Tajne premie ratusza

Jan Kunert    2014-12-09 07:55:29

18 mln zł – tyle kosztowały warszawiaków premie oraz dodatki motywacyjne wypłacone w tym roku urzędnikom stołecznego ratusza. Komu dokładnie i ile? Nie wiadomo.

Sprawa wynagradzania stołecznych urzędników w ciągu ostatnich lat często wywoływała kontrowersje i lawinę krytycznych komentarzy. Aby temu zapobiec, na początku roku zmieniono przepisy. Było to efektem przeprowadzonego w urzędzie projektu wartościowania stanowisk pracy, realizowanego przez cały 2013 rok. Ten z kolei był kontynuacją zakończonego cztery lata temu współfinansowanego ze środku UE, pilotażowego programu zarządzania kompetencjami zawodowymi urzędników.  Zmieniliśmy cały regulamin tak, aby tych premii po prostu nie było  przekonywał wówczas rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk. Mówił też, że pozostaną tylko dodatki motywacyjne i, że dzięki tym wszystkim zmianom, stolica zaoszczędzi kilkadziesiąt milionów złotych. 

Premii nie ma, ale są

Tymczasem, kiedy zajrzymy do nowego regulaminu wynagradzania pracowników urzędu miasta, widzimy, że daje on możliwość nie tylko przyznawania dodatków motywacyjnych, ale również premii (choć tylko tzw. personelowi pomocniczemu i obsługi).

Z regulaminu wynika, że jest ona przyznawana za "prawidłowe wykonywanie powierzonych zadań", a można ją stracić w wyjątkowych przypadkach, takich jak nieobecności czy picie alkoholu w pracy lub odmówienie wykonania polecenia służbowego. 

Dodatek motywacyjny przyznaje się na maksymalnie na pół roku, do wysokości połowy pensji. Można go otrzymać za znajomość przepisów i procedur, sumienność, dążenie do rezultatów, samodzielność oraz obsługę klienta zewnętrznego i wewnętrznego.  Dodatek jest wypłacany zawsze na podstawie okresowej oceny pracy danego pracownika przez jego zwierzchnika  podkreśla w rozmowie z "Polityką Warszawską" Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

Kto dostał, ile i dlaczego?

Każda złotówka przekazywana stołecznym urzędnikom jest wypłaca z publicznych pieniędzy. Chcieliśmy dowiedzieć się, którzy pracownicy, których wydziałów pracują najlepiej, co skutkuje wypłacaniem im dodatków i premii (bez podawania danych osobowych) oraz jaka jest skala i częstotliwość jego przyznawania. Pytania wysłaliśmy w wakacje. Do tej pory ratusz nie przedstawił pełnej i szczegółowej informacji na ten temat. Najpierw zasłaniono się tym, że jest to tzw. „informacja przetworzona” i wezwano do „wykazania interesu prawnego”

Następnie wezwano do przekazania danych, aby możliwe było wydanie decyzji administracyjnej odmawiającej udostępnienia informacji.

Pomimo wielokrotnych kontaktów z ratuszem, dopiero interwencja u wiceprezydenta Warszawy Jarosława Jóźwiaka, przyniosła korzyść w postaci, stworzonego po wyborach zestawienia. Niewiele jednak można się z niego dowiedzieć. Podaje jedynie uśrednione wartości przyznawanych stołecznym urzędnikom premii i dodatków. Nie ma tam podziału na wydziały i biura, więc nie można określić, które z nich pracują najlepiej.

– To nie pierwszy raz, gdy warszawski ratusz próbuje ograniczyć dostęp do informacji dotyczących osób, które otrzymały nagrody i premie z budżetu miasta lub, co dobrze prezentuje ten przykład, znacznie ten dostęp utrudnić  komentuje dla "Polityki Warszawskiej" Krzysztof Izdebski, prawnik Stowarzyszenia Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, ekspert ds. informacji publicznej. Przypomina jak w 2012 roku radni opozycyjni mieli trudność z ustaleniem wysokości premii przyznanych poszczególnym burmistrzom dzielnic.  Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej, ograniczenie jawności ze względu na ochronę prywatności osób fizycznych  "nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji."  mówi Izdebski.  Jasno z tego przepisu wynika, że nie istnieją przesłanki pozwalające na nieudostępnienie tych informacji  dodaje. Mówi, że dokumenty przekazane nam przez ratusz to "tylko pozorne udostępnienie informacji".

Wyborczy listopad 2014  średnio 3350 zł dla dyrektora biura i 2555 zł dla jego zastępcy

Analiza zestawień z ratusza pozwala jednak na wyciągnięcie dwóch zasadniczych wniosków. Okazuje się, że zarówno dodatki motywacyjne jak i premie, są przekazywane z zaskakującą regularnością (co miesiąc), a gro z nich wypłacane jest dyrektorom wydziałów oraz kierownikom biur i ich zastępcom. Rekordowy pod tym względem był miesiąc wyborów samorządowych, gdzie wypłacone dodatki motywacyjne dla kady kierowniczej oscylowały średnio wokół trzech tysięcy złotych. 

Z personelu pomocniczego i obsługi najwyższe premie są przyznawane kierowcom, magazynierom, kserografistom i sekretarkom (średnio powyżej tysiąca złotych), podczas gdy średnia ta dla sprzątaczek zawsze wynosi poniżej 200 zł, a dla pracowników pomocy administracyjnej przekroczyła tę kwotę tylko raz.

Czy motywują?

Dodatki motywacyjne są przyznawane czasowo na podstawie uproszczonej oceny pracowniczej, której dokonują przełożeni. Jak wygląda taka ocena, skoro pracownicy przez rok otrzymują zwiększone wynagrodzenie? Czy taki sposób wypłacania dodatków i premii rzeczywiście jest motywujący dla pracowników ratusza?

 

Zdjęcie: Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Ściśle tajne, specjalnego znaczenia

Chcesz taniej wykupić mieszkanie? Zapomnij

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...