PiS przejmuje Żoliborz!

Jan Kunert    2014-12-20 00:47:48

Po ośmiu latach stanowisko przewodniczącego rady znów trafia w ręce kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Wielkimi przegranymi – Platforma Obywatelska i Projekt Żoliborz.

W piątkowy wieczór żoliborscy radni spotkali się na drugim w tej kadencji posiedzeniu. Sytuacja w radzie jest bardzo wyrównana. Obie duże partie mają po osiem głosów, Projekt Żoliborz  trzy i ruchy miejskie  dwa. Spodziewano się, że w drugiej kadencji koalicję zawiążą ponownie Platforma Obywatelska i Projekt Żoliborz.

Ogromne zaskoczenie. Buława przewodniczącym

Wyniki wyborów na przewodniczącego rady zaskoczyły wszystkich. Kandydat PiS  Adam Buława pokonał, w tajnym głosowaniu, kandydata PO  Piotra Werstenstein-Żuławskiego, stosunkiem głosów trzynaście do siedmiu.  Nie wiem dlaczego tak się stało  nie krył zaskoczenia ten drugi.  Proszę raczej pytać tych, co głosowali na mojego kontrkandydata  mówił. 

Żoliborska arytmetyka. Rozłam w PO?

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że co najmniej trzy osoby z PO poparły kandydata PiS.  Wyniki są ciekawe i na pewno zaskakujące dla wszystkich. Widać, że rada jest podzielona i możliwe są różne konfiguracje  komentował, przysłuchujący się obradom, stołeczny radny Dariusz Figura.  Nasz kandydat uzyskał większość 13 głosów. To fakt. A ponieważ głosowanie było tajne, reszta to spekulacje  powiedział Grzegorz Hlebowicz (PiS).  Najbliżej nam do dwóch panów z MJN, ale skąd spłynęły trzy pozostałe głosy, trudno mi określić  dodał. Wyrokować nie chciał również radny Tomasz Michałowski (MJN Żoliborz).  Na pewno są słabe elementy w strukturze PO, ale ciężko ocenić, ile jest to osób.

Radni przełożyli na najbliższy poniedziałek wybór zarządu.  Na pewno nie będzie on z Platformy i na pewno będzie w złych relacjach z miastem, z Hanną Gronkiewicz-Waltz  prorokuje Wertenstein-Żuławski.  Może to być ze szkodą dla dzielnicy  dodaje. Bardziej powściągliwy jest Michałowski.  Jest to na pewno zmiana, ale czy będzie to korzystne dla mieszkańców, czas pokaże.

Coraz słabsze ruchy miejskie

Emocje podczas rady wzbudziło również złożone na początku obrad oświadczenie radnego Michałowskiego.  Od dzisiaj reprezentuję Moje Miasto Żoliborz  powiedział. W tej sytuacji, MJN ma w radzie już tylko jednego przedstawiciela  Konrada Smocznego.  Pozostaję tam, gdzie byłem. Nie jest mi bliżej do żadnej partii. W tej radzie chcę być głosem społeczeństwa – powiedział nam potem radny.

Podczas posiedzenia wybierano również wiceprzewodniczących rady. Bez skutku. Michałowski i Smoczny zgłosili siebie nawzajem. Przy wymaganej większości jedenastu głosów, łącznie obaj zdobyli... trzy.  To pokazuje, że ruchy miejskie są cały czas blokowane przez duże partie  skomentował Michałowski.

ZOBACZ TAKŻE:

Żoliborski falstrat

Rozpad bemowskiej PO. Powrót Dąbrowskiego

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...