Świąteczna Rada Warszawy. O metrze i wynagrodzeniach

Polityka Warszawska    2014-12-19 15:22:15

Druga linia metra, wynagrodzenie Hanny Gronkiewicz-Waltz, plan zagospodarowania przestrzennego dla Henrykowa i niespodziewane – choć chwilowe – zwycięstwo opozycji? Za nami kolejna, trzecia już, sesja Rady Warszawy, na której nie zabrakło zarówno międzypartyjnych sporów, jak i corocznych bożonarodzeniowych życzeń.

Trzecia sesja Rady Warszawy rozpoczęła się od przekazania przez harcerzy betlejemskiego światła pokoju na ręce przewodniczącej Rady Ewy Malinowskiej-Grupińskiej. – Życzymy wszystkim radnym, by podczas pełnienia swojej ciężkiej pracy zawsze zachowywali w sobie pokój – mówili harcerze.

Radni światło przyjęli, ale posiedzenie rozpoczęli bojowo. Jarosław Krajewski, szef klubu PiS, zaapelował o zmianę porządku obrad oraz wprowadzenie głosowania nad stanowiskiem w sprawie przestrzegania zasad bezpieczeństwa w warszawskim metrze. „W związku z brakiem ostatecznego pozwolenia na użytkowanie centralnego odcinka II linii metra, Rada m.st. Warszawy apeluje do Przewodniczącej Rady o zlecenie analiz prawnych w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez Prezydent m.st. Warszawy” – brzmiała treść stanowiska.

– Przejazd II linią metra bez odbioru technicznego, w trakcie kampanii wyborczej, wydaje się być skrajną nieodpowiedzialnością. Bezpieczeństwo najważniejszych osób w naszym państwie powinno być zawsze najważniejsze. Jest wiele przesłanek mówiących o tym, iż życie dziennikarzy i Pani Premier mogło być zagrożone – tłumaczył Krajewski. –  Rozumiem, że to stanowisko to forma happeningu politycznego? – dopytywał Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu PO.

Ostatecznie głosowanie nad przyjęciem stanowiska nie zostało włączone do porządku obrad. Przeciwko zagłosowali radni Platformy.

Wynagrodzenie prezydenta

Bez większych komplikacji przeszło natomiast kolejne głosowanie, dotyczące wynagrodzenia prezydenta Warszawy. W III kadencji Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie zarabiała nieco ponad 12 300 zł. Piotr Guział przekonywał, że – w porównaniu do skali odpowiedzialności – jest to kwota zdecydowanie zbyt niska. – Powinniśmy bardziej racjonalnie podejść do wynagrodzeń w samorządach, szczególnie burmistrzów dzielnic i prezydenta miasta. 12 tys brutto to skandal. Nie ma w Polsce drugiego menadżera, który ma taką odpowiedzialność, a tak mało zarabia – mówił. Radny zaproponował, że będzie inicjatorem zmian i przedstawi radzie miasta swoje propozycje. – Czas skończyć z tą fikcją. Pensje powinny być wielokrotnie wyższe – dodał. Warto odnotować, że prezydenci dużych miast zarabiają podobnie do Hanny Gronkiewicz – Waltz. Ich pensje oscylują wokół 12 tys miesięcznie.

Złośliwość rzeczy martwych? Głosowanie ws. planu dla Henrykowa

Nieoczekiwane emocje wzbudziło głosowanie nad przyjęciem skargi ws. rozstrzygnięcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Henrykowa. Okazało się bowiem, że opozycja – ku swojemu zadowoleniu – przegłosowała większość z Platformy.  – Proszę o 10 minut przerwy. Zwołuję zebranie klubu PO – oznajmił zaniepokojony radny Szostakowski.

Po przerwie radni Platformy przekonywali, że podczas głosowania zawiódł ich system elektroniczny. – Jestem pewna, że głosowałam inaczej niż to pokazał wydruk – mówiła Ewa Masny. Platforma domagała się powtórzenia głosowania. – Dotychczas, kiedy zawodziła elektronika, to głosy z sali padały jeszcze podczas głosowania. Moim zdaniem to, co mówią państwo z Platformy, to wierutne kłamstwo – oponował Andrzej Kropiwnicki z PiS.

Przewodnicząca Malinowska-Grupińska zaproponowała powtórzenie głosowania i tym razem Platforme udało się preforsować stanowisko. Podobnie jak ponowne głosowanie nad skargą.

Bezpłatne przejazdy dla wolontariiuszy WOŚP

Podczas sesji Rada zdecydowała, że wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przysługiwały będą bezpłatne przejazdy komunikacją publiczną podczas styczniowego finału akcji. – Wiemy, że WOŚP budzi kontrowersje, ale popieramy premiowanie wolontariatu i pomaganie bliźnim. Dla wielu młodych ludzi jest to pierwsza akcja tego typu – mówił radny Figura z PiS. Dodawał jednak, że w jego klubie nie będzie dyscypliny w tej sprawie.

Głos odrębny zgłosił jego kolega klubowy Michał Kondrat. – Fundacja Orkiestry i spółka Złoty Melon bezkarnie odmówiły dostarczenia ksiąg rachunkowych na żądanie sądu – mówił. Dlatego, podobnie jak młoda radna Anna Rożek z PiS, zagłosował przeciw. 11 radnych wstrzymało się od głosu.

Druga linia metra...

Po dłuższej przerwie, w trakcie której radni podzielili się opłatkiem, pochylono się nad punktem dotyczącym przyczyn opóźnienia otwarcia centralnego odcinka II linii metra oraz planowanego terminu oddania go do użytku. Głos zabrał Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego, który przedstawił oficjalne stanowisko prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. – Dla 12 z 14 obiektów odebrano już protokoły końcowe; odbiory prowadzą nadal cztery państwowe inspekcje. Od jakiegoś czasu pociągi już kursują – obecnie w tunelu znajduje się jednocześnie 9 składów, rozwijających prędkość maksymalnie 80 km/h. Testujemy też pracę wszystkich urządzeń – przekonywał.

Krajewski (PiS): Otwarcie przed świętami? Którymi?

Lejk nie podał jednak konkretnego terminu otwarcia II linii metra, na co zwrócił uwagę w wystąpieniu klubowym Jarosław Krajewski (PiS). – Warszawiacy mają prawo czuć się oszukani. Obiecywaliście im metro od Bemowa po Bródno, tymczasem wciąż nie jest czynny nawet centralny odcinek. Ostatecznie miał on zostać otwarty przed świętami – pytanie tylko, którymi? – ironizował. Zaapelował przy tym do włodarz miasta o większe zaangażowanie w tej sprawie.

Szostakowski (PO): Metro później, ale w pełni bezpieczne

Piłeczkę odbił Jarosław Szostakowski (PO): – Mieszkańcy stwierdzili, że wolą później dostać metro, ale za to dostać je w pełni bezpieczne. Na Dniu Pieszego Pasażera byłem świadkiem, jak pewne dziecko powiedziało do swojego ojca: warto było wydać te miliardy na budowę – przekonywał. Jerzy Lejk uspokoił również Dariusza Figurę (PiS), zapewniając go, że 35 pociągów mających obsługiwać ten odcinek są już na STP Kabaty. Poinformował również, że Urząd Transportu Kolejowego wydał już wszelkie niezbędne certyfikaty i świadectwa.

Swoimi uwagami podzielili się także inni radni PiS – sugerujący brak odpowiedniego nadzoru właścicielskiego Cezary Jurkiewicz, Alicja Żebrowska, Zbigniew Cierpisz oraz – ponownie – Jarosław Krajewski, dopytujący się o dokładne koszty organizacji wspomnianego (i groteskowego w jego ocenie) Dnia Pieszego Pasażera. Jerzy Lejk nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie, ale zauważył, że w trakcie budowy odbyło się wiele Dni Otwartych o zbliżonej przecież formule. Przytoczył do tego statystki, według których ponad 90% pasażerów jest zadowolonych z funkcjonowania metra.

Po ponad godzinnej dyskusji, radni przeszli do interpelacji i zapytań. W tym punkcie obrad Cezary Jurkiewicz wygłosił apel o godne uczczenie 75. rocznicy Zbrodni Wawerskiej, a Jarosław Krajewski m.in. zwrócił się do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o udostępnienie informacji na temat liczby podwyżek dotyczących użytkowania wieczystego. Piotr Szyszko (PiS) wnioskował z kolei o przygotowanie uchwały o braku zmiany stawek czynszu w lokalach komunalnych.

 

Tekst: Jacek Baliński i Wiktor Raczkowski

ZOBACZ TAKŻE:

Rada Warszawy. Walka na standardy

Twitterowa polityka "po warszawsku"

Komisja Rewizyjna. Gra warta świeczki?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...