PiS i PWS przejmują władzę na Pradze

Karol Szyszko    2014-12-11 19:26:11

Na Pradze Północ zawiązała się koalicja PiS i lokalnego ugrupowania Praskiej Wspólnoty Samorządowej – dowiedziała się "Polityka Warszawska". Porozumienie programowe podpisali dziś wiceprezes PiS i szef stołecznych struktur partii - Mariusz Kamiński, oraz szef PWS - Jacek Wachowicz.

Przez ostatnie dwie kadencje dzielnicą rządziła koalicja PO-SLD. W wyniku listopadowych wyborów samorządowych obie partie zmniejszyły swój stan posiadania i w konsekwencji większość w Radzie Dzielnicy. Najwięcej głosów uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, co przełożyło się na 9 mandatów. PO zdobyło 7 miejsc (wcześniej 9), Praska Wspólnota Samorządowa 4 mandaty (wcześniej 3), a Sojusz Lewicy Demokratycznej stracił jedną radną i wprowadził tylko 2 przedstawicieli. Skład Rady uzupełnia radna wybrana z listy Miasto Jest Nasze. Naturalną konsekwencją wyniku wyborczego wydawała się koalicja PiS-PWS – przez ostatnie osiem lat współpracująca w opozycji.

Jednak po wtorkowych wydarzeniach na Pradze, nie zanosiło się na tak szybkie porozumienie obu ugrupowań. W tym dniu odbyło się bowiem pierwsze posiedzenie Rady Dzielnicy, na którym następuje zazwyczaj wybór przewodniczącego Rady. Jedyny kandydat na to stanowisko - Ryszard Kędzierski z PiS, nie zdobył w tajnym głosowaniu niezbędnej większości głosów i jego kandydatura przepadła. Po tym wydarzeniu bezterminowo przerwano obrady. Wszystko wskazywał na to, że PiS i PWS nie doszli do porozumienia i negocjacje mogą trwać jeszcze bardzo długo.

Niespodziewanie okazało się inaczej. Już dziś zostało podpisane porozumienie programowe tzw. "Pakt dla Pragi" – Cieszy mnie, że udało nam się dojść do porozumienia z ugrupowaniem, które tak jak my chce zmian na lepsze na Pradze. Mam nadzieję że współpraca Prawa i Sprawiedliwości z Praską Wspólnotą Samorządową doprowadzi do rozwiązania wielu problemów mieszkańców Pragi i przyczyni się do rozwoju naszej dzielnicy – powiedział Polityce Warszawskiej szef praskich struktur PiS, Paweł Lisiecki. - Jesteśmy zadowoleni. Zarówno my, jak i PiS straciliśmy dużo energii i nerwów na rozmowy. Dążyliśmy do osiągnięcia porozumienia dobrego dla mieszkańców Pragi. Udało nam się połączyć dwa dobre, silne programy i znaleźliśmy konsensus dla wspólnych działań. Wierzę, że jest to koalicja dobra dla Pragi. Wyborcy ocenią za cztery lata, czy mieliśmy rację – podsumował negocjacje z koalicjantem radny PWS, Kamil Ciepieńko.

Partnerzy nie chcą mówić na razie o personaliach. Wiadomo jedynie, że burmistrzem i przewodniczącym Rady Dzielnicy ma zostać przedstawiciel PiS, a Praska Wspólnota Samorządowa zarekomenduje dwóch wiceburmistrzów. Kiedy zostaną powołane nowe władze dzielnicy zależy teraz w głównej mierze od tego, jak zachowa się praska Platforma Obywatelska. To jej przedstawicielka jako najstarsza wiekiem radna zwołuje sesje i prowadzi obecnie obrady. Jeśli nie wznowi obrad w ciągu 30 dni od dnia pierwszej sesji, to Zarząd Dzielnicy powoła w trybie nadzorczym prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

ZOBACZ TAKŻE:

Praski kwartet

Praga i Białołęka - dwa światy, jeden okręg wyborczy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...