Żoliborski falstart

Jan Kunert    2014-12-05 07:58:36

Niemałym politycznym zawirowaniem zakończyło się pierwsze posiedzenie nowej żoliborskiej rady. Nieobecność jednego z jej członków uniemożliwiała – zdaniem Prawa i Sprawiedliwości – wybór przewodniczącego. Obrady zatem przerwano. – To skandaliczne nadużycie władzy – przekonuje PO, na co PiS odpowiada, że nic wielkiego się nie stało.

Inauguracyjne obrady prowadził radny senior z Prawa i Sprawiedliwości – Ryszard Mazurkiewicz. Po odebraniu nominacji oraz zaprzysiężeniu, miało odbyć się głosowanie nad wyborem przewodniczącego. Tymczasem R. Mazurkiewicz, powołując się na statut dzielnicy i zaskakując wszystkich obecnych, zarządził przerwę w obradach do... osiemnastego grudnia. Przekonywał, że podczas wyboru przewodniczącego Rady powinni być wszyscy jej członkowie (w czwartek brakowało Konrada Smocznego – MJN) i w związku z tym, zdecydował się przełożyć posiedzenie. Radni Platformy próbowali jeszcze protestować. Najpierw jednak radczyni prawna urzędu przyznała rację radnemu seniorowi, a następnie przedstawiciel miasta powiedział, że nie będzie ponownie zwoływać obrad, więc dali za wygraną.

Czy będzie komisarz?

– Radni PiSu nie pozwalają Radzie pracować. To jest zorganizowana akcja w skali miasta – nie krył oburzenia Piotr Werstenstein-Żuławski (PO). Nastroje starał się tonować Dariusz Figura, warszawski radny PiS, który przyglądał się obradom. – Nic wielkiego się nie stanie, jeśli radni zbiorą się za dwa tygodnie. Sam jestem mocno zaskoczony całą sytuacją – przyznał. Zaskoczenia nie ukrywał też dotychczasowy wiceburmistrz dzielnicy z Projektu Żoliborz – Witold Sielewicz. – Dziwne, że statut nie przewidział takiej sytuacji – powiedział nam po posiedzeniu. – Nie widzę powodu, żeby przeciągać obrady. To może skończyć się wprowadzeniem komisarza przez prezydent – dodał. – To byłby wstyd dla całego Żoliborza, gdyby tak się stało – powiedział z kolei „Polityce Warszawskiej” Tomasz Michałowski z MJN-u. – Doceniam, że PiS chciałby, żeby wszyscy radni byli obecni przy wyborze przewodniczącego, ale sposób w jaki to zrobił jest naganny. W dzielnicy w ogóle należy zmienić sposób uprawiania polityki. Życzyłbym sobie, żeby radni odłożyli tarcze z herbami partyjnymi i pomyśleli, co jest dobre dla dzielnicy – powiedział Michałowski.

Burmistrz vs. zastępca

Dzielnicą do tej pory rządziła koalicja PO i lokalnego Projektu Żoliborz. Jeśli utrzymałaby się i w tej kadencji, miałaby tylko głos przewagi nad pozostałymi ugrupowaniami – Prawem i Sprawiedliwością oraz Miasto Jest Nasze.

Nie jest tajemnicą, że na żoliborską politykę kładzie się cieniem konflikt personalny między dotychczasowym i dobrze ocenianym burmistrzem Krzysztofem Buglą (PO), a jego zastępcą Witoldem Sielewiczem z Projektu Żoliborz. W kuluarach mówi się, że ten drugi, w zamian za trwanie dotychczasowej koalicji z Platformą Obywatelską, chciał dla siebie stanowiska burmistrza, a co się z tym wiąże, odsunięcia K. Bugli. W rozmowie z nami tego nie potwierdza, ale też nie ukrywa, że w poprzedniej kadencji były pewne napięcia. – Nic nie jest pewne – mówi.

Te ostatnie słowa Sielewicza potwierdzają nasi rozmówcy. Ponoć sama żoliborska platforma jest podzielona i jej część może być przeciwna dotychczasowemu wiceburmistrzowi. Wśród radnych można też usłyszeć o rozmowach toczonych między MJNem, a PiSem. Zdaje się jednak, że zarówno jedno jak i drugie ugrupowanie nie jest jeszcze do końca zdecydowane i czeka na decyzje partyjnej „góry”. 

 

Zdjęcie: warszawikia.com

ZOBACZ TAKŻE:

Kobieta burmistrzem Śródmieścia?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...