Piotr Guział: Głosujcie na Sasina

Karolina Wiśniewska    2014-11-26 17:57:45

Lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej do końca kampanii przekonywał, że liczy na wejście do II tury. Choć nie udało się byłemu burmistrzowi osiągnąć wymarzonego celu, zdobył głosy ponad 50 tys. warszawiaków i wysokie trzecie miejsce. W środę, na konferencji prasowej ogłosił, że swoje poparcie przekazuje kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości. – Apeluję do moich wyborców, aby w niedzielę głosowali na Jacka Sasina – oświadczył Piotr Guział.

We wtorek Piotr Guział zadeklarował, iż w II turze wyborów poprze tego kandydata, który podpisze się pod jego postulatami. – Uważam, że ponad 50 tys. z osób, które mnie poparło, głosowało przede wszystkim za moim programem dla Warszawy. Dlatego chcąc być konsekwentnym i wiarygodnym, nim podejmę decyzję kogo popieram, chcę by Hanna Gronkiewicz-Waltz i Jacek Sasin ustosunkowali się do moich propozycji – oświadczył. Były burmistrz Ursynowa i nowy członek Rady Warszawy domagał się m.in. budowy parkingów podziemnych w ramach PPP, poparcia stworzonego przez niego projektu ustawy ws. reprywatyzacji, rozwiązania problemu reklam czy przekazania większej władzy w ręce dzielnic. – Daję kandydatom czas do środy, do godziny 12.00 – poinformował.

Jacek Sasin odpowiedział pozytywnie na propozycje Piotra Guziała. – Podpisałem się pod tymi postulatami bez żadnego wahania. Znałem je bardzo dobrze, bo w I turze, oprócz tego że ze sobą rywalizowaliśmy, także często rozmawialiśmy – powiedział. W efekcie to właśnie kandydat PiS-u otrzymał poparcie, a na środowej konferencji także wiele ciepłych słów. – Jacek Sasin jest człowiekiem bardzo energicznym, najbardziej doświadczonym w administracji ze wszystkich kandydatów – przekonywał lider WWS. Przypomniał dotychczasową karierę posła, który przed laty pełnił funkcję wojewody i wiceburmistrza Śródmieścia. – Dzięki temu, jest on gwarantem szybkiej zmiany i realizacji postulatów. Zarówno tych, które sam zapowiedział w kampanii, jak i tych, które są ważne dla mojego środowiska – dodał. 

W II turze wyborów ważny jest każdy głos. 8,5 proc. uzyskane przez Piotra Guziała to niebagatelna grupa, dlatego dziwić może fakt, dlaczego zarówno H.Gronkiewicz-Waltz, jak i J.Sasin zanadto się nią dotychczas nie interesowali, kierując swój przekaz głównie w stronę bardzo zróżnicowanego elektoratu ruchów miejskich.

Dla samego posła Sasina, deklaracja Piotra Guziała to cenne poparcie na ostatniej prostej. Nie ma pewności, że wszyscy głosujący w I turze na byłego burmistrza, posłusznie spełnią postulat lidera WWS-u, tym bardziej, że część z nich to wyborcy – podobnie jak sam Piotr Guział – lewicowi. Oddanie głosu na kandydata Prawa i Sprawiedliwości może okazać się dla nich „barierą” nie do przeskoczenia, w związku z czym – zostaną w domu. Jednak dla tych wyborców, dla których udział w głosowaniu to po prostu obywatelski obowiązek, oświadczenie Guziała może okazać się pomocne. Mając do wyboru Hannę Gronkiewicz-Waltz i wzmocnionego poparciem dotychczasowego faworyta, Jacka Sasina – zagłosują najprawdopodobniej właśnie na posła PiS.

Lider WWS-u w oczach opinii publicznej zasłynął jako ten, który doprowadził do referendum przeciwko Hannie Gronkiewicz-Waltz. Konsekwentnie, od kilku lat krytykował jej działania i sposób zarządzania miastem. W swojej kampanii prezydenckiej podkreślał niejednokrotnie, że wiceprzewodnicząca PO jest „zaściankowa, niedecyzyjna, zmęczona i bez pomysłów”. Dlatego też ewentualne poparcie wiceprzewodniczącej PO byłoby w takiej sytuacji zupełnie niezrozumiałe. Pomijając fakt, iż sztab Hanny Gronkiewicz-Waltz nie ustosunkował się do wtorkowych propozycji Piotra Guziała.

Kogo poprą pozostali kandydaci?

Lider WWS-u zwrócił się z prośbą o poparcie posła Sasina nie tylko do swych wyborców, ale także do pozostałych kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta. Wiemy już, że poseł Andrzej Rozenek – przeciwnie do byłego burmistrza – zdecydował się na wsparcie Hanny Gronkiewicz-Waltz, o czym poinformował w środę rano na antenie Radia RDC. Sebastian Wierzbicki swoją decyzję ogłosi najprawdopodobniej jutro.

Wielu pretendentów deklaruje, że nie poprze nikogo. Wśród nich jest m.in. Joanna Erbel. – Ani przedstawicielka PO, ani reprezentant PiS nie są w stanie zrealizować naszych postulatów. Elektorat mój oraz Partii Zielonych to świadomi wyborcy, zadecydują sami – mówi w rozmowie z „Polityką Warszawską” aktywistka.

Na starcie kampanii samorządowej, zwycięstwo Hanny Gronkiewicz-Waltz wydawało się bezdyskusyjne. Dziś wielu ekspertów nie wyklucza niespodzianek, zwłaszcza w obliczu powyborczego zamieszania z PKW, liczeniem głosów, ogłoszeniem wyników, itp. Czyje prognozy się sprawdzą? Przekonamy się (przynajmniej na bazie sondaży) już za cztery dni.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Prezydencki pojedynek na słowa. Debata Warszawska

Ponowne prezydenckie starcie

Wyniki wyborów w Warszawie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...