MARCIN RZOŃCA: Siedem grzechów głównych

Polityka Warszawska    2014-12-21 08:29:17

Warszawę dotknęła nowa, powyborcza rzeczywistość, a wraz z nią obecność tzw. „ruchów miejskich”. Ludzi głównie młodych, dobrych retorycznie, gotowych wyjść na barykady w każdej istotnej sprawie i zdolnych pociągnąć za sobą tłumy. To był dobry znak. Bowiem taki recenzent władzy, kontroler i „motywator” nowych inicjatyw przydaje się zawsze. Na część warszawskich aktywistów spadła wielka niespodzianka w postaci mandatów w radach dzielnic. Niespodziewanie dotknęło ich także siedem grzechów głównych…

1. PYCHA

Najpierw Jan Śpiewak (Miasto Jest Nasze) musiał publicznie w mediach dementować swoje domniemane aspiracje na fotel burmistrza. Jednocześnie, nie przeszkadzało mu to w zgłaszaniu podstawowego postulatu MJN, którym było właśnie posiadanie tegoż stanowiska na Śródmieściu. Wprawdzie 4 radnych w Radzie Dzielnicy (czym mogli pochwalić się aktywiści) to raczej fragment mniejszościowy, naukowo udowodnione jest, że „języczek u wagi” może bez przeszkód stawiać niewyobrażalne warunki.

2. GNIEW

Wraz z rozwojem sytuacji, MJN zmienił swoje warunki i postawił na kadry wykonawcze. Mówiło się, że do jakiejkolwiek koalicji rządzącej społecznicy przystąpią pod warunkiem zwolnień w Zarządzie Terenów Publicznych (awantura o Ogród Krasińskich), Biurze Gospodarki Nieruchomościami (dzika reprywatyzacja) i Urzędzie Stołecznego Konserwatora Zabytków (nowy biurowiec przy placu Zamkowym). I choć postulaty te zgłaszane są przez MJN od miesięcy, to jednak z punktu widzenia zarządzania dzielnicą – są niewykonalne. Żadna z powyższych instytucji nie podlega bezpośrednio Śródmieściu, więc warunkowanie rozmów zwolnieniami tamże, wydało się co najmniej zabawne. Kwestia niewiedzy i braku doświadczenia.

3. ZAZDROŚĆ

W trzecim kroku, po mieście gruchnęła wieść, że MJN się połamało, podzieliło, że będzie koalicja nieoficjalna z PiS, a może nawet oficjalna. Przyznaję – sam na tego „newsa” dałem się złapać. Wydawał się prawdopodobny pod wieloma względami. Po pierwsze, dopuszczałem rozłam z MJN – czwórka niedoświadczonych młodych samorządowców, być może nie do końca związanych ze sobą emocjonalnie, politycznie czy towarzysko. Mogło się pokruszyć.

Po drugie, podejrzewałem, że stowarzyszenie, które przez ostatnie dwa lata krytykowało bezwzględnie PO i jej sposób zarządzania Śródmieściem, nie będzie chciało naruszać swych norm i nie pójdzie z „bezduszną władzą” pod rękę. Po trzecie, stanowczość negocjacyjna PO stawiała MJN w pozycji „mały, gorszy brat”. Z góry wykluczono bowiem postulat oddania stowarzyszeniu funkcji burmistrza, a i o zwolnieniach we wspomnianych instytucjach raczej mowy być nie mogło. Trzy do zera dla koalicji z PiS.

4. CHCIWOŚĆ

W kroku czwartym, w noc poprzedzającą wybory Zarządu na Śródmieściu, MJN przystąpiło do koalicji z rządzącą PO, wycofując się ze swoich wcześniejszych oczekiwań. Ogłaszono wszem i wobec, że będzie to „koalicja programowa”, a MJN będzie „twardo żądał realizacji swoich postulatów”. Mało tego, zamiast burmistrza zadowolą się „matematycznie uzasadnionym” przewodniczącym Rady Dzielnicy i dwoma zastępcami w pięcioosobowym składzie Zarządu. W kuluarach mówiło się, że układ z PO zakłada także wiele miejsc na niższych stanowiskach urzędniczych.

5. LENISTWO

Niewiele brakowało, by krok czwarty był krokiem ostatnim, po którym nastąpiłoby pełne czteroletnie spokojne odpowiedzialne współrządzenie dzielnicą. Jednak chwilę potem, inne „ruchy miejskie” wydały wspólne oświadczenie, jak to MJN już „nie może być stuprocentowym ruchem miejskim”. W związku z czym, one odcinają się od MJN. Tak, jakby „ruchy miejskie” nie szły w tych wyborach po władzę i nie chciały mieć realnego wpływu na Miasto. Aktywiści z góry skazywali się na rolę wiecznej opozycji.

Inne ruchy miejskie pracowały chyba trochę mniej niż MJN, bo mandatów u siebie nie wzięły, lub nie wzięły tak wiele. Choć przyznać trzeba, że na finalny sukces MJN złożyły się także nieobecność w Śródmieściu list Twojego Ruchu i niekompletność list SLD.

6. NIECZYSTOŚĆ

Mnie też pewnie zadrżałaby ręka podniesiona za władzą PiS, choć na szczeblu samorządowym nie jest to partia tak zajadła, jak na szczeblu centralnym. Z drugiej strony, drżałaby ona równie silnie przy popieraniu PO, która była obiektem ataków MJN i wszelkich ruchów miejskich w poprzedniej kadencji. Może zdecydowałbym się na koalicję w radzie bez „brania” pełni odpowiedzialności i władzy wykonawczej? Może szukałbym sposobu na każdorazowe dogadywanie się i negocjowanie wymienne ważnych dla siebie postulatów? A może dla ruchów miejskich wcale nie najgorszym pomysłem byłby „komisarz” i ponowne wybory np. równolegle z wiosennymi prezydenckimi? MJN zdecydował się jednak na… cyrk. Na kłótnię w szeregach i oszukiwanie – zarówno siebie, jak i wyborców. Szkoda, że PO zagrała w tę nieczystą grę, dziś tłumacząc, że wewnętrzne tarcia w MJN ich nie interesują. Powinny. Wspólnie powinniśmy dbać o ruchy miejskie.

7. ŁAKOMSTWO

Nie można zjeść ciastka i mieć ciastka. Być w koalicji i opozycji zarazem. Przynosiliście „wuzetki” na sesje rady, teraz poczęstowani nimi zgryźliwie na pierwszej sesji przez PiS też nie odmawialiście. Najbardziej grzechem tym zarażona jest trójka radnych, którzy według MJN – zdradzili. Jeść drodzy będziecie może cztery lata, a może nawet krócej. Łatwo się zadławić. Nawet, jeśli kuchnia mętna.

Uff. Już chyba wolę proste równanie partyjne – TR i SLD nigdy z PiS, PiS nigdy z PO, a PO nigdy z Jarosławem Dąbrowskim…

Marcin Rzońca

Były wiceburmistrz Śródmieścia i były Radny Warszawy 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...