PO wyborach

Paweł Krulikowski    2014-12-03 08:00:41

Wszyscy, którzy liczyli na radykalne zmiany w Warszawie, będą musieli poczekać kolejne cztery lata. Stolicę czeka co najwyżej „korekta kursu” w ramach polityki Pani Prezydent i Platformy Obywatelskiej. Niewiele zmieni się nawet personalnie. Wybraliśmy zgodnie z zasadą inżyniera Mamonia – lubimy tych samorządowców, których znamy.

Platforma rządzi…

Niezatapialni. Niezniszczalni. Z pomocą drobnych pijarowych trików („Bhawo wy!”) oraz kampanii, której główną osią była siła spokoju („nasze obietnice już znacie, są z grubsza te same co w 2006 i 2010 roku”), udało się bezapelacyjnie potwierdzić supremację w Warszawie. Owszem, na idealnym, idyllicznym obrazie samodzielnych rządów w Radzie Miasta znajdziemy rysy. Wyzwanie PO rzuciły ruchy miejskie i choć w większości przypadków wyniki uzyskały umiarkowane, to już w Śródmieściu Platforma będzie musiała przełknąć prestiżową żabę i pożegnać burmistrza Wojciecha Bartelskiego oraz swoją bezpieczną większość (a co za tym idzie pewnie i przywileje pracy w śródmiejskich spółkach, które za tym idą). Aktualne pozostaje pytanie, czy udało się odbić „guziałowy” Ursynów.

Za drobną wpadkę można uznać również II turę wyborów. Niemalże w 100% sprawdziła się strategia Hanny Gronkiewicz-Waltz, by nie debatować z przeciwnikami i mało rozmawiać z mieszkańcami w kampanii („Bhawo Pani Phezydent!”). Zabrakło niewiele, by stare zaklęcia zadziałały. Potem mieliśmy się okazję przekonać, dlaczego Pani Prezydent debatować nie chciała, zaś obrazek wycofującej się korytarzami telewizji, aby wyjść tylnym wyjściem Hanny Gronkiewicz-Waltz pozostanie wśród najlepszych „migawek” tej kampanii. Sprawdziła się jednak stara maksyma nowego „Prezydenta Europy” Donalda Tuska – w Warszawie PO nie miała z kim przegrać.

W konsekwencji w Ratuszu i Radzie Warszawy będziemy oglądać dobrze znaną nam układankę po stronie Platformy Obywatelskiej. Ewa Malinowska-Grupińska i Ewa Masny zajmą miejsca w prezydium Rady, Jarosław Szostakowski stanie na czele większościowego klubu. Jedynym znakiem zapytania i hitem powyborczych rozstrzygnięć może być nowy-stary wiceprezydent, Jarosław Jóźwiak. Piszę „stary”, gdyż jego dotychczasowe wpływy znacznie przekraczają kompetencje zastępcy Hanny Gronkiewicz-Waltz, a zatem stanowisko będzie dla niego tylko swojego rodzaju formalnością.

…opozycja próbowała.

Prawo i Sprawiedliwość w kampanii samorządowej to materiał na oddzielne studium przypadku, które pozostawię ekspertom. W „sfałszowanych wyborach” PiSowi udało się uzyskać 24 mandaty w Radzie Warszawy. Ma szanę na stworzenie większości z MJN w Śródmieściu i ewentualne utrzymanie Ursynowa. Zwycięstwa na Targówku i na Włochach są sukcesem umiarkowanym. Nadzieje na lepsze widoki na przyszłość dawała II tura, ale poza debatą trudno wskazać na jasne punkty w kampanii Jacka Sasina. Udało mu się wrzucić do dyskusji temat darmowej komunikacji, to niewątpliwie po nim pozostanie. Czy dużo – proszę ocenić samemu. Jackowi Sasinowi nie pomógł również logiczny paradoks, prezentowany w tej kampanii wyborczej przez kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości. Narracja o „sfałszowanych wyborach” przy jednoczesnym nawoływaniu do pójścia i oddania swojego głosu to wewnętrzna sprzeczność i pocałunek śmierci dla kandydatów partii Jarosława Kaczyńskiego. Cieszy jedno – przewodniczącym klubu PiS w Radzie Warszawy będzie niezwykle kompetentny i pełen zapału Jarosław Krajewski. Być może to zapowiedź lepszego jutra. Ze smutkiem odnotowujemy również emigrację ekslidera PiS w Radzie, Macieja Wąsika, do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Z kim teraz spierał się będzie Jarosław Szostakowski?

Akapit poświęcony Sojuszowi Lewicy Demokratycznej zaczynałem wielokrotnie. Stwierdziłem jednak, że lepiej będzie sparafrazować klasyka – SLD w Warszawie istnieje tylko teoretycznie. Reszta jest milczeniem.

Piotr Guział wykonał swój plan minimum i wszedł do Rady Warszawy. Wypadałoby mu pogratulować, gdyby nie to, że burmistrz Ursynowa… zastanawia się czy mandat objąć. Na ślubowaniu się nie pojawił, pierwszą sesję zignorował. Złośliwi twierdzą, że musi być naprawdę źle, skoro Guział załamuje ręce i myśli o odpływie do prywatnego sektora. W razie czego nie ma większych powodów do obaw. Gdyby lider WWS zrezygnował z zasiadania w ławach Rady Miasta, jego miejsce zajmie Lech Królikowski. Doświadczony samorządowiec, ostatnio przewodniczący ursynowskiej Rady Dzielnicy.

Jest życie poza Radą Miasta

Najciekawsze rozstrzygnięcia przyniosły nam Rady Dzielnic. Dosłownie i w przenośni. Śródmieście czy Żoliborz to miejsca małego sukcesu stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. W wielu innych dzielnicach w radach zasiądą przedstawiciele małych komitetów i jest to niewątpliwie zwycięstwo społeczeństwa obywatelskiego. Cieniem na stolicę rzuca się tylko niezrozumiały wynik na Bemowie. Pomimo śledztwa w prokuraturze, pomimo pokontrolnych wniosków, zaprezentowanych przez Ratusz w sprawie tzw. „Afery bemowskiej”, mieszkańcy bezstresowo udzielili ogromnego poparcia Jarosławowi Dąbrowskiemu. To na Bemowo z ciekawością zerkają teraz oczy wszystkich zainteresowanych warszawską polityką, gdyż właśnie tam może powstać jedyna w mieście koalicja Platformy i PiSu. Niektórzy traktują to, jako specyficzny „test na przyzwoitość” obu partii.

Obyś żył w ciekawych czasach

Z wyników wyborów płynie jeden główny wniosek. Warszawiacy są zadowoleni z rządów Platformy w naszym mieście. Gdzieniegdzie pokazali jej żółtą kartkę, w Śródmieściu (niechcący) prawdopodobnie (choć nie należy wykluczyć koalicji PO-MJN) odsunęli od władzy, ale całościowy obraz, to obraz dominacji PO. Przed Platformą kolejne cztery lata absolutnego spokoju. Z drugiej zaś strony, opozycji udało się roztrwonić cały dorobek „referendalnego października”. Głos przeciwko Hannie Gronkiewicz-Waltz nie zabrzmiał wyraźnie, a rozproszony na kilku kandydatów dał wynik komiczny. Co zapamiętamy z kampanii? Darmową komunikację, kilka scen z debaty, dyskusje o reprywatyzacji. Ale przede wszystkim Hozmówki z Hanną. Za pieniądze z Ratusza. 

Zobacz także:

Owocna lekcja polityki warszawskiej na UW

Źródło zdjęć: www.facebook.com (autor R. Motyl)

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...