Marsz w obronie demokracji i wolnych mediów

Adam Kielar    2014-12-13 19:46:17

Co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób przeszło dziś ulicami Warszawy w Marszu w obronie demokracji i wolnych mediów, współorganizowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Powodem jego zwołania były nieprawidłowości (przez polityków PiS nazywane wprost „fałszerstwami”) podczas wyborów samorządowych, a także upamiętnienie ofiar stanu wojennego.

Początek manifestacji zaplanowano na godzinę 13.00. Grupy członków PiS, kluby Gazety Polskiej czy też Rodziny Radia Maryja, NSZZ Solidarność, jak i niezrzeszonych mieszkańców całego kraju przyjeżdżały od rana do Warszawy. Tuż przed 13.00 większość Placu Trzech Krzyży (skąd marsz miał wyruszyć) była już zajęta przez uczestników. Według organizatorów, przybyły także delegacje Polonii.

Manifestacja rozpoczęła się apelem poległych, upamiętniającym ofiary stanu wojennego. Po każdym wyczytanym nazwisku przypominano, że osoba ta „zginęła za Wolną Polskę”. Odśpiewano także hymn narodowy, z głośników słychać też było pieśni i piosenki patriotyczne – między innymi „Rotę”, „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka czy też „Balladę grudniową” rapera Tadka Polkowskiego.

Pod pomnikiem Wincentego Witosa głos zabierali między innymi aktorka Katarzyna Łaniewska, która cytowała wiersz Ernesta Brylla: "Jeśli ludzie wszędzie podniosą się, to dźwigną Ojczyznę do lotu i chociaż nikt z nas nie ma tej siły olbrzyma, to do pełzania już nie ma powrotu” oraz aktor Jerzy Zelnik, który powiedział, że „nie ma zgody na takie wypaczenia, jakie miały miejsce podczas ostatnich wyborów”. Pierwsze przemówienie wygłosił także Jarosław Kaczyński. – Musimy pamiętać, bo pamięć jest częścią naszej tożsamości, naszej siły, a tę siłę trzeba budować, by Polska mogła być demokratyczna, by mogła być na miarę naszych możliwości, naszych szans i naszych oczekiwań – mówił prezes PiS. Podziękował też wszystkim, którzy przybyli na ten marsz.

Po przemówieniach demonstracja ruszyła Alejami Ujazdowskimi. Uczestnicy wznosili okrzyki, odnoszące się do ostatnich wyborów, ograniczania wolności mediów czy też antyrządowe i antykomunistyczne. Głos zabrał także redaktor naczelny Gazety Polskiej, Tomasz Sakiewicz, który w mocnych słowach skrytykował obecne władze za ograniczanie praw obywatelskich.

Uczestnicy Marszu złożyli kwiaty pod pomnikiem Ronalda Reagana. – Ten wybitny prezydent USA był w grudniu 1981 roku razem z nami – przypominali organizatorzy. Wzniesiono okrzyk „cześć i chwała Reaganowi!”.

Kwiaty złożono także pod pomnikiem Romana Dmowskiego na pl. na Rozdrożu.

Marsz szedł dalej w kierunku pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pod budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów krzyczano „złodzieje” oraz „fałszerze”. Krzyczano też „Tu jest Polska!”

Manifestanci zebrali się na placu przed pomnikiem Piłsudskiego, tam ustawiono też małą scenę. Odśpiewano pieśń „My pierwsza brygada”, kilka osób odpaliło race.

Ponownie wygłoszono przemówienia. W pierwszej kolejności odczytano list byłego premiera Jana Olszewskiego oraz odtworzono wypowiedź Andrzeja Gwiazdy, którzy nie mogli pojawić się na Marszu. Ze sceny pierwszy głos zabrał Kapitan Żeglugi Wielkiej, Zbigniew Sulatycki. Rozpoczął od uczczenia minutą ciszy zmarłego byłego senatora Zbigniewa Romaszewskiego. W długim przemówieniu kpt. Sulatycki skrytykował działalność obecnie rządzących, w bardzo wielu kwestiach. Nie szczędził także gorzkich słów dziennikarzom (których określił mianem „pseudodziennikarzy”), faworyzujących, jego zdaniem, polityków PO oraz ciągle niesłusznie krytykujących Kościół.

Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego przestrzegł rządzącą koalicję, iż na sobotnim marszu jest „siła, której już nikt nie zatrzyma”. Wspominał też ofiary Stanu Wojennego. – 13 grudnia wspominamy ofiary stanu wojennego, ale także demonstrujemy, aby Polska była częścią Zachodu, a nie Wschodu! – mówił Czarnecki. – To na wschodzie są „cuda nad urną” i na wschodzie zamyka się dziennikarzy, tak jak to ostatnio miało miejsce u nas – wyliczał wiceprzewodniczący PE.

Jarosław Kaczyński określił sobotnią manifestację, jako pochód obywatelski. – Dzisiejszy marsz był pochodem tych, którzy chcą w Polsce dobrej zmiany, którzy chcą zwycięstwa w walce z panoszącym się złem, ale przede wszystkim chcą obronić to najbardziej podstawowe prawo obywateli, prawo do wyłaniania władzy w drodze wyborów, oceniania władzy i do tego, by władzę odwołać – mówił prezes PiS. Do realizacji tego prawa, jak tłumaczył, służy "kartka wyborcza". – Tę kartkę wyborczą chcą nam wyrwać – podkreślił Kaczyński. Dodał też, że w jego ocenie wybory samorządowe zostały sfałszowane.

Prezes PiS odniósł się także do krytyki, jak spadła na organizatorów dzisiejszego wydarzenia. – Próbowano ten Marsz zahamować. Nie udało się. Nie dali rady i nie dadzą rady, a my będziemy organizować kolejne marsze – zapowiedział Kaczyński. – Będziemy zbierać podpisy pod projektem ustawy "uczciwe wybory", a przede wszystkim będziemy pilnować przebiegu wyborów prezydenckich i parlamentarnych, ale także wyborów samorządowych. Jestem przekonany, że przyjdzie taki dzień, w którym zostaną one powtórzone – mówił były premier.

Po przemówieniach Marsz zakończył się. Organizatorzy mogą mówić o bardzo dużym sukcesie tej manifestacji. Kilkadziesiąt tysięcy osób (niektórzy mówili nawet o stu) i bardzo spokojny przebieg niewątpliwe pokazały, że Prawo i Sprawiedliwość oraz stowarzyszone organizacje mają bardzo duże możliwości i zaplecze. Była to z pewnością jedna z największych manifestacji w historii III RP.

Zdjęcia: Polityka Warszawska 

Zobacz także:

"Sprzeciw wobec manipulacji". Manifestacja przed PKW

Maszeruje "Armia Patriotów"

"Wolność, własność, sprawiedliwość". Marsz KNP

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...