Przedwyborcza mobilizacja PO

Bartłomiej Kozek    2014-11-24 08:00:16

Na konwencji Hanny Gronkiewicz-Waltz, w żoliborskim Forcie Sokolnickiego – mimo choroby – pojawiła się nawet Ewa Kopacz. Nie zabrakło odniesień do powyborczego chaosu z liczeniem głosów, europejskich ambicji oraz mrugnięć do lewicowego elektoratu.

Na prowadzonej przez ministra administracji i cyfryzacji, Andrzeja Halickiego konwencji wątki lokalne przeplatały się z ogólnokrajowymi. Nic dziwnego – zamieszanie z liczeniem podpisów po niedzielnych wyborach oraz towarzyszące mu ostre wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości skłaniają Platformę odwołać się do podstawowego narzędzia, którym do tej pory próbowała mobilizować swój elektorat – „straszenia PiS-em”.

Platforma bojowa

O tym, jak kusząca jest to narracja świadczyć mogą słowa listu premier Ewy Kopacz, który odczytał A.Halicki. – Wiara we współpracę i wiara w siłę zgody w polityce nie oznacza przyzwolenia na destabilizację państwa. Polityka miłości to nigdy nie będzie zgoda na politykę nienawiści. – zadeklarowała następczyni Donalda Tuska. Po nazwisku wymieniła również liderów PiS i SLD – Jarosława Kaczyńskiego, któremu „w demokracji jest ciasno – za ciasno”, a także Leszka Millera, który jej zdaniem dołączył „do koalicji walki z własnym państwem”.

Wątek ten kontynuował sam Halicki. Mówił o zbliżeniu między PiS a SLD, sugerując, że może to pomóc w przejęciu przez PO elektoratu Sojuszu. W swoim przemówieniu odwoływał się też do przykładu Wołomina, w którym lokalni radni przegłosowali brak dostępu do usług aborcyjnych w lokalnych szpitalach, zadeklarował również, że „tęcza nie musi być spalona”, czyniąc wyraźne aluzje do niechęci środowisk prawicowych do instalacji na Placu Zbawiciela.

Europejskie ambicje

Ubiegająca się o reelekcję Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zaskoczyła poruszanymi w trakcie swojej przemowy wątkami. Po raz kolejny chwaliła się już wykonanymi inwestycjami (na które za jej kadencji wydano 34 miliardy złotych – „to budżet takiego państwa jak Litwa”) i obiecywała spełnienie snu o Warszawie jako mieście konkurującym "jak równy z równym" z najważniejszymi europejskimi metropoliami.

W jaki sposób ów cel miałby się ziścić? W przemówieniu obecnej pani prezydent po raz kolejny wybrzmiała obietnica budowy 11 kolejnych stacji II linii metra – zarówno w kierunku Bemowa, jak i Białołęki. Do obietnicy 50 milionów złotych na budżet partycypacyjny w roku 2015 doszła kolejna – podwojenia jego wielkości do 100 milionów w 2016.

Liczenie głosów

Gronkiewicz-Waltz wie, że do zwycięstwa nie potrzebuje wiele – zebranie części głosów, które w pierwszej turze rozproszyły się po lewicowych kandydatkach i kandydatach powinno wystarczyć do pokonania Jacka Sasina. 

By zrealizować to zadanie jej otoczenie stara się wykorzystać bojową retorykę PiS wokół wyborów samorządowych, by uderzyć w wizerunek Sasina jako polityka umiarkowanego i unikającego tego typu języka. Widać to było chociażby w trakcie sobotniej debaty telewizyjnej, w trakcie której – wbrew oczekiwaniom części komentatorów – nie podniósł kwestii problemów z liczeniem głosów.

Możemy się spodziewać, że ze „straszenia PiS-em” oraz przyklejania do partii Jarosława Kaczyńskiego Leszka Millera PO w najbliższym tygodniu nie zrezygnuje.

Fot. Twitter.com/Platforma_org

ZOBACZ TAKŻE:

Prezydencki pojedynek na słowa. Debata warszawska

Ponowne prezydenckie starcie

50 milionów dla warszawiaków

Rusza przetarg na kolejne stacje II linii metra

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...