Rada Warszawy rozpoczyna nową kadencję

Dagmara Woś    2014-12-02 19:18:08

W poniedziałek nowa Rada Warszawy oficjalnie rozpoczęła urzędowanie. Radni wybrani na lata 2014-2018 złożyli uroczyste ślubowanie, po czym przystąpili do pierwszych obrad. Dla niektórych był to ważny debiut, dla wielu jednak kontynuacja pracy zapoczątkowanej w poprzedniej kadencji. Choć cała uroczystość przebiegała spokojnie, nie obyło się bez niespodzianek.

Zaprzysiężenie Rady

Uroczystości rozpoczęły się dokładnie o godz. 13.00, w Sali Gagarina. W obecności prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, świeżo upieczonym radnym wręczono zaświadczenia o wyborze do Rady Warszawy. Wśród nowych stołecznych radnych zabrakło jednak Anny Nehrebeckiej-Byczewskiej (PO) oraz Piotra Guziała (WWS), którego nieobecność wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. – Objęcie przeze mnie mandatu radnego miasta oznaczałoby rezygnację z wykonywania funkcji burmistrza. Do momentu ukonstytuowania się nowych władz na Ursynowie, jako odpowiedzialny polityk, nie mogę opuścić mojej dzielnicy – skomentował swoją nieobecność lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. – Przecież oczywistym jest że nie rzuca się pracy z dnia na dzień – dodał.

Bezpośrednio po wręczeniu zaświadczeń, ślubowanie odebrał Waldemar Marszałek (SLD), który – jako najstarszy radny – otworzył posiedzenie i poprowadził je do momentu wybrania nowego przewodniczącego, a raczej przewodniczącej. Zaskoczenia bowiem nie było, gdyż jedyną zgłoszoną kandydatką została Ewa Malinowska-Grupińska (PO), pełniącą ową funkcję już od 2007 roku. Wiceprzewodniczącymi zostały radne Ewa Masny (PO) oraz Olga Johann (PiS). Wybór komisji rewizyjnej został przełożony na czwartek.

Zmiany proceduralne

Kolejna kadencja Rady Warszawy niesie ze sobą nie tylko roszady w samym składzie, ale również zmiany proceduralne, które przedstawiła Agnieszka Zień, radca prawny biura Rady Warszawy. Od pierwszego posiedzenia Rady obowiązuje podwójne czytanie projektów uchwał – raz w komisjach i raz na sesji Rady. Do momentu aż nie zostaną wyłonione komisje, obydwa czytania projektów odbywają się w trakcie sesji. Druga istotna zmiana dotyczy poprawek i autopoprawek, które wedle nowych zmian mogą być zgłaszane tylko i wyłącznie po pierwszym czytaniu, muszą być złożone na piśmie z dołączoną opinią prawnika i skarbnika. Trzecia zmiana, dotycząca bezpośrednio radnych, dotyczy skrócenia czasu przemawiania do ośmiu minut.

Plany na kolejną kadencję

W nowej Radzie Warszawy utworzono dwa kluby radnych: Platformy Obywatelskiej pod wodzą – podobnie jak w poprzedniej kadencji – Jarosława Szostakowskiego oraz Prawa i Sprawiedliwości – na czele z Jarosławem Krajewskim.

Radni PO – posiadający w Radzie samodzielną większość (33 na 60 członków) – oświadczyli, że w swych działaniach będą chcieli kontynuować zmiany zapoczątkowane przez nich oraz panią prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz w poprzednich latach. Prawo i Sprawiedliwość zaś, na czele z nowym liderem Jarosławem Krajewskim zapowiada, że będzie konstruktywną opozycją dla PO i kimś w rodzaju rzecznika spraw zwykłych warszawiaków. Wśród najważniejszych planów radnych PiS-u znalazły się się m.in. budowa obwodnicy śródmiejskiej od ronda Wiatraczna do ronda Żaba, zwolnienie rodziców z pozostałych opłat za żłobki oraz wiele innych planów, niezrealizowanych w zeszłej kadencji.

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Długo oczekiwana, nowa Rada Warszawy

Owocna lekcja polityki warszawskiej na UW

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...