DWA BRZEGI: E.JANCZAR (PO) vs. P.LISIECKI (PiS) / Warszawa za 4 lata

Polityka Warszawska    2014-12-05 18:58:35

Intensywna kampania, emocjonujące wybory i długie oczekiwanie na oficjalne wyniki – to wszystko już za nami. Członkowie nowej Rady Warszawy złożyli uroczyste ślubowanie i odbyli pierwsze wspólne posiedzenie. Czas zatem, aby przystąpić do działania i realizacji przedwyborczych planów. Start nowej kadencji to także idealny moment, aby reaktywować nasz cotygodniowy cykl, pt. „DWA BRZEGI”. Na łamach naszego portalu gościmy dziś dwoje debiutantów warszawskiej rady, z dwóch stron sceny politycznej. Sprawdzamy, jakie mają priorytety, co zamierzają zrobić i jak zmieniać stolicę w ciągu najbliższych lat? Warszawa za cztery lata – oczami Ewy Janczar (PO) oraz Pawła Lisieckiego (PiS). Jedna Warszawa, dwa brzegi. Zapraszamy!

EWA JANCZAR (PO):

Warszawa to moje miasto od urodzenia.

Kiedy myślę Warszawa, myślę jednocześnie: bezpieczeństwo, komfort, wygoda, praca, mobilność, metropolia, zieleń, szanse i możliwości.

Jestem z wykształcenia inżynierem. Karierę zawodową zaczynałam od pracy na stanowiskach merytorycznych w instytucjach publicznych i firmach komercyjnych. W swojej pracy zajmuję się zagadnieniami związanymi z geodezją, cyfryzacją i elektroniczną administracją, nowoczesnymi technologiami w transporcie i ochronie środowiska. Aktywnie uczestniczę w pozyskiwaniu środków unijnych na projekty rozwojowe oraz badawcze. W swojej dotychczasowej karierze zarządzałam dużymi projektami infrastrukturalnymi. Od kilku lat współpracuję z Komisją Europejską przy realizacji projektów. To wszystko sprawia, że najbliższe merytorycznie są mi sprawy infrastrukturalne. Zgadzam się w pełni z planami Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz Waltz na najbliższe 4 lata i swoimi działaniami będę ja wspierać.

Budowa kolejnych stacji drugiej linii metra, połączeń międzydzielnicowych, kolejnych kilometrów ścieżek rowerowych, budowa szpitala Południowego, rozbudowa
i modernizacja innych szpitali oraz przychodni, dalszy rozwój tras tramwajowych, wzmocnienie taboru tramwajowego i autobusowego, zwiększenie ilości miejsc w żłobkach i przedszkolach, budownictwo komunalne i społeczne, inwestycje w kulturę – to elementy które spowodują, że nasze Miasto będzie jeszcze bardziej sprzyjać wygodnemu i bezpiecznemu życiu.

Do pełnienia mandatu radnego zostałam wybrana przez mieszkańców Ursynowa i Wilanowa. Myślę o Warszawie globalnie, patrząc na nią oczami przede wszystkim swoich wyborców, borykających się z bardzo trudnymi problemami. Dla mieszkańców Ursynowa to m.in. kwestie własności gruntów, dla mieszkańców „zielonego” Ursynowa to brak dróg i chodników oraz niedostatki komunikacji miejskiej, podobnie jak dla mieszkańców Wilanowa.

Wszyscy warszawiacy, a wśród nich także mieszkańcy Ursynowa i Wilanowa do jednych z najważniejszych spraw zaliczają kwestie związane z ruchem drogowym, między innymi: niewystarczającą liczbę miejsc parkingowych, korki czy duże natężenie ruchu samochodowego. Tak jak zadeklarowałam wcześniej, będę pracować nad dalszym rozwojem systemu komunikacyjnego: wzajemnie się uzupełniającego i rozwijanego w taki sposób, aby żaden z jego użytkowników – kierowca, rowerzysta, użytkownik komunikacji publicznej czy pieszy nie był dyskryminowany.

Ponadto Mieszkańcy Warszawy jako obszary, które wymagają poprawy, wskazują:

  1. jakość obsługi mieszkańców w urzędach dzielnicy i Miasta.

  2. szybkość i skuteczność informowania przez urząd mieszkańców o istotnych dla mieszkańców sprawach dotyczących aspektów funkcjonowania dzielnic i Miasta

Pragmatyczne oczekiwania mieszkańców i przedsiębiorców wyrażają się między innymi potrzebą:

  1. szybkiego i wygodnego załatwienia wymaganych pozwoleń, dokumentów, wniosków, pytań bez konieczności wizyty w urzędzie czyli drogą elektroniczną,

  2. krótkiego, łatwego i powszechnego dostępu do aktualnej i szczegółowej informacji
    o interesującym ich kwestiach w tym funkcjonowania urzędów,

  3. wygodnego i bieżącego śledzenia zmian (również planowanych) urbanistycznych, przyrodniczych, społecznych, środowiskowych zachodzących w ich otoczeniu oraz możliwości analizy tych zjawisk.

Ponieważ mieszkańcy i przedsiębiorcy chcą, aby docelowo wszystkie sprawy urzędowe móc realizować przez Internet, bez konieczności wizyty w urzędzie, w Radzie Warszawy będę nad tym również pracować.

Należy pamiętać, że każde działanie to konieczność zabezpieczenia środków finansowych. Nadchodzący nowy okres programowania 2014-2020 otwiera kolejne możliwości uzyskania wsparcia finansowego z Unii Europejskiej na realizację działań wspierających, z jednej strony szeroko rozumiany rozwój Warszawy, z drugiej realizację potrzeb mieszkańców dotyczących wygodnego życia w naszym mieście. Nadchodzące lata to również możliwości uzyskania dofinansowania dla przedsiębiorców działających na terenie Warszawy, na rozwój i tworzenie nowych trwałych miejsc pracy. Jestem przekonana, że Warszawa wzorem lat minionych, również wykorzysta swoje szanse.

Cieszę się bardzo, że budżet partycypacyjny 2014 w Warszawie pokazał bardzo duże zaangażowanie mieszkańców w rozwój Miasta, chęć aktywnego oddziaływania na ten rozwój oraz chęć brania odpowiedzialności za Warszawę. Mieszkańcy wykazali się dojrzałością społeczną, a miasto – otwartością na ich potrzeby. Takie doświadczenie nastraja optymistycznie. Dlatego też na pytanie jaka Warszawa za 4 lata, odpowiadam – Warszawa jako wspólny Dom.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

PAWEŁ LISIECKI (PiS):

Z punktu widzenia opozycyjnego radnego, trudno jest zrealizować sztandarowe punkty programu wyborczego. Niemniej, należy przy każdej nadarzającej się okazji wywierać wpływ na rządzącą partię i walczyć w interesie Warszawiaków. Jest kilka priorytetów, którymi należy zająć się w pierwszej kolejności.

Jednym z nich jest niewątpliwie odblokowanie wykupu przez najemców mieszkań komunalnych. W 2011 roku rada Warszawy głosami PO i SLD podjęła uchwałę zmieniającą zasady wykupu mieszkań komunalnych. Uchwała okazała się wadliwa i całkowicie zablokowano wykup mieszkań z bonifikatą. Jak najszybciej musimy uchwalić nowe przepisy.

Kolejnym tematem związanym z mieszkaniami jest ułatwienie przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu. Problem wysokich opłat za wieczyste dotyka większość Warszawiaków. Jest to szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla mieszkańców centralnych dzielnic stolicy, gdzie te opłaty sięgają niekiedy kilku tysięcy złotych rocznie.

Już w 2006 roku PO obiecywała dokończenie budowy obwodnicy Pragi. W kolejnych kampaniach wyborczych Pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecywała jej budowę. Niestety, zawsze kończyło się na obietnicach. Kolejny termin rozpoczęcia prac wyznaczono na 2018 rok (czyli kolejną kampanię wyborczą). Jest to jedna z najpilniejszych inwestycji drogowych w Warszawie i będziemy o nią aktywnie zabiegać.

Niemniej ważną kwestią w tej kadencji będzie wypracowanie wspólnie z mieszkańcami kompleksowego planu rewitalizacji prawobrzeżnych dzielnic Warszawy. Na ten cel miasto zarezerwowało na lata 2014-2022 1 mld złotych – trzeba mądrze rozdysponować te środki. Konieczna jest nie tylko rewitalizacja budynków i ulic (remonty i doposażenie w media), ale przede wszystkim rewitalizacja społeczna (wsparcie mieszkańców, rozwój lokalnych wspólnot oraz wzmocnienie więzi i budowa kapitału społecznego).

W swoich działaniach będziemy kierować się dobrem Warszawy i jej mieszkańców. Będziemy w szczególności reprezentantami zwykłych mieszkańców, ich głosem w Radzie Warszawy i Radach poszczególnych Dzielnic.


 

Zdjęcie główne: https://facebook.com/warszawa, Fot.: Muddy Hill

ZOBACZ TAKŻE:

DWA BRZEGI: A.SHEYBAL-ROSTEK vs. MARCIN RZOŃCA / Straż miejska

DWA BRZEGI: M. ZENKA vs M. ZAWISZA / Komercjalizacja usług oświatowych

DWA BRZEGI: T.SZLĄZAK - S.WIERZBICKI: Dekomunizacja

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...