Mozaika polityczna Bemowa

Sławomir Bielański    2013-06-26 21:13:30

Krajobraz polityczny Bemowa, a wraz z nim przewaga klubowych barw w Radzie Dzielnicy, zmienia się w każdej kadencji. Przeobraża się też sama dzielnica, która dzięki atrakcyjnemu położeniu staje się nową sypialnią Warszawy.

Źródło: www.bemowo.waw.pl

Wybory samorządowe w 2010 roku przyniosły Platformie Obywatelskiej znaczący sukces polityczny. Po czterech latach w koalicji z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Platforma zdobyła bezwzględną większość w Radzie Dzielnicy. Przewodniczącym klubu został Jakub Gręziak, zaufany człowiek byłego burmistrza, od niedawna wiceprezydenta Warszawy, Jarosława Dąbrowskiego.

Sam Dąbrowski wydaje się być politykiem niezniszczalnym, po porażkach podnoszącym się jak Feniks z popiołów. Jeszcze podczas kampanii wyborczej w 2010 roku, stołeczna Gazeta Wyborcza zarzuciła mu przyznawanie mieszkań socjalnych po znajomości. Były Burmistrz Bemowa miał przyznać mieszkanie matce swojej przyjaciółki i pracownicy dzielnicowego samorządu poza kolejnością. Kontrola zlecona przez Prezydent Miasta, Hannę Gronkiewicz-Waltz stwierdziła poważne nieprawidłowości w rozdzielaniu mieszkań komunalnych. Publiczna krytyka ze strony władz miasta oraz medialna wrzawa towarzysząca sprawie nie przeszkodziły Dąbrowskiemu w osiągnięciu jednego z najlepszych wyników wyborczych w historii warszawskiego samorządu. O jego silnej pozycji może świadczyć fakt, że po nominacji na zastępcę Hanny Gronkiewicz-Waltz, nowo powołanym burmistrzem Bemowa został Albert Stoma, bliski i oddany Jarosławowi Dąbrowskiemu współpracownik, który po wyborze na urząd burmistrza nazwał siebie kontynuatorem polityki swojego poprzednika.

Prawo i Sprawiedliwość w ostatnich wyborach musiało przełknąć gorycz porażki. W trakcie kadencji 2006-2010 z klubu odszedł Maciej Ryszkowski, popularny radny, były sportowiec, obecnie wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego. W politycznym rozdaniu w 2010 roku znalazł się on na liście wyborczej PO i uzyskał mandat na kolejną kadencję. Co zaskakujące z punktu widzenia marketingowego, podczas układania list wyborczych w 2010 roku, Prawo i Sprawiedliwość pozbyło się najbardziej znanych radnych. Magdalena Soszyńska-Kalinowska, lokalna liderka i przewodnicząca klubu w kadencji 2006-2010, a także popularne radne, Janina Wiśniewska i Teresa Świderska znalazły się na dalszych, niewybieralnych miejscach listy wyborczej. Ich miejsce zajął m.in. Marcin Wierzchowski, obecnie przewodniczący klubu radnych PiS, kiedyś pracownik Kancelarii Prezydenta i bohater filmu o katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

Kolejnym elementem bemowskiej układanki jest Sojusz Lewicy Demokratycznej, który zaliczył w ostatnich wyborach dalszy spadek poparcia społecznego. Wspomnieniem są lata 2002-2006, kiedy Sojusz sprawował niepodzielne rządy w dzielnicy. W ostatnich wyborach partia straciła dwa mandaty oraz około jedną czwartą poparcia. Jeszcze przed wyborami z klubu odeszli wieloletni działacze, Hanna Głowacka oraz Stanisław Pawełczyk. Warto dodać, iż w samym SLD było wiele nieporozumień, powstałych głównie w wyniku niepodzielnych (i jak się okazało nieskutecznych) rządów wiceburmistrza z tej partii, Mariusza Początka. To w wyniku Jego polityki i sposobu sprawowania urzędu, dwie wybrane już w nowej kadencji radne, Małgorzata Adamczyk oraz Anna Wyganowska-Krzynówek (wieloletnie działaczki SLD) odeszły do nowopowstającego Ruchu Palikota.

Częścią bemowskiej mozaiki jest także lokalny komitet Nasze Miasto, na którego czele stoi Włodzimierz Całka. Obok niego z tej dzielnicowej listy do nowej Rady weszli także Andrzej Jędrasiak oraz znana lekarka, Barbara Szczołek. Ta ostatnia prywatnie jest matką Katarzyny Szczołek czyli Sary May, stałej bohaterki portali opisujących życie mniej znanych polskich celebrytów.

Znaczenie komitetu Nasze Miasto może wzrosnąć w nadchodzących wyborach samorządowych w 2014 roku. Jeden z jego członków, Stanisław Pawełczyk jest bowiem pełnomocnikiem Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej na Bemowie. Tej samej, która w maju 2013 roku rozpoczęła zbieranie podpisów pod referendum dotyczącym wniosku o odwołanie Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Lokalni działacze społeczni i obserwatorzy bemowskiej polityki, nie pozwalają zapomnieć również o młodym wiceburmistrzu, Krzysztofie Zygrzaku, który zaliczany jest do nowego pokolenia dzielnicowych polityków. Wielu liczyło, że to właśnie on zastąpi „teflonowego burmistrza” Dąbrowskiego, gdy ten przeszedł do stołecznego ratusza. Ostatecznie władze bemowskiej Platformy wybrały jednak Stomę.

 

Zobacz też:

Mąż burmistrzem, żona kontrolerem. Normalne?

Pan na śmieciach

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...