Kto przejmie Ursynów? Przed nami I sesja Rady Dzielnicy

Karolina Wiśniewska    2014-12-08 13:41:55

Ursynów to jedna z dzielnic, gdzie wyborcze rozdanie przyniosło niemałe niespodzianki. Jedną z nich był dobry wynik Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa. Lokalne stowarzyszenie, wprowadzając dwóch radnych, stało się jednym z głównych rozstrzygających ws. koalicyjnych postanowień. Dziś pierwsza sesja nowej Rady Dzielnicy. Kto będzie rządził Ursynowem i w czyje ręce Piotr Guział przekaże stanowisko burmistrza?

Powyborcze rozdanie

W poprzedniej kadencji, większość na Ursynowie należała do koalicji Naszego Ursynowa oraz Prawa i Sprawiedliwości. Na skutek wyborczej decyzji mieszkańców, reprezentacja NU zmniejszyła swój stan posiadania (z 10 do 7), co uniemożliwiało kontynuowanie koalicji. Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło 5 pięciu przedstawicieli, a Platforma Obywatelska – 11. Najliczniejsza – podobnie jak w poprzedniej kadencji – reprezentacja PO jest jednak niewystarczająca, by w 25-osobowej radzie rządzić samodzielnie. Języczkiem u wagi staje się więc Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa, której udało się uzyskać 2 mandaty. Trafiły one do Kamila Orła – startującego z Kabat oraz Michała Radziwiłła – z Zielonego Ursynowa.

PO czy NU + PiS? Niełatwe rozmowy koalicyjne

Rozmowy koalicyjne rozpoczęły się niemal od razu po oficjalnym ogłoszeniu wyników. Przedstawiciele IMU spotykali się zarówno z PO, jak i duetem NU + PiS. Jedni chcieli władzę (po kilku latach) odzyskać, inni – kontynuować. Dyskutowano o programie, stanowiskach, zarządzie, radzie i wielu innych politycznych rozstrzygnięciach. Początkowo wydawało się, że lokalna Inicjatywa – krytykująca na każdym kroku burmistrza Guziała – zdecyduje się na współpracę z Platformą. Taki scenariusz zakładali niemal wszyscy, a sami członkowie IMU szczególnie mu nie zaprzeczali. Rozdanie potwierdzało także oświadczenie Piotra Guziała, jakoby „opuszcza Ursynów”.

Od wyborów minęło trzy tygodnie. Oficjalnego rozstrzygnięcia nadal nie ma, ale w kuluarach mówi się, że pierwotny scenariusz najprawdopodobniej ulegnie zmianie. – Na chwilę obecną koalicja z Platformą wydaje się mniej prawdopodobna, choć nic nie jest przesądzone – mówią członkowie IMU. Szef Inicjatywy, Antoni Pomianowski, nie potwierdza ani nie zaprzecza. – W dalszym ciągu prowadzimy rozmowy zarówno z PO, jak i NU oraz PiS-em – oświadcza. Wiemy jednak, że odrzucana początkowo koalicja NU + PiS + IMU okazuje się całkiem prawdopodobna.

– Podstawowym warunkiem współpracy w jakimkolwiek wariancie jest realizacja naszego programu, który zaprezentowaliśmy podczas kampanii – mówi A. Pomianowski. – Nie krytykowaliśmy wszystkiego, co w zeszłej kadencji koalicji NU-PiS udało się osiągnąć – dodaje. Szef IMU przekonuje też, że największym problemem zeszłej kadencji był burmistrz. – Piotr Guział robił sobie prywatną kampanię kosztem mieszkańców i źle zarządzał dzielnicą. Jego odejście było jednym z głównym warunków ewentualnej koalicji – komentuje.

Kto nowym burmistrzem?

Piotr Guział – nieobecny na pierwszej sesji Rady Warszawy – zwlekał z przyjęciem mandatu. – Najpierw muszę zamknąć wszystkie sprawy na Ursynowie – przekonywał. Na ostatnie posiedzenie jednak przybył, oficjalne ślubowanie na radnego złożył, burmistrzem zatem z pewnością nie zostanie. Kto w takim razie obejmie schedę po liderze Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej?

W kuluarach ursynowskiego urzędu pada wiele nazwisk. Jeśli omawiana koalicja dojdzie do skutku, wśród kandydatur pojawiają się wieloletni radni Naszego Ursynowa – Lech Królikowski i Piotr Skubiszewski. Padła również propozycja Witolda Kołodziejskiego (reprezentanta PiS i dotychczasowego wiceburmistrza). Ta jednak, wydaje się bardzo mało prawdopodobna.

Ostatecznego rozstrzygnięcia jednak nadal nie ma. Jednym z ważnych warunków koalicji jest także podział stanowisk w prezydium Rady Dzielnicy, Wiele spraw wyjaśni się zatem już dziś, podczas I sesji (poniedziałek), o godz. 16.00. Być może poznamy także nazwisko nowego burmistrza...? 

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Nowi radni naszych dzielnic. Poznaj nazwiska!

Wyborco Ursynowa, głosuj!

Piotr Guział: Nie jestem miejskim aktywistą

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...