Konkurs na pomnik rotmistrza Pileckiego rozstrzygnięty!

Paweł Krulikowski    2014-12-06 08:22:01

Wiemy już jak będzie wyglądał pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego, legendy Wojska Polskiego i podziemia. Na specjalnej konferencji kształt przyszłego monumentu ogłosiło stowarzyszenie „Młodzi dla Polski” wraz z rodziną żołnierza.

Pomysł uhonorowania pomnikiem legendarnego kawalerzystę, żołnierza Armii Krajowej i więźnia obozu w Auschwitz zrodził się w ubiegłym roku. Z inicjatywą wyszło stowarzyszenie „Młodzi dla Polski”, które wraz z rodziną rotmistrza postanowiło zająć się promocją pomysłu wybudowania monumentu Witolda Pileckiego w stolicy. Inicjatywę bardzo szybko wsparli również artyści i naukowcy, jak np. Kazik Staszewski, Paweł Kukiz czy szef IPN, dr Łukasz Kamiński. Warszawiaków też nie trzeba było długo przekonywać, pomnik zamęczonego przez komunistycznych oprawców rotmistrza szybko zyskał aprobatę mieszkańców.

Jesienią 2013 roku sprawę uhonorowania Pileckiego po raz pierwszy postawiono na forum Rady Warszawy. Wtedy swoją pomoc „Młodym dla Polski” w doprowadzeniu sprawy do końca zaoferowali radni ze wszystkich klubów (zaangażowali się m.in. Jarosław Szostakowski, Maciej Wąsik i Paulina Piechna-Więckiewicz). Po krótkotrwałych przepychankach o lokalizację pomnika (radni PiS początkowo upierali się przy kontrowersyjnym zastąpieniu „Czterech Śpiących” monumentem rotmistrza), udało się dojść do porozumienia i wynegocjować kompromisową lokalizację dla pomnika na Żoliborzu. Po uzyskaniu odpowiednich zgód, opinii i przede wszystkim uchwały Rady Warszawy, we wrześniu 2014 roku rozpisany został konkurs.

Trzy miesiące później, na specjalnie zwołanej konferencji w Pałacu Kultury i Nauki, sąd konkursowy, w którego skład weszli między innymi inicjatorzy powstania pomnika oraz bliscy rotmistrza, ogłosili rozstrzygnięcie. Autorem zwycięskiej pracy została pracownia „Morfenes” – Jacek Kiciński i Rafał Stachowicz z Siemianowic Śląskich. Otrzymali nagrodę w wysokości 60 tysięcy złotych. – Dokonaliśmy, jako sąd konkursowy, wyboru spośród kilku prac i uważamy, że najlepiej została w nim zaprezentowana zarówno sfera symboliczna jak i forma. W składzie sądu byli członkowie rodziny: Pan Andrzej, syn rotmistrza i Pani Dorota, wnuczka, którzy aktywnie uczestniczyli w obradach z prawem głosu – tłumaczy „Polityce Warszawskiej” Mateusz Parys, jeden z inicjatorów akcji budowy pomnika, rzecznik prasowy stowarzyszenia „Młodzi dla Polski”. Parys dodaje również, że wysoko ocenia współpracę z władzami miasta podczas całej kampanii, dotyczącej powstania pomnika. – Działania miasta przy organizacji i przeprowadzeniu konkursu oceniam bardzo dobrze, wszystko przebiegło sprawnie. W samych superlatywach mogę się wypowiedzieć o członkach sądu konkursowego, zarówno o przedstawicielach miasta, jak i artystach – podsumował przedstawiciel stowarzyszenia.

„Polityka Warszawska” o sprawie pomnika Witolda Pileckiego informowała od samego początku. Cieszymy się, że w ponad rok po tym wydarzeniu możemy pisać o namacalnym, zaakceptowanym i przeznaczonym do realizacji projekcie. Rotmistrz Pilecki jak nikt zasługuje na swoje własne miejsce w stolicy. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już wiosną 2015 roku będziemy mogli spacerować i z dumą patrzeć na monument żołnierza o legendarnej odwadze. 

Źródło zdjęć: www.facebook.com/MlodziDlaPolski

ZOBACZ TAKŻE:

Kto wykona pomnik Pileckiego?

Pomnik Rotmistrza musi poczekać

Pomnikowa polityka

Pomnik zawieszony

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...