Wybory w stolicy sfałszowane?

Jan Kunert    2014-12-15 09:43:21

Stołeczne sądy okręgowe rozpoczęły rozpoznawanie pierwszych protestów wyborczych. Prawo i Sprawiedliwość przeszło ulicami Warszawy, głosząc tezy o zagrożeniu demokracji i sfałszowaniu wyborów. „Polityka Warszawska” jako pierwsza dociera do szczegółów prawie 200 protestów wyborczych, jakie zostały złożone w stołecznych sądach. Sprawdzamy czy padające publicznie oskarżenia o fałszerstwa, przekładają się na treść protestów, składanych przez komitety wyborcze oraz mieszkańców Warszawy.

Zgodnie z polskimi przepisami, każdy kto uważa, że dostrzegł nieprawidłowości w czasie głosowania lub w trakcie liczenia głosów, może złożyć do właściwego sądu okręgowego protest wyborczy. Ma na to 14 dni od daty wyborów. Sąd z kolei ma ich 30, na rozpoznanie sprawy.

W stolicy zajmują się tym dwa sądy okręgowe (SO Warszawa i SO Warszawa - Praga). Tam składane są protesty, które dotyczą nie tylko stolicy, ale też całego województwa. Po ostatnich wyborach zarejestrowały ich łącznie prawie dwieście, co stanowi wzrost o 1/3 w stosunku do wyborów z 2010 roku. Złożyli je zarówno pełnomocnicy komitetów wyborczych, jak i zwykli mieszkańcy. Sprawdziliśmy te, które dotyczą stolicy, a wśród nich szukaliśmy konkretnych przykładów i możliwości złamania prawa, w konkretnych komisjach.

Protestują PiS, SLD i WWS

Krzysztof Sobolewski, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości tylko w jednym przypadku wskazuje konkretną stołeczną komisję wyborczą, gdzie miano dopuścić się przestępstwa. Chodzi o lokal wyborczy, zlokalizowany przy ul. Erazma z Zakroczymia, na stołecznej Białołęce. Miano tam wyłudzić kartę do głosowania i podrobić jeden głos. Pozostałe zarzuty PiSu mają charakter ogólny i dotyczą rzekomych naruszeń kodeksu wyborczego przez Państwową Komisję Wyborczą oraz stołecznego komisarza wyborczego. Chodzi m.in. o wprowadzenie przez Państwową Komisję Wyborczą tzw. książeczki (w wyborach do sejmików wojewódzkich jedną kartę do głosowania, zastąpiono zszytą książeczką) oraz „brak podania do publicznej wiadomości ilości i odsetka głosów ważnych oraz nieważnych w wyborach do rad na terenie województwa.” Partia zarzuca także PKW bezprawne uznanie głosów ważnych za nieważne.

Sojusz Lewicy Demokratycznej również nie wymienia konkretnych komisji. PKW, zdaniem Sojuszu, złamała kodeks wyborczy poprzez druk tzw. książeczki. Podobnie zarzuca Warszawska Wspólnota Samorządowa. Sojusz zarzuca także PKW nieprawidłowe informowanie obywateli na temat wyborów.

Warszawiacy skarżą nieprawidłowości

Jednakże większość protestów wyborczych, składanych w obu sądach, składają "zwykli" warszawiacy. Jednak i oni, w zdecydowanej większości, zgłaszają zarzuty i nieprawidłowości natury ogólnej. Zawierają żądania powtórzenia wyborów na wszystkich szczeblach m.in. z powodu rzekomych naruszeń prawa przez PKW, poprzez zastosowanie (podobnie jak wcześniej) słynnej książeczki. Mniejszość z nich wskazuje przykłady naruszeń, w konkretnych komisjach wyborczych, które mogą wskazywać na możliwość fałszerstw i nieprawidłowości. Poniżej przedstawiamy przykłady protestów z sądu okręgowego, znajdującego się po lewej stronie Wisły.

Jeden z mieszkańców zarzuca przewodniczącej komisji z Pragi Południe „nadużycia, pogwałcenie prawa i ignorowanie procedur”. Inny domaga się sprawdzenia czy w zgodzie z prawem były działania i zaniechania komisji z Ochoty. Para warszawiaków zwraca uwagę na szereg nieprawidłowości, jakie ich zdaniem, miały miejsce w komisji na Mokotowie. Zarzucają m.in. niezgodne z prawem zlokalizowanie dwóch komisji w jednym lokalu (chodzi salę w gimnazjum nr 5). Zdaniem jednej mieszkanki na Targówku zaniżono liczbę oddanych na nią głosów. Według wyborcy z Woli w lokalu nie zapewniono tajności głosowania. Inny wyborca twierdzi, że nie pozwolono mu zagłosować w lokalu, zlokalizowanym przy ul. Tynieckiej na Mokotowie. Jeden z wyborców zgłasza kilkuminutowy brak prądu w paru wawerskich komisjach, co mogło spowodować nieprawidłowości. Mieszkanka Ochoty zgłasza nieprawidłowości w przeliczaniu głosów w komisji, która mieściła się w Zespole Szkół nr 83 przy Powstańców Wielkopolskich. Mieszkanka Śródmieścia skarży się na dosypywanie głosów w jednej ze śródmiejskich komisji wyborczych oraz przedwczesne zdjęcie protokołów. Mieszkaniec Bielan zarzuca niewłaściwe przechowywanie kart do głosowania, a mieszkaniec Ursynowa nieścisłości w podawaniu wyników. Wyborca z Żoliborza zgłasza wiele nieprawidłowości, jakie miały miejsce w komisji, znajdującej się w przedszkolu przy ul Broniewskiego, m.in. niesporządzenie protokołu wyborczego w siedzibie PKW, brak podania do publicznej wiadomości wyników wyborów, a także ukrywanie dokumentów.

Ekspert: "Politycy rozgrywają sprawę fałszerstw"

Protesty wyborcze, składane w stolicy przez największe komitety wyborcze, mają charakter natury ogólnej. Te składane przez mieszkańców, także w mniejszości, wskazują na konkretne przykłady możliwości naruszeń prawa, bądź nawet fałszerstw. – Od początku było to do przewidzenia - komentuje dla "Polityki Warszawskiej" dr Olgierd Annusewicz, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. – Zarówno PiS jak i SLD publicznie formułują zarzuty natury ogólnej, natomiast nie przekłada się to na składane przez te partie protesty. Sytuacja w Warszawie dobrze to pokazuje. – dodaje. Podkreśla, że sądy będą rozstrzygać dwustopniowo. Najpierw ocenią czy doszło do naruszenia prawa w konkretnej komisji wyborczej, a następnie, czy miało to wpływ na wyniki. – Protesty są składane po każdych wyborach – przypomina politolog. – Ale ostanie działania niektórych polityków, mówiących publicznie o sfałszowaniu wyborów, to mało odpowiedzialne zachowanie. Nie są to działania państwowotwórcze. W ten sposób osłabiamy zaufanie do demokracji – dodaje.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Wyborcza skarga WWS

Marsz w obronie demokracji i wolnych mediów

Tajne premie ratusza

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...