Ponowne prezydenckie starcie

Karolina Wiśniewska    2014-11-18 07:59:53

Kilka tygodni prezydenckiej kampanii. Spoty, plakaty, spotkania i programy, a w nich mnóstwo atrakcyjnych obietnic. Nagle cisza. Dwa dni spokoju od agitacji i czas dla warszawiaków. Czas, aby podjąć ostateczną decyzję. Według nieoficjalnych wyników, Warszawę czeka II tura wyborów. Z 11 kandydatów zostają najsilniejsi – Hanna Gronkiewicz-Waltz i Jacek Sasin. Kampanijna machina rusza ponownie. Co się wydarzy dalej? Kogo wybiorą warszawiacy? Przekonamy się już za dwa tygodnie.

Już niedzielne badanie exit poll przeprowadzone przez IPSOS wskazało jasno: Hanna Gronkiewicz-Waltz: 48,8 proc., Jacek Sasin: 26 proc. Po zliczeniu ponad 90 proc. protokołów, Państwowa Komisja Wyborcza potwierdza pierwszy wynik i ogłasza: warszawiaków czeka II tura wyborów.

Wielu obserwatorów warszawskiej sceny politycznej zakłada, że – wbrew temu, co mówiło się na początku – nic nie jest przesądzone. Obecna prezydent Warszawy raczej nie jest w stanie zmobilizować większego elektoratu niż to 48 proc., które poszło do wyborów i poparło jej prezydenturę w niedzielę, jak przekonywał w powyborczych komentarzach m.in. red.nacz. „Polityki Warszawskiej”, politolog Instytutu Nauk Politycznych UW, dr Błażej Poboży. – Teraz języczkiem u wagi są "mniejsi" kandydaci. To ważne czy zdecydują się poprzeć kogoś w II turze, czy nie będą wpływać na decyzję wyborców – dodał.

Kto komu udzieli poparcia?

Z oficjalnym poparciem Hanny Gronkiewicz-Waltz czy też Jacka Sasina kandydaci na razie się wstrzymują. Niewątpliwie ważną kartą przetargową okażą się wyniki wyborów do Rady Warszawy oraz rad poszczególnych warszawskich dzielnic. Współrządzenie w zamian za poparcie w wyborach prezydenckich? Taki argument z pewnością nieraz się pojawi, co już widać było w pierwszych reakcjach różnych kandydatów. – Musimy poczekać na pozostałe wyniki, w tym do rady miasta i rad dzielnic, przeanalizować dokładnie założenia programowe obydwu ugrupowań i sprawdzić, co mają dozaoferowania – przekonywali zaraz po ogłoszeniu werdyktu zarówno Piotra Guział, jak i Sebastian Wierzbicki. – Za wcześnie na deklaracje – dodawała także kandydatka Zielonych, Joanna Erbel.

Ewentualne poparcie dla kandydatury obecnej pani prezydent zadeklarował na razie Andrzej Rozenek, chociaż to także – jak przekonywał w niedzielę – musi zostać przedyskutowane w szerszym gronie. Eksperci przewidują, że większość kandydatów może utrzymać swoje zdystansowanie do końca i nie poprzeć żadnego z dwójki pretendentów, w obawie przed późniejszymi zarzutami o bycie „przybudówką” PO lub PiS-u.

Kto największym wygranym...

Sondaże, które wyborcy mieli okazję obserwować przed wyborami – choć niejednokrotnie znacznie różniły się od siebie, w większości jasno wskazywały II turę. – Wynik nie zaskakuje – przekonują zgodnie polityczni eksperci. Hanna Gronkiewicz-Waltz zdobyła największą liczbę głosów, dziękowała warszawiakom za poparcie i deklarowała jeszcze cięższą pracę w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Podobnie jej konkurent z Prawa i Sprawiedliwości. – Jestem przekonany, że w II turze uda się osiągnąć sukces – mówił po ogłoszeniu wyników.

– W sukces Jacka Sasina w II turze trudno uwierzyć, ale w niedzielę został największym wygranym tych wyborów – mówił w rozmowie z „Polityką Warszawską” politolog z INP UW, dr Rafał Chwedoruk. – Pomimo nie najlepszej i mało sprawnej kampanii, zdołał zmobilizować swój elektorat, który tym razem stawił się przy urnach w pełnym komplecie, w przeciwieństwie do październikowego referendum – dodał.

a kto nie ma powodu zadowolenia?

Zdecydowanie poniżej oczekiwań znalazł się Sebastian Wierzbicki. Pomimo widocznej, zwłaszcza na ostatniej prostej, kampanii prezydenckiej, zdobył zaledwie ok. 4-5 proc. poparcia. – Szkoda, że tak doświadczony samorządowiec nie zostawił po sobie żadnego trwałego śladu – komentuje dr Rafał Chwedoruk. Według naszych ustaleń, SLD nie ma powodu do zadowolenia nie tylko, jeśli chodzi o prezydenturę, ale również rady poszczególnych dzielnic, gdzie w wielu z nich nie udało się wprowadzić żadnego reprezentanta. Wszystko jasno wskazuje na to, iż stołeczna lewica znajduje się w coraz większych tarapatach.

– Oprócz Wierzbickiego, największym przegranym tej kampanii jest Andrzej Rozenek – przyznaje dr Chwedoruk. – Polityk sprawny medialnie i retorycznie uzyskał bardzo słaby wynik, który nakazuje zastanowić się nad celem tej kandydatury – dodaje politolog.

Trzecie miejsce Piotra Guziała

Trzecie miejsce w wyścigu o fotel prezydenta Warszawy zajął Piotr Guział. Choć sam przyznał niedawno w wywiadzie dla „Polityki Warszawskiej”, iż liczy na 10 proc. poparcia, pozycja na podium, z wynikiem ok. 8-9 procentowym to dobry rezultat. Lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej uzyskał niemal dwukrotnie więcej głosów niż kandydat SLD – Sebastian Wierzbicki. – Burmistrz Guział jest niewątpliwie jednym z beneficjentów tych wyborów – mówi politolog dr Rafał Chwedoruk. – Choć dla niego ważny jest też wynik lokalnych ugrupowań, które reprezentuje, nie tylko WWS, ale i Naszego Ursynowa – dodaje. Ten zaś – według naszych ustaleń – nie powinien budzić zadowolenia. Zgodnie z nieoficjalnymi wynikami, Nasz Ursynów (nawet w połączeniu z PiS-em, jak do tej pory) nie jest w stanie stworzyć stabilnej koalicji przeciw Platformie, która zdobywa na Ursynowie większość.Potrzebuje wsparcia lokalnej Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa.

Kampania samorządowa, część 2!

Przed nami II tura wyborów prezydenckich. Warszawiacy ponownie będą musieli zdecydować czy wolą dalej „zmieniać Warszawę” razem z Hanną Gronkiewicz-Waltz, czy też uznają, że „dobrą zmianą dla Warszawy” jest jednak Jacek Sasin. Zanim to się wydarzy, czeka nas kolejne dwa tygodnie kampanii wyborczej. Jaka będzie? – Na pewno bardziej spektakularna – przekonuje dr Rafał Chwedoruk. – Hanna Gronkiewicz-Waltz musi dobrze wskazać różnice, jakie dzielą ją z kandydatem PiS-u i uważać na to, aby nie popełnić żadnego błędu. Jacek Sasin zaś nie ma nic do stracenia i z jego strony spodziewałbym się całkowitego ataku Platformy Obywatelskiej – dodaje politolog.

Zarówno Hanna Gronkiewicz-Waltz, jak i Jacek Sasin mieli w dotychczasowej kampanii swoje niemałe „wpadki”. Już dziś łatwo zatem przewidzieć, że głównym ciosem wyciąganym przez Prawo i Sprawiedliwość będzie problem kamienicy przy Noakowskiego. Platforma zaś będzie mogła odbić piłeczkę, przypominając sprawę niepłacenia podatków przez posła Sasina w Warszawie (do czego zachęca wszystkich), a Ząbkach – w których mieszka. Mimo wszystko, mamy nadzieję, że kampania, która czeka nas w najbliższych dniach będzie nie tylko polityczną przepychanką, ale przede wszystkim, dyskusją o Warszawie, jej szansach i problemach,

Czekamy na rozwój sytuacji i przede wszystkim – na całkowite oficjalne wyniki. Po wprowadzeniu 92 proc. protokołów w Warszawie, PKW podała informację, że Hanna Gronkiewicz-Waltz zdobywa 47,16 proc., a Jacek Sasin – 27,75 proc.

 

Zdjęcia: wikipedia.commons; 2. facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz 3.facebook.com/jacek.sasin

ZOBACZ TAKŻE:

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Jestem faworytem:

Jacek Sasin: Chcę konsensusu w najważniejszych sprawach dla Warszawy

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...