Nowa kadencja, starzy burmistrzowie

Karolina Wiśniewska    2014-12-16 08:02:29

Miesiąc po wyborach w niektórych dzielnicach wszystkie polityczne karty zostały już rozdane. Poznaliśmy powyborcze koalicje i nowych przewodniczących poszczególnych rad. Część z nich dokonała już także wyboru burmistrza. Wśród ogłoszonych dotychczas nazwisk, większość jest nam dobrze znana. Skąd? Z poprzednich kadencji oraz innych dzielnic, którymi wcześniej już zarządzali. Praktyka czyni mistrza?

Kontynuatorzy...

Swoich „nowych” burmistrzów dobrze znają już mieszkańcy Białołęki, Rembertowa i Targówka. W pierwszej z nich, po zawiązaniu koalicji Platformy Obywatelskiej z komitetem Gospodarność – głównym zarządcą dzielnicy został Piotr Jaworski (na zdjęciu poniżej), który pełnił stanowisko od lipca 2013 roku, zastępując po rowerowo-alkoholowych przygodach Adama Grzegrzółkę. Jaworski – na rzecz urzędu burmistrza zrezygnował z mandatu radnego w Radzie Warszawy. Na pierwszej sesji radni wybrali także zastępców, którymi zostali Piotr Smoczyński (PO) oraz Mirosław Kaliński (Gospodarność). 

Na Targówku – mimo matematycznego zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości (11 na 25 radnych) – władzę przejęła ponownie Platforma, za dość wysoką cenę. PO nawiązała współpracę ze Spółdzielnią Bródno i Sojuszem Lewicy Demokratycznej, a także zgodziła się na burmistrza, którego latem tego roku sama od władzy odsunęła. Z dość niespodziewanego koalicyjnego tercetu, jako burmistrz, wyłonił się bowiem Sławomir Antonik (Spółdzielnia).

S. Antonik to doświadczony członek zarządu. Poprzednią kadencję rozpoczynał bowiem jako zastępca burmistrza Zawistowskiego (Nasz Targówek, popierany przez PO), którego – przy pomocy Prawa i Sprawiedliwości – zastąpił na stanowisku na nieco ponad rok. Latem jednak – głównie za sprawą PO – ponownie został zdetronizowany, a na stanowisko burmistrza wrócił Zawistowski. Po listopadowych wyborach reprezentanci Naszego Targówka nie znaleźli się w Radzie Dzielnicy. Polityczna telenowela dobiegła zatem końca, a zastępcami obecnego burmistrza zostali: Grzegorz Gadecki (obecny wiceburmistrz, PO), Agnieszka Szmulewicz i Małgorzata Kwiatkowska (Spółdzielnia) oraz Paweł Michalec (PO).

Do grona oficjalnie wybranych burmistrzów dołączył w poniedziałek burmistrz Rembertowa – Mieczysław Golońka. Choć wczoraj przejął władzę z rąk Kacpra Pietrusińskiego, wcześniej zarządzał dzielnicą przez wiele lat.

i zesłańcy. Nowa dzielnica – nowe wzywanie

Zestaw burmistrzów z ramienia Platformy Obywatelskiej pozostaje praktycznie bez zmian. Wymieniają się jedynie dzielnicami. Nowa burmistrz Ursusa – Urszula Kierzkowska – z pewnością lepiej znana jest mieszkańcom Woli (bo tam pełniła ową funkcję w zeszłej kadencji) albo Ursynowa, którym swego czasu także zarządzała (2009-2010). W gabinecie burmistrza na Woli zastąpi ją z kolei były burmistrz niechlubnie osławionego pod koniec zeszłej kadencji Bemowa – Krzysztof Strzałkowski, który przejął stanowisko po wybuchu tzw. „afery bemowskiej” i odwołaniu dotychczasowego zarządcy – Alberta Stomy. Warto także pamiętać o tym, iż zarówno U. Kierzkowska, jak i K. Strzałkowski (oprócz stanowisk burmistrzów) sprawują także mandaty w sejmiku województwa mazowieckiego. 

Nowy burmistrz Woli i były burmistrz Bemowa – choć na co dzień mieszkaniec Śródmieścia – przekonywał na ostatniej sesji, że przydzieloną mu dzielnicę dobrze zna i widzi w niej ogromny potencjał. – Istotą działań samorządu nie jest autopromocja, a realizowanie zadań, których mieszkańcy najbardziej oczekują – precyzował. O tym czy owe działania oraz inicjatywy zrealizuje, przekonamy się niebawem. Zastępcami Strzałkowskiego zostali: Mariusz Budziszewski, Marek Sitarski, Grażyna Orzechowska-Mikulska oraz Adam Hać.

Oprócz U.Kierzkowskiej, z dawnego wolskiego zarządu przeniosła się również pani Katarzyna Łęgiewicz – ówczesna wiceburmistrz. Od czwartku oficjalnie burmistrz dzielnicy Ochota.

Powyborcze „ochockie” rozstrzygnięcia budzą wyjątkowe zaskoczenie i liczne komentarze zarówno wśród mieszkańców, jak i samych polityków. Największą niespodzianką nie jest jednak pierwsza w historii kobieta-burmistrz (choć to też, bo poprzedni burmistrz – Maurycy Komorowski – zarządzał Ochotą przez 12 lat). Zdumienie budzi cała nowa, dość „egzotyczna” koalicja. Ramię w ramię z Platformą Obywatelską współpracę zawiązał bowiem Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Ochocka Wspólnota Samorządowa, której lider – Grzegorz Wysocki – został wybrany na wiceburmistrza. Nie trzeba przypominać, że nowy koalicjant PO oraz nowy wiceburmistrz, jeszcze nie tak dawno, u boku Piotra Guziała i całej WWS walczył o odwołanie prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i punktował rządzącą PO za to, że z dwudziestu obietnic złożonych w sprawach Ochoty, zrealizowano jedynie trzy...

Drugim wiceburmistrzem został Krzysztof Kruk z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, pełniący tą funkcję przez ostatnie dwie kadencję.

Nie koniec niespodzianek? Przed nami Bielany i Śródmieście

Większość dzielnic nie wybrało jeszcze swych zarządów. Przed nami równie gorący polityczny tydzień. Już dziś (wtorek) kolejna sesja w dzielnicy Śródmieście, na której nowi radni powinni wybrać zarząd. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, burmistrzem Śródmieścia zostanie dotychczasowy wiceburmistrz Mokotowa – Wojciech Turkowski, który otrzymał rekomendację PO i uzyskał nieoficjalne poparcie ze strony MJN. Na stanowiska zastępców zaproponowani przez Jana Śpiewaka zostali Aleksandra Jaworska-Surma oraz Jan Mencwel – odpowiedzialny za kampanię MJN... na Targówku. Dzielnicowych „przepływów” zatem ciąg dalszy? O tym czy powiedzie się pierwotny scenariusz przekonamy się już we wtorek, o 15.00.

Z dużym zainteresowaniem obserwowane są także warszawskie Bielany. Pretendentem na główne stanowisko jest tu Tomasz Mencina – mieszkaniec Ursynowa i były jego burmistrz. W wyniku nieprawidłowości, oskarżany o niegospodarność, gdy nie egzekwowano kar od wykonawcy Areny Ursynów w wysokości 74 mln zł, podał się do dymisji. Odwołany w 2009 roku na rzecz wspomnianej już Urszuli Kierzkowskiej. W 2013 roku rekomendowany był przez PO na burmistrza Targówka – bezskutecznie. Czy uda się T.Mencinie przejąć teraz Bielany? Najbliższa sesja już 17 grudnia. 

 

ZOBACZ TAKŻE:

DWA BRZEGI: Bezpośredni wybór burmistrza?

PiS i PWS przejmują władzę na Pradze

Koalicja PO-SLD na Pradze Południe

Nowi radni naszych dzielnic. Poznaj nazwiska

Źródła zdjęć: 1 i 3. www.targowek.waw.pl, 2. https:// facebook.com/piotr.jaworski , 4 i 5. facebook.com, 6. www.politykawarszawska.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...