Praga Południe po wyborach

Adam Kielar    2014-11-27 20:32:32

Znamy pełne wyniki wyborów samorządowych. Sprawdzamy zatem, jak wyglądają nowe polityczne rozdania w poszczególnych dzielnicach. Tym razem pod lupę bierzemy Pragę Południe. Większość w Radzie utrzymała tu Platforma Obywatelska, jednak liczba mandatów zmniejszyła się na korzyść Prawa i Sprawiedliwości. Znaczny spadek poparcia zanotował Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Platforma słabiej, ale nadal dobrze

W kadencji 2010-2014, Platforma Obywatelska miała w swoim klubie 15 radnych i samodzielnie rządziła dzielnicą. Po ostatnich wyborach sytuacja nieco się zmieni na niekorzyść partii. W klubie PO znajdzie się bowiem o 2 członków mniej. Jednak zdaniem dotychczasowego przewodniczącego Rady Dzielnicy, Marcina Klusia, nadal jest to dobry wynik. – Platforma będzie miała większość niezbędną do samodzielnego rządzenia dzielnicą. W mojej ocenie wynik ten pokazuje również, że po 8 latach pracy dla mieszkańców w dalszym ciągu wielu wyborców jest zadowolona z działań, które Platforma podejmuje. Przez te lata wiele zmieniło się na lepsze. Oczywiście zawsze można więcej i lepiej, i do tego Platforma będzie dążyć – mówi „Polityce Warszawskiej” radny Kluś.

Zauważa on też, że nie bez znaczenia na kształt składu nowej Rady jest fakt, że bardzo słaby wynik osiągnął Sojusz Lewicy Demokratycznej. – Co do wyniku wyborów, nie można również tracić z pola widzenia skromnego wyniku SLD, nie tylko w naszej dzielnicy, ale w całym mieście. Trudno mi na tę chwilę jednoznacznie ocenić, na ile ten fakt miał wpływ na objęcie mandatów przez pozostałe komitety, ale myślę, że to mogło mieć znaczenie dla ustalonego wyniku – uważa Kluś. – Za przykład może posłużyć wynik na Grochowie Południowym, w którym Platforma zachowała taką samą ilość mandatów, a PIS zyskał jeden mandat właśnie kosztem SLD.

Radny podkreślił jednocześnie, że mimo różnic politycznych, kluczowe dla włodarzy Pragi-Południe  powinny by sprawy dzielnicy oraz mieszkańców.

Opozycja: PiS silniejszy, ale wciąż opozycyjny, tylko jeden mandat SLD

Prawo i Sprawiedliwość znacznie powiększy swój klub radnych. W kadencji 2010-2014 liczył on 7 osób, a w nowym składzie znajdzie się 11 przedstawicieli.

Wspomniany już Sojusz Lewicy Demokratycznej stracił dwa mandaty i jedyną radną tej partii będzie Katarzyna Olszewska (startująca z Gocławia).

Dotychczasowy wiceprzewodniczący Rady, radny Marek Borkowski (PiS) uważa wynik swojej formacji za duży sukces. – Wyniki wyborów na Pradze Południe oceniam jako umiarkowany sukces PO, duży sukces PiS i klęskę SLD. Spodziewałem się również, że komitety lokalne, którym w naszej dzielnicy nigdy nie udało się zaistnieć w Radzie Dzielnicy również i tym razem tego nie dokonają. Głównie z uwagi na fakt, że wystartowało ich tak wiele – przekonuje „Politykę Warszawską”.

Radny przyznaje też, że PiS zyskiwał nie tylko kosztem SLD, ale również Platformy. – Platforma Obywatelska straciła w porównaniu do poprzedniej kadencji dwa mandaty, w okręgu nr 1 (Grochów Północny), gdzie przegrała z PIS 4 do 3 i na Gocławiu. Kiedy wiosną prominentny działacz SLD w dzielnicy mówił mi, że jego partia jest już "trupem, wydało mi się to przesadzone, ale obecnie muszę przyznać mu rację. SLD definitywnie wypada z dwóch okręgów na Grochowie, a Saską Kępę przegrało już 4 lata temu – wylicza Borkowski.

Radny skrytykował też bałagan, w jakim liczono głosy w dzielnicy. – Przypomnę tylko, że po chaosie jaki zapanował w oraz przed Urzędem Dzielnicy, który cały zasypany został pudłami, workami z głosami i niewykorzystanymi kartami do głosowania, sprawę bada policja, i prokuratura – zaznaczył.

Oficjalny skład Rady Dzielnicy Praga-Południe w kadencji 2014-2018:

Platforma Obywatelska – 13 mandatów: Irena Bartosińska, Małgorzata Izdebska, Bogdan Jeziorski, Łukasz Lanc, Ryszard Kalkhoff, Marcin Kluś, Karol Kowalczyk, Dorota Krall, Bożena Manarczyk, Małgorzata Rynkiewicz, Karolina Sitnicka, Michał Suliborski, Hubert Zalewski.

Prawo i Sprawiedliwość – 11 mandatów: Marek Borkowski, Dariusz Lasocki, Sławomir Kalinowski, Józef Kaczmarek, Wiesław Lewandowski, Krzysztof Łapiński, Damian Paczkowski, Mirosława Terlecka, Romualda Wąsik, Krzysztof Wysocki, Paweł Zalewski,

SLD-Lewica Razem – 1 mandat: Katarzyna Olszewska

Pogrubioną czcionką zaznaczono radnych, którzy nie pełnili mandatu w poprzedniej kadencji.

Wybory odbyły się w czterech okręgach - Grochów Północny, Południowy, Saska Kępa oraz Gocław.

Zdjęcie: Wikimedia commons

Zobacz także:

Długo oczekiwana, nowa Rada Warszawy

Nowi radni naszych dzielnic. Poznaj nazwiska!

Wyniki wyborów w Warszawie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...