Rozpad bemowskiej PO. Powrót Dąbrowskiego

Karolina Wiśniewska    2014-12-18 07:00:10

Miała być sensacja i wielka koalicja. O ile sensacji nie zabrakło, tak wielka koalicja wielką być przestała. Zamiast współrządzenia PO oraz PiS-u, mamy rozłam w Platformie, poparcie komitetu „Dla Bemowa” i nowego przewodniczącego Rady Dzielnicy, którym jest... Jarosław Dąbrowski. Niemożliwe? W polityce nie ma rzeczy niemożliwych, a środowe wydarzenia na Bemowie doskonale to potwierdzają.

Podczas pierwszej sesji w dzielnicy Bemowo, nowo wybrani radni złożyli ślubowanie i... zamknęli swoje posiedzenie. Nie wybrano nawet przewodniczącego, tłumacząc iż „nowa rada potrzebuje więcej czasu”. Tym razem czasu nie zabrakło. Przeciwnie – było go wystarczająco dużo na to, aby jeden klub się posypał, drugi powstał, a były wiceprezydent mógł ogłosić zwycięstwo...

TEORETYCZNIE Bemowo miało stać się pierwszą w historii dzielnicą rządzoną przez koalicję Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko po to, aby nie dopuścić do władzy byłego wiceprezydenta. Wiceprezydenta, który najpierw odwołany został w wyniku „afery bemowskiej” i licznych nieprawidłowości (opisywanych na bieżąco na łamach „Polityki Warszawskiej”), a potem napsuł nieco krwi swoim dawnych współpracownikom z partii, zarzucając m. in. pamiętny „desant z Zielonki”. W kuluarach podano już nawet nazwisko przyszłego burmistrza, którym TEORETYCZNIE zostać miał Andrzej Bittel z Prawa i Sprawiedliwości, były wiceszef zarządu Ursynowa i Targówka. Jego zastępcami mieli być: Grzegorz Popielarz, Katarzyna Łada i Marek Lipiński (wszyscy z PO). 

Dziś złośliwie (ale przy okazji jakże trafnie) mówi się – parafrazując znane słowa byłego ministra – że TEORETYCZNE jest istnienie bemowskiej Platformy. Bo kiedy ta skrupulatnie układała koalicję z PiS-em, nowo wybrany radny Jarosław Dąbrowski, jeszcze bardziej skrupulatnie, budował w ich szeregach swoje poparcie. Zarówno przed wyborami, jak i przed samą sesją, docierały do nas informacje o rozmowach między byłym burmistrzem, a częścią członków PO. I choć szefowie struktur wyraźnie zaprzeczali wszelkim tajnym porozumieniom, środowe posiedzenie potwierdziło spekulacje. Jarosław Dąbrowski uzyskał większość i został nowym przewodniczącym Rady Dzielnicy. Na wiceprzewodniczących wybrano: Ewę Przychodzień-Szmidt (PO), Macieja Ryszkowskiego (zgłoszonego przez Jakuba Gręziaka i nowy klub radnych) oraz Adama Zawistowskiego (zgłoszego przez klub "Dla Bemowa").

Odejście z Platformy ogłosiło pięciu radnych: Jakub Gręziak, Marta Sylwestrzak, Maciej Ryszkowski, Jarosław Oborski i Paweł Rafalski. W wydanym oświadczeniu zgodnie przyznają, iż „z żalem opuszczają partię, którą współtworzyli od początku”. – Najważniejszym powodem (…) jest sprzeciw wobec próby narzucania nam przez władze Platformy poddańczej koalicji z PiS oraz żądania wyboru do władz dzielnicy osób nieznających Bemowa – piszą.

Platforma pozostała z dwiema radnymi: Ewą Przychodzień-Schmidt, i Joanną Wośko-Matrybą.

Dziś wybór zarządu

Koniec wielkich planów o „wielkiej koalicji”. W kuluarach pojawia się już nowe nazwisko przyszłego burmistrza, którym jest Krzysztof Zygrzak – były zastępca Jarosława Dąbrowskiego na Bemowie i jeden z najbliższych jego współpracowników. Na taki podział – jak nie trudno się domyślać – nieprzychylnie patrzy stołeczny ratusz, którego zgoda jest konieczna do udzielenia pełnomocnictw nowemu zarządowi.

Wydarzenia mające miejsce podczas wczorajszej sesji to nie pierwsze „skrytobójstwo na Platformie”, a Jarosława Dąbrowskiego coraz częściej określa się warszawskim Underwoodem. Nie bez powodu? Ciąg dalszy „bemowskich” rozstrzygnięć, wybór zarządu i wiele politycznych emocji już dziś, na sesji nadzwyczajnej. 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Bemowska wojna totalna

Tak się robi POlitykę

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...