Owocna lekcja polityki warszawskiej na UW

Karolina Wiśniewska    2014-12-02 08:00:46

Samorząd terytorialny to materia niełatwa, ale ciekawa i warta tego, aby zgłębić jej tajniki. Można było się o tym przekonać podczas poniedziałkowej konferencji, pt.: „Samorząd terytorialny – reforma czy kontynuacja?”, zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim. W jednym z paneli dyskusyjnych wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele samorządu stołecznego, który – jak wiemy – ma swoją specyfikę. O Warszawie i jej politycznych zawiłościach dyskutowano pod przewodnictwem dr Błażeja Pobożego.

„Wybory Samorządowe 2014 – Polityka Warszawska” – pod takim hasłem odbyła się trzecia część konferencji zorganizowanej na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Jeśli zaś mówimy o Warszawie i nowym wyborczym rozdaniu – „Polityki Warszawskiej” zabraknąć nie może. O ustroju, jego dobrych stronach i słabościach, o roli radnych, ale również o kampanii, głosowaniu oraz wielu innych sprawach dyskutowali: Ligia Krajewska – posłanka PO (wcześniej wieloletnia radna Warszawy), Dariusz Lasocki – radny PiS w dzielnicy Praga Południe, Sebastian Wierzbicki – wieloletni radny miasta i kandydat SLD w tegorocznych wyborach na prezydenta oraz Jan Śpiewak – lider stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i radny dzielnicy Śródmieście. Dyskusję stołecznych samorządowców prowadził redaktor naczelny naszego portalu, politolog – dr Błażej Poboży.

Zanim jednak prelegenci zaczęli wprowadzać nas w tajniki warszawskiej sceny politycznej, kilka słów o wyborach w innych dużych miastach Europy opowiedziała dr Andżelika Mirska. Politolog INP UW mówiła m.in. o tym, że zarówno niska frekwencja, jak i upartyjnienie polityki w dużych miastach nie są polską specyfiką. – W wielu z nich, nawet o dojrzałej demokracji, widać systematyczny spadek wyborczego uczestnictwa – oświadczyła. – Z drugiej strony, równolegle wzrasta rola demokracji partycypacyjnej oraz potrzeba angażowania mieszkańców w sprawy lokalne – dodała dr Andżelika Mirska. Niski (na razie), ale warty odnotowania wzrost zaangażowania mieszkańców dobrze widać także w Warszawie.

Po owym wprowadzeniu głos przekazany został stołecznym samorządowcom. Choć znaleźli się wśród nich reprezentanci różnych ugrupowań, a w powietrzu czuć było jeszcze emocje gorącej wyborczej niedzieli, politycznych spięć z reguły udało się uniknąć. Dyskusja była merytoryczna, spokojna, ale nie monotonna, o czym świadczy m. in. frekwencja oraz aktywność publiczności.

Przepis na skuteczną kampanię

Jeszcze kilkanaście dni temu, samorządowcy i aktywiści – w ogniu przedwyborczej agitacji – starali się zdobyć zaufanie warszawiaków. Dziś wiemy już, kto wygrał, komu zaś do owego sukcesu trochę zabrakło. Możemy zatem przystępować do ocen i analiz. – Jaka była ta kampania? Jakie są państwa wrażenia? Jak ją prowadzić, aby zakończyła się powodzeniem? – pytał dr Błażej Poboży. – Przed wyborami nie wywiesiłem ani jednego plakatu. Swoją kampanię prowadziłem przez całe cztery lata – oświadczył radny Lasocki (PiS), zdobywca ponad 2 tys. głosów mieszkańców Pragi Południe. – Systematyczna praca nie jest łatwa, ale przynosi efekty. Apeluję do wszystkich, którzy chcą startować w przyszłych wyborach. Zacznijcie swoją kampanię już od jutra – radził radny PiS.

Jan Śpiewak: Zerwaliśmy z „niedasizmem”

Zdecydowanie krócej, choć równie intensywnie swoją agitację prowadziło Miasto Jest Nasze. – Docieraliśmy do wyborców za pomocą Facebooka, mediów lokalnych i dzięki tzw. kampanii „door to door” – opowiadał Jan Śpiewak. – Zerwaliśmy z polityką „niedasizmu”, propagowaną przez duże partie. Narzucaliśmy główne tematy tej kampanii, które później podkradali nam politycy – przekonywał świeżo upieczony radny Śródmieścia, podając jako przykład sprawę Kina Femina, którą kilka dni po happeningach MJN zainteresował się Jacek Sasin.

Ruchy miejskie – jako fenomen tych wyborów – powracały do dyskusji bardzo często. – Do tej pory aktywiści stali z boku, teraz sami będą mieli okazję przekonać się, że sprawowanie władzy wcale nie jest łatwe ze względu na liczne ograniczenia – mówił Sebastian Wierzbicki. – Same pomysły nie wystarczą – dodał.

Samorząd – trampolina do kariery?

W kolejnej części debaty, prelegenci zastanawiali się nad tym czy lepiej być posłem, czy samorządowcem. – Dawniej sprawowanie funkcji w ramach polityki lokalnej stanowiło trampolinę do kariery ogólnopolskiej. W tych wyborach jest zupełnie odwrotnie, czego dowodem są liczni posłowie startujący na urzędy prezydentów miast – komentował dr Błażej Poboży.

– Rola samorządowca jest zdecydowanie lepsza, dlatego nie dziwię się swoim koleżankom i kolegom z Sejmu – odpowiedziała Ligia Krajewska (PO). Posłanka podkreślała, że działalność lokalna daje prawdziwy wpływ na najbliższą okolicę. – To realna władza, kontakt z mieszkańcami i działanie na rzecz ich interesów – mówiła Ligia Krajewska.

Lewica w kryzysie. Kto zawinił?

Oprócz ocen i analiz, stołeczni samorządowcy musieli się także z wielu spraw wytłumaczyć. Kategoria niełatwych pytań prowadzącego przypadła w udziale – jak nie trudno zgadnąć – m.in. Sebastianowi Wierzbickiemu. – Wybory pokazały, że warszawska lewica jest w organizacyjnym, strukturalnym i programowym kryzysie. Kto za to odpowiada? – pytał redaktor naczelny „Polityki Warszawskiej”. Przewodniczący stołecznego Sojuszu – podobnie jak podczas spotkania na Chłodnej 25 – opisywał próby porozumienia zarówno z Zielonymi, jak i Twoim Ruchem, podjęte zaraz po eurowyborach. – Zieloni postanowili budować własną markę i do wyborów startować samodzielnie. Twój Ruch zaś postawił warunki, które były dla nas absolutnie nie do spełnienia – przekonywał. Wierzbicki oświadczył jednak, że miejsce dla lewicy jest, bo lewicowych wyborców również nie brakuje. – To z pewnością jeszcze nie koniec – podsumował.

Władza w ręce dzielnic

Problemem, który podczas dyskusji wybrzmiewał zdecydowanie najczęściej były zbyt niskie kompetencje rad poszczególnych dzielnic. – Radni mogą jedynie opiniować, o wszystkim decyduje rada miasta, a de facto pani prezydent i jej najbliższe otoczenie – mówił Jan Śpiewak. Dariusz Lasocki przekonywał, że pomimo tak skąpych kompetencji przydzielonych przez prawo można być aktywnym radnym i wywierać wpływ na swoją okolicę. – Czasem wystarczy nagłośnić problem, na który nie mamy bezpośredniego wpływu tak, aby zainteresowali się nim inni, poinformować mniejsze bądź większe media. Najważniejsze jest to, by działać, aktywizować siebie i mieszkańców – przekonywał.

Potrzeba przeprowadzenia pewnych zmian w stołecznym samorządzie, zwłaszcza w kwestii jego decentralizacji, stała się puentą całego spotkania, podkreśloną także przez organizatorkę konferencji – panią profesor Jolantę Itrich-Drabarek.

Sprawna organizacyjnie, ciekawa i merytoryczna debata była dobrą lekcją tego, jak działa stołeczna struktura samorządowa zarówno od strony prawnej, jak i czysto politycznej. Fakt, iż jesteśmy „świeżo” po kampanii nadał spotkaniu także nieco wyborczych emocji, zachowanych jednak na odpowiednim poziomie. Nic dodać, nic ująć. Owocne spotkanie z polityką warszawską, z pewnością nie ostatnie.

Zdjęcia: Polityka Warszawska, Twitter

ZOBACZ TAKŻE:

#WarszawaWybiera. Czas na podsumowanie!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...