Ursynów ponownie w rękach NU i PiS

Karolina Wiśniewska    2014-12-08 20:01:32

Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa nie wchodzi do koalicji na Ursynowie. Przez kolejne cztery lata dzielnica ponownie rządzona będzie przez połączone siły Prawa i Sprawiedliwości, stowarzyszenia Nasz Ursynów oraz Michała Radziwiłła – radnego, który otrzymał mandat z ramienia IMU i niebawem najprawdopodobniej opuści jej szeregi.

Z czysto matematycznego punktu widzenia wydawało się, że koalicja na Ursynowie bez lokalnych aktywistów jest niemożliwa. W polityce jednak – jak wiemy – wszystko jest możliwe, więc Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa w koalicji się najprawdopodobniej nie znajdzie. Dzielnica, podobnie jak w poprzedniej kadencji, pozostanie w rękach Naszego Ursynowa oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Michał Radziwiłł – jeden (z dwóch!) radnych, który otrzymał mandat z ramienia IMU postanowił wesprzeć koalicję i w ten sposób NU oraz PiS osiągnęli większość w Radzie Dzielnicy. Radny Radziwiłł nie zgodził się na polityczny mariaż PO-IMU, w kierunku którego skłaniali się pozostali członkowie stowarzyszenia. Inicjatywa nie ukrywała, że – ich zdaniem – współpraca z Platformą i prezydentem Warszawy byłaby lepsza dla funkcjonowania dzielnicy. Owej współpracy Michał Radziwiłł powiedział jednak stanowcze „nie”. Wobec tego, Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa wyraziła chęć na próbę porozumienia z poprzednią koalicją pod pewnymi warunkami, w tym stanowiska przewodniczącego rady dla Kamila Orła i innych punktów dotyczących kierowania dzielnicą i rozliczenia poprzedniej władzy. W tym momencie IMU spotkało się z kolejnym stanowczym „nie” i w efekcie nie weszło do koalicji. – Wszystko ciągle jest ustalane. Jeśli scenariusz się powiedzie, na Ursynowie będziemy mieć właśnie taką koalicję, z czego jestem bardzo zadowolony – komentował w rozmowie z „Polityką Warszawską” Piotr Guział. – Nasz Ursynów nie wejdzie w koalicję z IMU, bo jej członkowie są niepoważni – dodaje.

Co teraz w IMU?

Członkowie Inicjatywy sugerują, że o decyzji radnego Radziwiłła zadecydowały bardziej kwestie rodzinne. Bez względu na to, kto ma rację, ważniejsze wydają się jednak skutki polityczne podjętych decyzji, a z tych rodzi się dobrze znana już mieszkańcom Ursynowa koalicja. – Michał nie był formalnie członkiem IMU, nie będzie miał więc problemu by opuścić jej szeregi – mówią członkowie stowarzyszenia.

Co teraz z działaniami Inicjatywy? Wiceprezes Michał Zenka przekonuje, że nie przestają dalej pracować na rzecz Ursynowa. – W Radzie Dzielnicy najprawdopodobniej zostajemy z jednym radnym i przechodzimy do opozycji – mówi. – Nie poddajemy się jednak, bo podczas kampanii udało nam się stworzyć aktywną grupę ludzi, którym dalej chce się działać – dodaje.

We wszystkich rozmowach każdy przekonuje, że „oficjalnie nic nie jest jeszcze postanowione”. Wszelkie ustalenia potwierdzą się w ciągu kilku dni i zostaną podane do publicznej wiadomości. O tym, kto zostanie burmistrzem także dowiemy się na najbliższym posiedzeniu Rady. Piotr Guział przekonuje, że nie wróci na stanowisko. – Złożyłem ślubowanie, jestem warszawskim radnym i nie zamierzam tego zmieniać – mówi.

Katarzyna Polak nową przewodniczącą rady

Na poniedziałkowej, pierwszej sesji nowo wybranej Rady Dzielnicy obecny był wiceprezydent Jarosław Jóźwiak. Po uroczystym ślubowaniu, zgodnie ze statutem, prowadzenie obrad przekazano najstarszemu radnemu – Leszkowi Lenarczykowi.

Głosami większości, nową przewodniczącą została Katarzyna Polak z Prawa i Sprawiedliwości, stosunkiem głosów 13 do 11 pokonując Michała Matejkę, zgłoszonego przez klub PO. Wiceprzewodniczącymi zostali Ewa Cygańska (Nasz Ursynów) oraz Michał Matejka (PO). 

Zdjęcia: Sławek Kińczyk,

ZOBACZ TAKŻE:

Kto przejmie Ursynów? Przed nami I sesja Rady Dzielnicy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...