Koalicja PO-SLD na Pradze-Południe?

Adam Kielar    2014-12-12 08:25:49

Jak dowiaduje się „Polityka Warszawska”, na Pradze-Południe ma powstać koalicja Platformy Obywatelskiej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że PO ma w dzielnicy większość, a ponadto SLD jest reprezentowany tylko przez jedną radną…

Niedawno przedstawialiśmy mozaikę polityczną tej drugiej pod względem ludności dzielnicy Warszawy. Klub PO liczy 13 radnych, PiS – 11, a jedyną niezależną radną jest Katarzyna Olszewska z SLD.

2 grudnia 2014 roku odbyła się pierwsza sesja, na której samorządowcy złożyli ślubowanie oraz wybrali kierownictwo rady. Jej przewodniczącym został Marcin Kluś (PO), który ponownie będzie pełnił tę funkcję. Póki co ma tylko jednego zastępcę – Bogdana Jeziorskiego (PO), gdyż kandydat PiS, radny Marek Borkowski nie uzyskał w głosowaniu odpowiedniej ilości głosów. Możliwe jednak, że radny PiS zostanie "dokooptowany" do prezydium rady na najbliższej sesji.

Na najbliższej sesji wybrany ma zostać także zarząd dzielnicy. Według naszych informacji, jednym z jego członków ma zostać Adam Cieciura, były radny Warszawy, polityk SLD. Ma też powstać koalicja PO oraz SLD.

Radna Katarzyna Olszewska zaprzecza. – W Radzie Dzielnicy Praga-Południe klub Platformy Obywatelskiej posiada samodzielna większość. Nie są prowadzone ze mną rozmowy koalicyjne, natomiast mam nadzieję, że wszystkich radnych, bez względu na barwy polityczne, łączyć będzie to co w samorządzie jest jego istotą, czyli dobro mieszkańców naszej dzielnicy – mówi „Polityce Warszawskiej” byłą wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy. – Jeśli pomysły będą dobre, udzielę im zawsze poparcia, jeśli złe, zaproponuję inne rozwiązania – podkreśliła.

Również przewodniczący Rady Dzielnicy, Marcin Kluś z PO nie potwierdza tych informacji, choć w swych ocenach nie jest aż tak kategoryczny jak radna Olszewska. – Nie ma oficjalnych informacji mogących potwierdzić te sugestie. Dlatego na tę chwilę mogę tylko zachęcić do śledzenia przebiegu sesji Rady Dzielnicy, która odbędzie się w dniu 16 grudnia – mówił „Polityce Warszawskiej” Kluś.

Zdaniem Dariusza Lasockiego, radnego PiS, jeśli te informacje się potwierdzą to będzie to oznaczać „złamanie zasad rzemiosła politycznego”. – Będzie to oszukiwanie mieszkańców. Skoro PO wygrała wybory w dzielnicy i może rządzić samodzielnie, to niech to robi – mówi Lasocki „Polityce Warszawskiej”. – Nie podoba mi się to także jako mieszkańcowi dzielnicy. Gratuluję PO zwycięstwa, ale wymagam też skutecznej pracy – mówił. Radny odniósł się także do możliwego współrządzenia przez SLD. – Partia ta ostatecznie się zmarginalizuje, jeśli do tego dojdzie. Podkreślam jeszcze raz – PO może i powinna rządzić samodzielnie – zaznaczył.

Jak faktycznie będzie wyglądać podział władzy na Pradze-Południe okaże się już w najbliższy wtorek, podczas II sesji Rady Dzielnicy – będziemy tam na pewno.

 

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Zobacz także:

Praga Południe po wyborach

PiS i PWS przejmują władzę na Pradze

Miasto jest ich?

Krzysztof Strzałkowski burmistrzem Woli

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...