Ursynowska zmiana warty. PO przy władzy

Karolina Wiśniewska    2014-12-20 09:08:05

Kolejna dzielnica i kolejne zaskoczenie. Sukces Platformy Obywatelskiej, nowa koalicja z Inicjatywą Mieszkańców Ursynowa wsparta głosem radnej niezależnej, a na koniec wybór nowego burmistrza – Roberta Kempy. Plan PO zrealizowany. Ursynów czekają zmiany. Duże zmiany.

Wydawało się, że plan na Ursynów jest przygotowany. Piotr Guział miał przekazać kierowanie zarządem radnemu Piotrowi Skubiszewskiemu, a II sesja Rady Dzielnicy miała przemknąć bez większych niespodzianek. Niespodzianek jednak nie zabrakło, a plan byłego burmistrza zawiódł. Na pierwszym posiedzeniu, od własnej drużyny odciął się Michał Radziwiłł – popierając NU oraz PiS. Na drugim zaś, podobnie zachowała się radna Teresa Jurczyńska-Owczarek. Do wczoraj zależna od Naszego Ursynowa, od wczoraj – niezależna i głosująca na burmistrza rekomendowanego przez Platformę. W ten sposób, polityczna piłeczka została odbita.

– Wiedzieliśmy, że pani Jurczewska się waha. Z drugiej strony, jeszcze chwilę przed głosowaniem zapewniała, że jest z nami. Wykazała się nielojalnością, lecz to jest polityka, więc takie rzeczy się zdarzają – komentuje Piotr Guział. –  Jestem natomiast ciekawy, jak będzie układać się jej współpraca z radnymi PO, których przez ostatnie cztery lata systematycznie krytykowała – dodaje.

Zmiana Pragi na Ursynów

Efektem klubowych przetasowań jest nowy burmistrz. Robert Kempa – mieszkaniec Ursynowa oraz wiceburmistrz Pragi Południe, zarówno w poprzedniej, jak i (do wczoraj) obecnej kadencji. W środę bowiem, wybrany ponownie do praskiego zarządu.

Decyzją radnych Ursynowa, Robert Kempa musi jednak zamienić ratusz praski na ratusz ursynowski. – Pokochałem Pragę Południe, więc odchodzę stamtąd z wielkim żalem, ale nie mówmy o politycznej kuchni – komentuje  w rozmowie z „Polityką Warszawską” nowo wybrany burmistrz. – Teraz otwiera się przede mną nowy rozdział w pracy samorządowej, z którego jestem bardzo zadowolony – dodaje.

Zadanie numer 1 – budżet i finanse

Wśród priorytetów burmistrza znajduje się głównie poprawa stosunków na linii ratusz ursynowski – ratusz stołeczny, a także sprawy finansowe. To właśnie ich dotyczyć będą pierwsze decyzje. – Zaraz po świętach podejmę dyskusję na temat budżetu. Jestem przekonany, że bez szkody dla dzielnicy i jej mieszkańców uda się go przeformatować tak, aby zrealizować szereg ważnych inwestycji. Kluczowa będzie dla mnie budowa domu kultury – zapowiada. – W poprzedniej kadencji Ursynów wydawał więcej pieniędzy na karmy dla kotów i promocję pana Guziała, niż sprawy dla mieszkańców ważne – punktował podczas przemówienia na radzie, jeszcze jako kandydat.

Niedoszła koalicja PiS-NU komentuje krótko: po owocach ich poznacie. Radni zapowiadają, że będą uważnie przyglądać się pracy Roberta Kempy i realizacji złożonych przez niego obietnic. – Nie do końca zgadzam się z priorytetami nowego burmistrza. Uważam, że najważniejsza jest oświata, a nie kultura – komentuje Piotr Guział. – Natomiast jego dużym atutem jest to, że pochodzi z Ursynowa i ma doświadczenie samorządowe – dodaje.

Sukces IMU

Kolejnym wygranym piątkowych „przetasowań” jest niewątpliwie Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa. Głośne „Jest!”, które po ogłoszeniu werdyktu można było usłyszeć z ust jej lidera Antoniego Pomianowskiego, nie sposób nie porównać ze słynnym „yes, yes, yes” jednego z byłych premierów. IMU wchodzi do koalicji z Platformą. Otrzymuje gwarancję realizacji swoich postulatów programowych i miejsca w zarządzie. Ile i dla kogo? Dowiemy się wkrótce. Piątkowa sesja została przerwana przez przewodniczącą rady – Katarzynę Polak. Nie przedstawiono zatem kandydatur na zastępców. – Ustalenia personalne nadal trwają – przekonują przedstawiciele IMU.

Skubiszewski poza radą

Największym przegranym zaś jest niewątpliwie Piotr Skubiszewski. Zrzekł się mandatu radnego dzielnicy (który pełnił od 2002 roku), aby móc kandydować na stanowisko burmistrza. Niewybrany – pozostaje poza radą. Nowym przewodniczącym klubu Nasz Ursynów został Paweł Lenarczyk, zaś w miejsce Skubiszewskiego do rady wszedł Daniel Głowacz.

W sobotę Piotr Skubiszewski wydał oświadczenie, w którym ustosunkowuje się do całej sytuacji i wyjaśnia powodu złożenia mandatu. – "Natomiast moja decyzja o rezygnacji z mandatu radnego, wynikała ze stanowczych zapewnień i deklaracji poparcia mojej kandydatury na Burmistrza, od wszystkich koalicyjnych radnych. W innym przypadku nigdy nie podjąłbym takiej decyzji, gdyż szanuję mandat zaufania, którym jako radnego obdarzyli mnie mieszkańcy naszej dzielnicy" – pisze Skubiszewski. – "...niemniej jednak złamanie przez radną Jurczyńską-Owczarek wcześniejszych ustaleń i obietnic, urąga nie tylko standardom, które powinny obowiązywać w polityce samorządowej, ale i zwykłej ludzkiej przyzwoitości" – dodaje. Treść całego oświadczenia.

Z nadziejami na stanowisko wiceburmistrza pożegnał się także Jakub Greloff – kandydat rekomendowany do zarządu przez Michała Radziwiłła, a prywatnie jego szwagier. W wyborach startował do rady z list Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa. Obecny na piątkowej sesji i trzymający się u bogu Piotra Guziała. Niewątpliwie miał być beneficjentem ustaleń niedoszłej koalicji. Póki co jednak, samorządową karierę musi odłożyć na później.

Warszawa zaskakuje

Nowy burmistrz przekonywał, że nieoczekiwane rozstrzygnięcia gwarantują dobre lata dla Ursynowa. – Jeszcze dziś pojadę na Plac Bankowy i poproszę o przybicie prezentaty, iż występuję o przydzielenie urlopu – mówił, odnosząc się do sytuacji na Pradze. – Od jutra jestem zatem w pełni dostępny dla mieszkańców Ursynowa. Z góry zapowiadam jednak, że nie będę tweetował – dodał.

Piątkowe wydarzenia na Ursynowie można uznać za wisienkę na torcie gorącego politycznego tygodnia. Śródmieście, Bemowo, Żoliborz i na końcu opisywany Ursynów doskonale pokazują, że w polityce – nawet na szczeblu samorządowym – nic nigdy nie jest przesądzone. NU i PiS za wcześnie ogłosiły zwycięstwo, a Piotr Skubiszewski za wcześnie złożył mandat radnego. „Umiemy być opozycją” – napisał na Twitterze Piotr Guział, choć w rozmowie z „Polityką Warszawską” przyznał, iż nowa koalicja jest krucha, a ostatnie zdanie nie zostało jeszcze powiedziane. O terminie następnej sesji zostaniemy poinformowani niebawem. 

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Ursynów ponownie w rękach NU i PiS

Kto przejmie Ursynów? Przed nami I sesja Rady Dzielnicy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...