PO rozdaje karty. Tylko trzy partie w Radzie? Sondaż!

Wiktor Raczkowski    2014-11-14 14:30:14

Platforma Obywatelska ponownie będzie samodzielnie rządziła stolicą. W Radzie Warszawy zasiądą jeszcze przedstawiciele PiS i SLD. Tuż pod wyborczym progiem znajdzie się WWS. Daleko w tyle pozostaną ruchy miejskie. Takie wnioski płyną z analizy najnowszego, ostatniego przed wyborami sondażu, który dla Polityki Warszawskiej przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS.

Na partię Hanny Gronkiewicz-Waltz zagłosować chce blisko 42 proc. badanych. W porównaniu do wcześniejszego sondażu, którego wyniki opublikowaliśmy na początku października, jest to wynik lepszy o 1,5 pkt proc. Oznacza to, że o utrzymanie samodzielnej większości w Radzie Warszawy radni Platformy powinni być spokojni. Według sondażu liczyć mogą na 40 mandatów. Dr Bartłomiej Biskup z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego uznaje ten sondażowy rezultat za spory sukces PO. – Porównując do ostatnich wyborów, pomimo wieloletniego rządzenia Warszawą, partia zanotowała jedynie nieznaczny spadek poparcia. Z utrzymaniem samodzielnej większości w Radzie nie będzie więc problemu – komentuje.

Na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość. Chęć oddania głosu na tę partię zadeklarowało nieco ponad 21 proc. respondentów. To aż o 2 pkt proc. mniej niż w październiku.  – PiS traci zwolenników i tym samym jego wynik w stolicy predestynuje tę partię do trwania kolejnych 4 lat w charakterze opozycji – zauważa Marcin Duma, Prezes Zarządu IBRIS. Wedle wyliczeń IBRIS, PiS zgarnie 18 mandatów w Radzie.

Na mandaty w Radzie Warszawy liczyć może jeszcze stołeczne SLD, na które głosować chce 8,2 proc. badanych, czyli o 1,7 pkt proc. mniej niż we wcześniejszym sondażu. Oznacza to, że w Radzie Warszawy znajdzie się tylko dwóch przedstawicieli Sojuszu. Tuż pod progiem znalazła się Warszawska Wspólnota Samorządowa z poparciem sięgającym 4,4, proc.  

Gołym okiem widać więc, że przez miesiąc prowadzenia kampanii wyborczej PiS i SLD zamiast zdobywać wyborców, traciły ich. – Potwierdza to ogólną opinię ekspertów, że w zasadzie tej kampanii nie było. Duże partie polityczne nie przywiązały do niej należytej wagi. Nie miały haseł, które docierały do mieszkańców, dlatego sondaże pozostały stabilne – komentuje dr Biskup.

– Zbliżające się wybory wydają się być porażką szeroko rozumianych komitetów lewicowych lub lewicujących – mówi Marcin Duma. – WWS, SLD, Komitet Andrzeja Rozenka (1,2 proc) słabną nieznacznie, jednak skutki tej przeceny są znaczące. Komitet Piotra Guziała spada poniżej 5-procentowego progu i tym samym traci szansę na udział w podziale mandatów. Sojusz także traci potencjalne mandaty i jeżeli zakończy wybory z obecnym wynikiem, to w następnej Radzie Warszawy nie będzie mógł założyć nawet koła radnych. Partia Leszka Millera staje się „dawcą" mandatów dla Platformy Obywatelskiej – zarówno na poziomie miasta, jak i sejmiku. Natomiast porażka Andrzeja Rozenka osłabia nadzieje na ożywienie projektu politycznego jakim jest Twój Ruch. Badanie nie potwierdza sensacyjnych doniesień o sukcesie Zielonych (1,4 proc) w stolicy. Także ruchy miejskie w Warszawie muszą poczekać na swój czas – dodaje.

Mizernie prezentuje się również wynik Nowej Prawicy, która w badaniu wypada słabiej od Inicjatywy Mieszkańców Warszawy oraz Warszawy Dla Rodziny. Na dwa ostatnie komitetu głosować chce ponad 2 proc. respondentów.

Mniejsze partie i komitety mogą upatrywać swoich szans na niższym szczeblu. – Wciąż tajemnicą pozostają wyniki do Rad Dzielnic, które zdecydują o tym, czy pełna kontrola PO nad Radą Miasta da je jej także pełną swobodę w zarządzaniu całym miastem. Pytanie to dotyczy nie tylko dzielnicy Ursynów... – mówi Marcin Duma.

– Liczę na conajmniej kilka niespodzianek. Mimo zmiany granic niektórych okręgów wyborczych, małe komitety powinny zwiększyć swoją reprezenrację w radach dzielnic. W tej kampanii przedstawiły bowiem bardzo ciekawą ofertę personalną i programową. Zrobiły też znacznie lepszą kampanię niż duże partie. – dodaje dr Błażej Poboży, redaktor naczelny "Polityki Warszawskiej".  

Warto podkreślić, że nieco ponad 12 proc. badanych nadal nie wie, na który komitet oddać swój głos. Jest się więc o kogo bić do samego końca.

Badanie przeprowadzono 12.11. 2014 metodą CATI na próbie 1067 osób.

ZOBACZ TAKŻE:

Hegemonia PO. Sondaż wyborczy do Rady Warszawy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...