na pewno zauważalny w tej kampanii jest brak kilku znanych nazwisk. Partia Janusza Palikota (występująca jako komitet Andrzej Rozenka) nie zdołała zarejestrować list, co oznacza, że po raz pierwszy od kilkunastu lat w śródmiejskim samorządzie zabraknie Przemysława Zająca oraz Jerzego Budzyna. Ci aktywni dzielnicowi radni nie mają szans na reelekcję z powodu błędów formalno-prawnych wykazanych przez PKW. Z uwagi na ich dotychczasową aktywność można żałować jedynie, że o ich ewentualnej obecności w radzie dzielnicy nie mogli zdecydować zwykli mieszkańcy.

 

Zobacz także: 

Śródmieście nie dla SLD i TR?

MJN ogłasza program. Śródmieście będzie ich?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...