Twitterowa polityka "po warszawsku"

Karolina Wiśniewska    2014-12-13 08:16:17

Twitter – jako doskonałe narzędzie informacji, komunikacji oraz budowania swojego wizerunku – robi w świecie polityki zawrotną karierę. Początkowo zajmował głównie ministrów i parlamentarzystów, dziś powoli wkracza też w wymiar bardziej lokalny. Postanowiliśmy sprawdzić zatem, jak wygląda „twitterowa” polityka w wydaniu warszawskich radnych.

Spośród 60 członków Rady Warszawy, z Twittera korzysta zaledwie 11. W tym sześciu radnych Platformy Obywatelskiej, trzech – z Prawa i Sprawiedliwości, a także dwoje niezrzeszonych w kluby, tj. Paulina Piechna-Więckiewicz oraz Piotr Guział.

Na Twitterze informują głównie o tym, co dzieje się w stołecznej polityce. Ich krótkie, 140-znakowe informacje dotyczą pracy Rady Miasta, działań partii czy też podejmowanych samodzielnie inicjatyw. Dzielą się swoimi przemyśleniami, załączają linki do ciekawych informacji, retweetują i wchodzą w konwersacje. Piszą o złożonych interpelacjach, spotkaniach z wyborcami czy posiedzeniach swoich klubów. Rzadko kiedy schodzą na tematy bardziej prywatne, choć zdarzają się wyjątki, czego przykładem może być radny Jarosław Szostakowski (@JSzostakowski). Kto śledzi przewodniczącego klubu PO wie, że jest zapalonym biegaczem, który systematycznie uczestniczy we wszelkich biegowych imprezach, a swoją obecność zawsze anonsuje na TT i potwierdza załączonym zdjęciem. 

Twitterowa ekipa PO

Radni Platformy Obywatelskiej, łącznie tweetowali 967 razy. Ponad połowa wpisów to zasługa wspomnianego już radnego Szostakowskiego. Dołączył do użytkowników TT w lipcu 2013 roku i od tego momentu zamieścił 501 krótkich informacji. Głównie o inicjatywach klubu PO, działaniach partii i samej Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Spośród pozostałych radnych Platformy, najdłużej na Twitterze obecni są Aleksandra Gajewska (@AGajewska) oraz Lech Jaworski (@lechjaworski) – dołączyli w październiku 2010 roku. W ich przypadku, długość nie przekłada się jednak na liczbę tweetów. Radna Gajewska udziela się systematycznie (kilka razy w miesiącu), ale rzadko. Przez ponad 4 lata zatweetowała zaledwie 61 razy. Radny Jaworski zaś – niezwykle aktywny przez pierwszy rok swojej twitterowej przygody), od 2012 – milczy.

PiS – aktywna twitterowa trójka

Twitterowi radni Prawa i Sprawiedliwości – choć jest ich zaledwie trzech – nie pozostają w ilości wpisów, w stosunku do PO daleko w tyle. Do tej pory, najczęściej udzielał się debiutant stołecznej rady, wcześniej radny Pragi Północ – Paweł Lisiecki (@lisieckipawel), a zaraz za nim Jarosław Krajewski (@KrajewskiJarek). Choć porównując, warto zauważyć, iż przewodniczący klubu PiS dołączył do użytkowników TT dokładnie rok później niż radny Lisiecki. Obaj jednak prowadzą swój profil tak, jak powinno się to robić. Ich obserwujący mogą być na bieżąco z tym, co ma miejsce podczas posiedzeń Rady Miasta i nie tylko. Radny Krajewski – którego konikiem są sprawy związane z komunikacją – systematycznie donosi o tym, co dzieje się w warszawskim transporcie. Radny Lisiecki zaś doskonale pokazuje, co w praskiej trawie piszczy. Systematycznie i samodzielnie. Jednego i drugiego warto dodać do obserwowanych.

Michał Grodzki (@MichalGrodzki), zasiadający w Radzie Warszawy już III kadencję, szczególnie uaktywnił się podczas ostatniej kampanii. Relacjonował wszystkie ważne dla Prawa i Sprawiedliwości przedwyborcze eventy i nie stronił od krytyki głównych konkurentów. Timeline radnego Grodzkiego to głównie zdjęcia lub retweety od innych użytkowników – łącznie 143 wpisy.

@PaulinaPiechna i @PiotrGuzial – niezrzeszeni rekordziści

Radni PO i PiS – nawet wspólnymi siłami – nie udzielają się na Twitterze tak aktywnie jak reprezentująca SLD – Paulina Piechna-Więckiewicz (@PaulinaPiechna). Systematycznie, zarówno politycznie, jak i pozapolitycznie, nie stroniąc od konwersacji z innymi – radna Piechna, tweetując od listopada 2011 roku, zgromadziła 2569 własnych wpisów. Ciekawy i dobrze prowadzony profil, z bieżącymi informacjami o tym co w polskiej i warszawskiej polityce, zwłaszcza po jej lewej stronie. Polecamy!

Nie da się ukryć, że politykę na Twiterze uprawiać lubi również debiutujący w Radzie Warszawy Piotr Guział, przez co – jak pamiętamy – niejednokrotnie miał problemy. Timeline byłego burmistrza to głównie jego osobiste opinie, mniej bieżące informacje. Zawsze ciekawe, nierzadko kontrowersyjne. Z 1456 tweetami znajduje się – pod względem ich liczby na drugim miejscu, na drugim miejscu, zaraz za radną SLD.

Twitter – choć używany przez stosunkowo nieliczną grupę – sukcesywnie poszerza krąg swych użytkowników. W „dużej” polityce siła rażenia tego medium jest znacznie większa niż prowadzone strony internetowe czy blogi. Nie trudno przewidzieć, że prędzej czy później stanie się ono równie ważne w wymiarze polityki stricte warszawskiej. Warto więc poświęcić chwilę na to, aby poznać jego tajniki, co z pewnością potwierdzą ci, którzy w owym świecie już doskonale sobie radzą. Twitter to nie tylko 140 znaków czy przekazywane dalej fotografie. To niezwykle przydatne narzędzie pracy, prowadzenia kampanii oraz budowania własnego wizerunku. Wszystko wedle zasad, jakie samodzielnie ustalamy. Doskonały nośnik informacji, sposób na bezpośredni kontakt z innymi politykami, dziennikarzami i coraz częściej, z tzw. „zwykłymi” mieszkańcami. Zatem – do dzieła i do zobaczenia na Twitterze!

#FF od @Polityka_WAW

Wczoraj był piątek – dzień dla twitterowej społeczności nieco specyficzny. Właśnie w piątki użytkownicy Twittera przekazują sobie słynne #FF (Follow Friday). Przydziela się je tym, których warto – naszym zdaniem – dodać do obserwowanych. ZZ niewielkim opóźnieniem, swoje #FF przekazuje Polityka Warszawska (@Polityka_WAW). Komu? Wszystkim wymienionym w tekście warszawskim radnym!

#FF @Jszostakowski, @KrajewskiJarek, @lisieckipawel, @MichalGrodzki, @PaulinaPiechna, @PiotrGuział i na zachęte @AGajewska i @lechjaworski! 

 

 

Źródło zdjęć: Twitter

ZOBACZ TAKŻE: 

Przemysław Wipler twitterowym prezydentem Warszawy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...