Rada Warszawy. Walka na standardy

Wiktor Raczkowski    2014-12-04 21:00:56

Dwie sesje jednego dnia, zaprzysiężenie Hanny Gronkiewicz-Waltz, ślubowanie Piotra Guziała oraz walka o stanowisko przewodniczącego komisji rewizyjnej. To wszystko wydarzyło się podczas czwartkowych obrad Rady Warszawy.

Kadencja inna niż poprzednie

Hanna Gronkiewicz-Waltz, dzięki sukcesowi wyborczemu odniesionemu w ubiegłą niedzielę, po raz kolejny mogła złożyć przysięgę Prezydenta m.st. Warszawy. W ten sposób oficjalnie rozpoczęła swoją trzecią i – jak zapowiadała – ostatnią kadencję. – Chciałbym pogratulować wyboru i zadeklarować wolę jak najbliższej współpracy – mówił wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. – Warszawa, z punktu widzenia całego województwa, jest kołem zamachowym rozwoju całego regionu, dlatego wierzę, że trzecia kadencja pani prezydent będzie bardzo dobra dla stolicy – dodawał.

Hanna Gronkiewicz-Waltz podziękowała mieszkankom i mieszkańcom Warszawy, i do nich – co podkreślała – kierowała następne słowa swojego wystąpienia. Przyznała, iż ma świadomość, że w ciągu ośmiu lat jej rządów zmieniło się nie tylko samo miasto, ale i sami warszawiacy, dlatego ta kadencja ma być inna niż poprzednie. Teraz – zgodnie z zapowiedzią  głównym priorytetem ratusza będą współpraca z mieszkańcami oraz podnoszenie poziomu życia w mieście. – Tę kadencję chcę poświęcić przede wszystkim dbałości o estetykę i komfort życia w naszym mieście. Przyszła pora na poprawę jakości przestrzeni publicznej stolicy – mówiła pani prezydent.

Wyzwania na nabjliższe lata

Hanna Gronkiewicz-Waltz zadeklarowała, że będzie starała się poprawić miejską edukację, transport i ochronę zdrowia. Do stojących przed nią wyzwań zaliczyła również mobilność w mieście, cyfryzację oraz stan stołecznej zieleni. Przy tej okazji poinformowała, że nowym pełnomocnikiem ds. zieleni została prof. Barbara Morończyk.

Dużo miejsca w swoim przemówieniu pani prezydent poświęciła także Pradze. Zapowiedziała przeprowadzenie długo oczekiwanego zintegrowanego programu rewitalizacji, na co ratusz przeznaczy aż miliard złotych. Ponadto, we wszystkich dzielnicach powstać mają tętniące życiem centra lokalne.

Następnie chwalono również przedsiębiorczość i innowacyjność mieszkańców. Hanna Gronkiewicz-Waltz określiła Warszawę mianem start-upowej stolicy Europy Środkowej. Zapowiedziała zwiększanie środków, które mieszkańcy będą mogli wykorzystać w ramach budżetu partycypacyjnego. Za dwa lata ma być to już 100 mln zł.  Życie pokaże, czy dalej będziemy zwiększać tę kwotę. To będzie ciekawe ćwiczenie – mówiła pani prezydent.

Nowa Rada, stare obyczaje

Po wystąpieniu pani prezydent ogłoszono 20-minutową przerwę (trwającą jednak znacznie dłużej). Na sesję radni przybyli w wybornych nastrojach. – Przywitania to najprzyjemniejszy moment tych sesji – mówiła jedna z nich. Z biegiem czasu jednak w ich szeregi wkradał się niepokój. – Co teraz będziemy głosować? – Nie wiem. – słychać było w ławach radnych PO.

Piotr Guział przyjmuje mandat

Czasu było wiele, dlatego udało się przyjąć ślubowanie Piotra Guziała, który był nieobecny na poniedziałkowej sesji Rady Warszawy. Były burmistrz Ursynowa – wbrew wcześniejszym domniemaniom – zdecydował się jednak przyjąć mandat radnego.

Druga część sesji pierwszej...

Po drugiej sesji Rady, na której pani prezydent składała swoją przysięgę, przyszedł czas na... dokończenie sesji pierwszej. To na niej radni mieli ostatecznie ustalić skład wszystkich komisji. Już od wtorku wiadomym było, że najwięcej emocji wzbudzi wybór przewodniczącego komisji rewizyjnej, która pełni funkcję kontrolną. Klub PiS chciał, by to stanowisko zajął przedstawiciel opozycji. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiali się radni Platformy tłumacząc, że tradycją Rady Warszawy jest to, że szefem komisji rewizyjnej zostaje przedstawiciel rządzącej większości.

– Ta komisja kontroluje działania prezydenta, jednostek organizacyjnych i wszystkich 18 dzielnic. Trudno jest zrozumieć stanowisko PO, która bez poszanowania zasad demokracji, mówi: mamy nieznaczną większość w Radzie, dlatego możemy decydować o wszystkim. Platforma takiego mandatu nie ma, a my już w zeszłej kadencji widzieliśmy jak wygląda fikcyjna kontrola ze strony PO i na to się nie godzimy. Chcemy, żeby przewodniczącym tej komisji był Paweł Terlecki  – mówił jeszcze przed głosowaniem Jarosław Krajewski, przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy. – Dobry gest ze strony PO stworzy lepszą atmosferę do współpracy nad tworzeniem prawa miejscowego. W innym przypadku będzie to wyraźny przykład, że Platforma obawia się realnej kontroli ze strony radnych – dodawał.

Dokończenie I sesji Rady Warszawy rozpoczęło się od minuty ciszy upamiętniającej ofiary stanu wojennego. Następnie radni PiS zgłosili poprawkę, wedle której nowym przewodniczącym komisji rewizyjnej miał zostać Paweł Terlecki, a jej wiceprzewodniczącym Maciej Wyszyński z PO.

Ostry spór o komisję rewizyjną

– Chcecie być państwo sędziami we własnej sprawie. Chcecie, żeby władza kontrolowała sama siebie. Jak zamierzać kontrolować panią prezydent, która jest wiceprzewodniczącą waszej partii? Warto przypomnieć, że dzisiaj Fundacja Batorego wskazała, że to opozycja powinna mieć przewodniczącego komisji rewizyjnej. Proponuję, by, zamiast standardów białoruskich, przyjąć standardy europejskie – mówił do radnych PO Jarosław Krajewski.

W odpowiedzi Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu PO w Radzie Warszawy, mówił, że we Włochach, gdzie w zeszłej kadencji rządził PiS, komisja rewizyjna była w rękach koalicji rządzącej, a opozycyjnej PO przypadła tylko jedna komisja.  – To są standardy PiS-u. Pamiętamy dzielnicę Ursynów, gdzie odwołano wiceprzewodniczącego z PO – mówił.

Przypominał również, że w tej kadencji PiS w każdej komisji będzie miał swojego przedstawiciela w prezydium. – Każdy z nas jest wybierany i ślubuje tak samo. Obiecywaliśmy, że będziemy uczciwie sprawować swoje obowiązki. Obrażają nas państwo mówiąc, że jesteście uczciwsi, bo z opozycji. Jedno mogę wam obiecać: na tej sali nie będzie standardów PiS z Włoch, Ursynowa i z innych dzielnic – dodawał Szostakowski.

– W zeszłej kadencji w Radomiu, Wołominie i Ząbkach rządziło PiS i przewodniczącym komisji rewizyjnej był członek tej partii – demaskował Maciej Wyszyński, szef komisji rewizyjnej w Radzie Warszawy w kadencji 2010 – 2014.

W odpowiedzi radni opozycji przekonywali, że to Warszawa powinna być przykładem dla mniejszych miejscowości, a nie odwrotnie. – Nie patrzcie państwo we wsteczne lusterko oraz na innych, gdzie jest źle. Patrzmy w przyszłość i świećmy przykładem. Mając bezwzględną większość w Radzie Warszawy i prezydenta, czymś oczywistym jest, że symboliczną funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej oddaje się przedstawicielowi największego klubu opozycyjnego. Taki jest standard demokratyczny – przekonywał Piotr Guział.

Komisja w rękach PO

Radni Platformy nie dali się jednak przekonać namową. Zaproponowaną przez PiS poprawkę odrzucono, a na przewodniczącego komisji rewizyjnej ponownie wybrano Macieja Wyszyńskiego. Jego zastępcą został Paweł Terlecki. PiS otrzymał stanowisko przewodniczących czterech komisji: ochrony środowiska, polityki społecznej i przeciwdziałania patologiom, samorządowej i integracji europejskiej oraz inwentaryzacyjnej. Dla radnych Prawa i Sprawiedliwości to zdecydowanie za mało. Twierdzą, że ich klub, liczący 24 radnych, powinien dostać stanowiska przewodniczących siedmiu komisji.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Rada Warszawy rozpoczyna nową kadencję

Długo oczekiwana, nowa Rada Warszawy

PO wyborach

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...