Warszawiaku, śmieć przykładem!

Agata Witkowska    2013-06-29 22:06:11

Zarzekałam się, że nie napiszę o nowej świeckiej tradycji puszczania lampionów. Myślałam, że zdarzenie z wiosny, kiedy to na skutek radosnego puszczania „światełek do nieba” zaśmiecono praską stronę Wisły i nakarmiono zwierzęta w ZOO papierem i drutami, sprawi, że warszawiacy pójdą po rozum do głowy i zobaczą, jak bezmyślne było ich zachowanie. Niestety, jak widać głupota ludzka RZECZYWIŚCIE nie zna granic. Przeglądając facebooka, natrafiłam na wydarzenie „WARSZAWSKIE GRILLOWANIE x PLAŻA POD MOSTEM PONIATOWSKIEGO”. Na zdjęciu wydarzenia – lampiony. Wydarzenie utworzone przez: Noc Lampionów Warszawa.

Źródło: https://www.facebook.com/nierozbijaj

Zamysł widać był taki, by nadać wydarzeniu enigmatyczną nazwę – bo może nikt się nie zorientuje, nikt nie zauważy i cichaczem, dając zarobić producentom papierowych zabawek, pogapimy się znowu w niebo, porobimy słit focie, wypijemy kilka browarów i szczęśliwi wrócimy do domów, a organizatorom kasa będzie się zgadzała. Co tam, że trzeba będzie po nas sprzątać, co tam, że jakiś bizon porani sobie kończyny. Czy powinniśmy się tym przejmować, skoro dla nas liczy się tylko tu i teraz, liczy się zabawa i dobre fotki na Instagramie?

Wkurza mnie, naprawdę wkurza mnie w ludziach to, że bywają tak bardzo pozbawieni empatii i namysłu nad swoim postępowaniem. Że kiedy chodzi o ich własną przyjemność, kompletnie ignorują konsekwencje swoich czynów. I tu nie chodzi tylko o lampiony, ale też o zostawianie butelek na Bulwarach Wiślanych, notoryczne łamanie ciszy nocnej, użytkowanie Veturilo w sposób, który doprowadza do ich natychmiastowego rozpadu na części. Nie mówiąc już o zapaskudzonych psimi odchodami chodnikach, które straszą na, wydawać by się mogło, inteligenckim Żoliborzu. Bo jak coś jest publiczne, to jest niczyje, jak ktoś chce spać, to niech się wyniesie z miasta, jak naśmiecimy, to przecież ktoś posprząta, jak puścimy coś w niebo to przecież to jest niebo, poleci sobie w kosmos. Widząc, że uczestników kolejnych edycji Nocy Lampionów wciąż można liczyć w setkach lub tysiącach, naprawdę tracę wiarę w ludzi i ich inteligencję.

Na szczęście są osoby, którzy problem rozumieją i starają się z nim walczyć. Budujące jest, ile osób bojkotuje Noc Lampionów, komentarzem próbując uświadomić każdego dołączającego do wydarzenia facebookowicza, że robi źle. Czy odniesie to skutek? Nie wiem, ale może chociaż da komuś do myślenia. Cieszą akcje takie jak „Nie rozbijaj się nad Wisłą”, nakłaniająca imprezowiczów i turystów do sprzątania po sobie. Co wyjątkowe, do tej „kampanii edukacyjnej” przyłączyły się wszystkie nadwiślańskie klubokawiarnie, które będą propagowały dbanie o porządek poprzez rozwieszanie plakatów i rozdawanie ulotek. Smuci jednak fakt, że takie akcje w ogóle są potrzebne – wydawać by się mogło, że w krajach rozwiniętych świadomość konieczności dbania o środowisko i własne otoczenie jest czymś wytworzonym kulturowo i wyssanym z mlekiem matki. Jak się okazuje – nie w Polsce, nie w Warszawie.


Źródło: https://www.facebook.com/WarszawskieZOO

Warszawiaku, zastanów się 3 razy zanim puścisz lampion, wyrzucisz na ziemię papierek, postawisz po sobie butelkę. Te śmieci nie wyparowują, nie znikają w jakiś cudowny sposób w przestrzeni. Każdy niewyrzucony śmieć, o ile ktoś nie sprzątnie go za ciebie, zostanie w twoim mieście. Szanujmy je. Szanujmy pracę innych. Szanujmy zwierzęta, dla których człowiek jest i tak największym wrogiem. Bojkotujmy Noce Lampionów i sprzątajmy po sobie. Szanujmy także siebie nawzajem, swoich sąsiadów i przestrzeń dookoła siebie. Pamiętajcie – nigdy nie będziecie tu sami. Propaguj dobre postawy i, jak brzmiało hasło akcji „Stolica Czystości” – śmieć przykładem!

 

Autorka współtworzy bloga „Śledź po Warszawsku”.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...