Porażka PKW

Paweł Krulikowski    2014-11-16 22:16:22

Nieprawidłowe karty do głosowania wydano w komisjach na Bemowie i na Ochocie. W komisji numer 761 przy ul. Górczewskiej na liście zabrakło komitetu Miasto Jest Nasze. Przy ulicy Barskiej nie wydrukowano między innymi Komitetu Wyborczego Wyborców Andrzeja Rozenka. Sprawa dotyczy co najmniej kilku kart.

Bemowo…

Do redakcji Polityki Warszawskiej po południu dotarła informacja, że w komisji nr 761 przy ul. Górczewskiej wydano kartę do głosowania, w której brakuje kilku stron. Po zgłoszeniu tego faktu przewodniczącej komisji, wyborca otrzymał poprawną kartę, zawierającą już wszystkie strony. Natychmiast pojechaliśmy na miejsce, aby zweryfikować te informacje. Jak dowiedzieliśmy się, sprawa dotyczyła tylko jednej karty wyborczej.

– Sprawa dotyczy jednej książeczki do głosowania. Cały czas na bieżąco sprawdzamy wszystkie inne wydawane karty. To ludzki błąd, przeoczenie, że dopuściliśmy tę kartę i wydaliśmy ją wyborcy – stwierdziła przewodnicząca bemowskiej komisji Beata Pilawska. Przypomnijmy, że zgodnie z wytycznymi PKW przed otwarciem lokalu wszystkie karty powinny zostać szczegółowo sprawdzone pod kątem poprawności wydruku i obecności wszystkich kandydatów na listach. Dodatkowo zdarzenie dotyczące błędnej karty powinno znaleźć się w protokole, sporządzanym przez komisję po zamknięciu lokalu. Przewodnicząca komisji nr 761 zapewniła nas, że taka informacja się znajdzie, zaś wadliwa karta zostanie dołączona do protokołu.

Udało nam się również ustalić, że podobna sytuacja miała miejsce w innych komisjach, choć tutaj wadliwe karty do głosowania były eliminowane przed głosowaniem. Błędnie wydrukowane karty zidentyfikowano np. w komisji nr 727.

…Ochota

Na szerszą skalę zjawisko miało miejsce w komisji nr 202 na Ochocie, przy ul. Barskiej 32. Tutaj potwierdzone zostały trzy przypadki wadliwych książeczek do głosowania, w których zabrakło wydrukowanych komitetów. – Osoba, która przyszła zagłosować na mnie nie znalazła mnie na liście, nie znalazła w ogóle listy nr 22, czyli komitetu Andrzeja Rozenka. Ta osoba poprosiła przewodniczącą Komisji o wyjaśnienie całej sprawy, okazało się, że brakowało stron numer 7 i 8 na karcie do głosowania – komentuje Grzegorz Walkiewicz, lider listy KWW Andrzeja Rozenka do Rady Warszawy. Walkiewicz interweniował w Miejskiej Komisji Wyborczej, gdzie zapewniono go o wprowadzeniu ścisłej kontroli wydawanych kart. Dodatkowo uzyskał zapewnienie, że głosy oddane na wadliwych kartach… zostaną unieważnione przez komisję (sic!). Przewodnicząca komisji nr 202 nie chciała udzielić "Polityce Warszawskiej" informacji, dotyczącej konkretnej liczby wydanych kart. – Nie wiem czy mogę udzielić informacji ile takich kart wydano. Protokół został sporządzony i PKW zostanie poinformowana o tej sytuacji – stwierdziła. Zapewniła również, że nie ma zarzutów do pracy swojej komisji i że wszystko przebiegało zgodnie z procedurami.

Głosy będą ważne

W rozmowie z "Polityką Warszawską" dyrektor biura prawnego PKW Beata Tokaj zapewniła, że głosy oddane na nieprawidłowych kartach wyborczych… będą ważne. Dyrektor Tokaj uważa jednak, że komisje zachowały się w tej sytuacji poprawnie. – Jeżeli wyborca zgłosił taką kartę Komisji, ta powinna zabrać kartę i wydać nową, prawidłową – stwierdziła. Dodała również, że jedyną możliwością skrzywdzonych komitetów jest w tej chwili zgłoszenie protestu wyborczego, gdyż tylko sąd ma możliwość rozstrzygnąć, czy faktycznie w tej sytuacji doszło do zmiany wyniku wyborów.

Wątpliwa jakość

Odrzucamy pojawiające się w mediach społecznościowych sugestie o fałszerstwie wyborczym. Trudno doszukiwać się spisków, w momencie gdy feralne karty wydane zostały w dwóch dzielnicach i tylko w kilku komisjach. Pokazuje to jednak po raz kolejny niekompetencję i słabą jakość przeprowadzania wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą. Źle wydrukowane karty mogły przecież trafić do znacznie większej liczby odbiorców, którzy nie będąc tego świadomi, oddawali swoje głosy. Teraz mamy do czynienia z sytuacją co najmniej dwuznaczną. Żal nie tylko skrzywdzonych komitetów wyborczych, ale przede wszystkim żal demokratycznego święta. Być może uda się następnym razem. Już za rok. 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...