Bielany i Żoliborz. Czas na zmiany?

Sławomir Bielański    2014-11-14 14:00:53

Na koniec naszego przeglądu, sprawdzamy kandydatów z Bielan i Żoliborza. W dzielnicach tych pojawiło się wiele ciekawych i nowych twarzy. Z drugiej strony jednak – część dotychczas znanych wycofała się w cień. Na kogo można i warto oddać głos?

Rada miasta – duża niewiadoma

Platforma Obywatelska już w 2006 roku odniosła tu swoje pierwsze zwycięstwo nad Prawem i Sprawiedliwością, choć na tle wyników z innych dzielnic, nie było ono zbyt znaczące. Cztery lata później sytuacja się powtórzyła i dzisiaj również, niewiele wskazuje na to, aby PiS miało owe wybory zwyciężyć. Czyniąc prognozy warto być jednak ostrożnym. W polityce – nawet tej lokalnej – zawsze można liczyć na niespodzianki, zwłaszcza wobec niskiej frekwencji, z jaką niestety musimy się liczyć.

Platforma postawiła w tych wyborach na sprawdzone nazwiska. Liderem listy jest prywatny przedsiębiorca i radny od roku 2006 – Piotr Mazurek. Na drugim miejscu uplasowano Zbigniewa Dubiela, byłego burmistrza Bielan. Nieco dziwić może pozycja ostatnia, na której znajdziemy Kacpra Pietrusińskiego – w przeszłości związanego wprawdzie z Bielanami. Obecne jednak – burmistrza Rembertowa.

Prawo i Sprawiedliwość ponownie stawia na znanego i aktywnego radnego, Dariusza Figurę. Figura – jak pamiętamy – okazał się dużym zaskoczeniem w roku 2006, gdy z odległego miejsca został miejskim radnym. Cztery lata później udało się powtórzyć sukces i teraz także wiele na to wskazuje. Na drugim i trzecim miejscu znajdziemy byłych radnych: Edmunda Świderskiego i Wojciecha Starzyńskiego.

Listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej prowadzi Andrzej Golimont – również znany i aktywny radny z... Woli. Jego dotychczasowy okręg wyborczy należy do najmniejszych w tych wyborach, stąd też zapewne emigracja do okręgu gdzie szanse na mandat są zdecydowanie większe. Jednocześnie na liście lewicy znaleźć można Halinę Szerszeń – radną z warszawskich Bielan od ponad 20 lat oraz aktywną działaczkę Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Obserwatorzy lokalnej sceny politycznej z pewnością z ciekawością oczekują na wynik Aleksandry Popławskiej. Jest jedną z aktywniejszych kandydatek w tej kampanii wyborczej. Występuje obok Grzegorza Walkiewicza oraz Marcina Rzońcy w spotach kandydata na urząd prezydenta miasta, Andrzeja Rozenka. Pojawia się też na licznych konferencjach prasowych. Dziś jej kampania jest jedną z bardziej widocznych w okręgu. Pozostaje zatem pytanie, na ile wyborcy to zauważą.

Ostatnim komitetem, który ma szansę wejść do rady miasta jest Warszawska Wspólnota Samorządowa. Tu startuje była mazowiecka konserwator zabytków i członkini partii Jarosława Gowina – Barbara Jezierska. Trudno jednak ocenić jej szanse. Jest wprawdzie jedną z niewielu kobiet, lecz jej kampania przeszła raczej niezauważona. Na drugim miejscu listy jest Karol Szadurski, były wieloletni burmistrz Bielan, dawniej radny Prawa i Sprawiedliwości.

Bielany – dzielnica z dwoma partiami politycznymi?

Bielany to specyficzne miejsce. Od połowy lat 90. nie dostały się do lokalnej rady żadni przedstawiciele pozapolitycznych komitetów. Kiedyś AWS i SLD, następnie PiS i SLD, a dziś PO i PiS – to główni polityczni rozgrywający.

Platforma w tych wyborach postawiła na młodych. W pierwszym okręgu liderem jest 26-letni Daniel Pieniek. Na drugim miejscu zaś znajduje się 37-letnia Ilona Soja-Kozłowska. W okręgu numer 3, miejsce pierwsze należy natomiast do 31-letniego Maciej Chmielewski.

Nawet w przypadku pomyślnego wyniku, wybory oznaczać będą małe zmiany w składzie klubu PO. Na listach nie znalazło się wielu obecnych radnych: Robert Kropacz, Ewa Maniszewska, Michał Sikorski oraz Jarosław Wąsik.

Prawo i Sprawiedliwość, to głównie sprawdzone nazwiska. Jan Zaniewski w okręgu numer 1 czy Łukasz Świderski w okręgu numer 5 – to znani liderzy Prawa i Sprawiedliwości. Trochę dziwić może „dwójka” okręgu numer 2 – Szczepan Szczepański. Znany lekarz do tej pory uzyskiwał najlepsze (lub jedne z najlepszych) wyników wyborczych w PiS, stąd też dziwić może, że nie znajdziemy go już na pozycji lidera, gdzie ustąpił miejsca Ryszardowi Zakrzewskiemu.

Z prawdziwą rewolucją mamy natomiast do czynienia na listach SLD. Tu oprócz Anny Czarneckiej na bielańskim wrzecionie (okręg czwarty) nie znajdziemy żadnego lidera z poprzednich wyborów. Oprócz radnych Haliny Szerszeń i Marii Mossakowskiej (obecnych w bielańskim samorządzie od początku jego istnienia) na listach nie ma również Waldemara Maciejewskiego (radnego od blisko dwóch dekad).

Do nowych wyborczych twarzy tutejszej lewicy należą Jan Banasiński (w pierwszym okręgu) oraz Robert Banasiuk (w okręgu drugim). Ponadto z okręgu nr 5 kandyduje liderka stowarzyszenia "Czyste Radiowo" –  Anna Walentynowicz, znana m. in. z działań na rzecz zamknięcia kompostowni "Radiowo", a na liście w okręgu czwartym znajdziemy Jacka Baczkowskiego – prezesa TKKF "Chomiczówka".

Ciekawość budzi na pewno wynik Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. To na jej listach miejsce znalazł dotychczasowy radny PO – Jarosław Wąsik (dziś lider w okręgu numer pięć). Oprócz niego zauważalna jest również kampania Leszka Księżaka startującego z Piasek (okręg numer dwa). Pytanie czy wyborcy także tą kampanię zauważają i czy zechcą poświęcić swój głos właśnie na WWS.

Żoliborz z silny ruchami oddolnymi

Żoliborz, podobnie jak Śródmieście, będzie ciekawym eksperymentem podczas tej kampanii. Jest to stosunkowo niewielka dzielnica gdzie łatwiej jest dotrzeć do mieszkańców. Platforma Obywatelska postawiła tu na znane nazwiska, mecenasa Piotra Wertensteina-Żuławskiego, przewodniczącego Rady Dzielnicy i lidera lokalnych struktur PO (nr 1 w okręgu pierwszym). Na listach są również Sławomira Pieńkowska (liderka okręgu czwartego) oraz Roman Krakowski (w okręgu drugim).

Prawo i Sprawiedliwość jako "głównodowodzacych" obrało dotychczasowych radnych. W okręgu numer jeden będzie to Adam Buława, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zaś w okręgu czwartym – Grzegorz Hlebowicz kandydat PiS-u na burmistrza po wyborach 2010 r. Do rady może wrócić także Krystyna Ptaszyńska, aktywna w kwestiach pomocy społecznej była radna PiS-u (liderka w okręgu numer 2).

Trzecim komitetem jest Projekt Żoliborz. Projekt założony przez byłego działacza Unii Wolności oraz Partii Demokratycznej, a obecnego wiceburmistrza Żoliborza – Witolda Sielewicza. Na jego listach można znaleźć m.in. nauczyciela wychowania fizycznego Krzysztofa Orzeszka (lider listy w okręgu numer trzy) czy też Halinę Piwowarską, również nauczycielkę (nr 1 w okręgu czwartym). W świetle silnej reprezentacji innych ruchów oddolnych, której wcześniej nie mieliśmy okazji obserwować, losy komitetu mogą być jednak zagrożone.

Na powrót do rady dzielnicy liczy przede wszystkim Sojusz Lewicy-Demokratycznej. Nieobecny po ostatnich wyborach (nie ponowił żadnego z czterech uzyskanych w 2006 roku mandatów). Stąd też na jego listach można znaleźć parę ciekawych nazwisk, w tym reżysera Marka Maldisa (lider listy w okręgu numer jeden) czy Karolinę Zioło-Pużuk (miejsce 2, w pierwszym okręgu) – aktywistkę lewicowych think-thanków. Wśród kandydatów jest także Andrzej Krasnopolski (nr 2 na liście w okręgu trzecim oraz były radny), jak również reprezentujący Partię Demokratyczną – Jarosław Słoń.

Pozostałe komitety wyróżniają się co prawda akcjami społecznymi (odnowienie Kina Tęcza co proponuje Miasto Jest Nasze) czy poparciem znanego lokalnego czasopisma (Warszawska Wspólnota Samorządowa rekrutowała część kandydatów z dzielnicowego Informatora Żoliborza). Pomimo to, oprócz kilku znanych postaci jak emerytowany nauczyciel Bogdan Mackiel (lider listy MJN w okręgu czwartym) czy też redaktor wspomnianego już Informatora, Zbigniew Duszewski (lider listy WWS w okręgu numer dwa) trudno ocenić potencjał pozostałych zarejestrowanych komitetów.

Zobacz także: 

Jacek Sasin interweniuje w sprawie Radiowa. 

Warszawa traci parki po kawałku. 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...