Kto powinien wybierać burmistrzów?

Karol Szyszko    2014-12-20 14:23:50

Ostatnie tygodnie na warszawskiej scenie politycznej potwierdzają niestety najgorsze wyobrażenia opinii publicznej na temat rodzimych polityków. Jesteśmy świadkami sprzedawania stanowisk, zdrad działaczy i falandyzacji prawa. Czas zastanowić się nad uzdrowieniem sytuacji w dzielnicach. Na początek, może warto wrócić do dyskusji nad sposobem wyboru burmistrzów i kompetencji samych dzielnic.

Wybory samorządowe w Warszawie nie skończyły się 16 listopada, kiedy to mianowaliśmy stołecznych radnych. Nie skończyły się również w dniu 30 listopada, w którym decydowaliśmy o tym, kto zasiądzie w stołecznym ratuszu. Wybory w Warszawie trwają nadal. Od kilku tygodni jesteśmy niemymi świadkami bezwzględnej gry politycznej, mającej na celu zdobycie władzy w poszczególnych dzielnicach. Głos mieszkańców oddany w ostatnich wyborach nie ma już żadnego znaczenia. Teraz wybierają politycy i to nawet nie ci, wybrani na szczeblu lokalnym, lecz partyjni "bonzowie" z centrali, gdyż to właśnie oni wskazują burmistrzów naszych dzielnic.

W teorii wyboru burmistrzów dokonują dzielnicowi radni. W praktyce zaś, w wielu wypadkach zostają oni odsunięci na margines i sprowadzeni do roli maszynki do głosowania zatwierdzającej decyzje, zapadające w centralnych gremiach partyjnych. W sztabach największych partii politycznych trwa turniej planszówek. Pionki zastąpili obecni burmistrzowie i radni, a planszą jest administracyjna mapa Warszawy. Gracze dysponują takimi kartami jak: zdrada, przekupstwo, kruczki prawne i za ich pomocą dzielą i rządzą w poszczególnych dzielnicach. Tylko, że nie zawsze pionki chcą posłusznie wykonywać polecenia graczy. Radni nie zawsze godzą się na instrumentalne działania swoich szefów i narzucanie im gotowych scenariuszy. Niejednokrotnie wielu z nich działa również na własną rękę i toczy swoje prywatne wojny. Przykłady można mnożyć: Żoliborz, Praga Północ, Ursynów, Bemowo. W każdej z tych dzielnic mamy do czynienia z misternymi planami przejęcia władzy, które nie uwzględniają dobra dzielnicy, tylko partykularne interesy poszczególnych partii i organizacji.

Potrzebne jest nowe otwarcie w warszawskim samorządzie. Najwyższy czas, by pomyśleć nad zmianą zasad wyboru burmistrzów i co za tym idzie, również kompetencji samych dzielnic.

Jestem zwolennikiem bezpośredniego wyboru burmistrzów. Mechanizm ten uchroni dzielnice od sytuacji, której jesteśmy świadkami obecnie. Skończy się karuzela stanowisk i przywożenie burmistrzów w partyjnej teczce. Mieszkańcy będą mieli szansę wybrać prawdziwego gospodarza swojej dzielnicy, a możliwość sterowania wynikiem będzie znacząco ograniczona – ostatecznie zadecyduje głos wrzucony do urny, a nie partyjna układanka. Podjęcie tej decyzji wiąże się ze zmianą modelu zarządzania stolicą, gdyż teraz burmistrzowie nie są samodzielni. Mają tyle władzy, ile pełnomocnictw uzyskają od prezydenta miasta.

Innym rozwiązaniem, które powinno być wprowadzone w celu ukrócenia obecnych praktyk, jest wybór burmistrzów spośród osób, które sprawują mandat radnego danej dzielnicy lub wybrane zostały do Rady Warszawy z okręgu wyborczego obejmującego dzielnicę. Radni ci, zostaną na wstępie zweryfikowani przez wyborców – mieszkańcy głosując będą mieli świadomość, że ich radny może zostać w przyszłości burmistrzem dzielnicy. Burmistrzów nadal będą wybierali radni dzielnic, a partyjni kadrowi stracą możliwość przywożenia kandydatów "w teczkach". Dyskusyjna jest tutaj możliwość łączenia funkcji radnego i burmistrza – może warto wprowadzić taki zapis. Byłby to ciekawy mechanizm, regulujący i wprowadzający nową jakość w warszawskim samorządzie.

Rozwiązanie obecnej sytuacji jest tematem do dogłębnej analizy i długiej dyskusji. Wszelkie zmiany wymagają nowelizacji Ustawy o ustroju m.st. Warszawy. Już za rok kolejne wybory parlamentarne. Wśród warszawskich samorządowców znajdzie się wielu takich, którzy zechcą zamienić mandat radnego na mandat poselski. Warto zapytać się ich, jaki mają pogląd na kształt ustroju Warszawy i czy chcą go zmienić.

 

Zobacz także:

Dąbrowski postawił na swoim. Zygrzak nowym burmistrzem

Ursynowska zmiana warty. PO przy władzy

PiS przejmuje Żoliborz!

źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Warszawa_outline_with_districts.svg, aut. Marcin Floryan

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...