Warszawskie podsumowanie tygodnia

Karolina Wiśniewska    2014-12-21 19:00:50

Polityka warszawska – dynamiczna i ciekawa. Zmienna i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Zwłaszcza w tak gorącym, powyborczym okresie. Być na bieżąco zawsze i wszędzie, to niejednokrotnie nie lada wyzwanie. Aby spróbować mu sprostać, rozpoczynamy cykl krótkich podsumowań. W każdą niedzielę będziemy wracać do ważnych politycznych wydarzeń minionego tygodnia. Wprawdzie mieliśmy wystartować wraz z Nowym Rokiem, lecz polityczna karuzela ostatnich dni skłoniła nas do szybkiej zmiany planów. Startujemy już dziś!

Wybór kluczowych stanowisk w dzielnicach, tworzenie koalicji, nerwowe głosowania czy szukanie poparcia w mniej lub bardziej etyczny sposób. Jedni zdradzali, inni byli zdradzani. Jedni opuszczali sale dzielnicowych obrad w chwale i sławie, inni zaś – do dziś czują gorzki smak porażki.

Po pierwsze – Śródmieście, gdzie apolitycze ruchy miejskie okazały się jednak całkiem polityczne, a światopogląd wziął w niektórych przypadkach górę nad miastopoglądem. Jeszcze przed wyborami niejednokrotnie zakładano, iż po wchłonięciu aktywistów do samorządowej, ale mimo wszystko (a może przede wszystkim) również politycznej maszynki, ulegną wewnętrznym podziałom. Nie spodziewaliśmy się jednak, że wszystko to wydarzy się JUŻ na pierwszych dzielnicowych sesjach.

Po drugie – Bemowo, gdzie odchodzący w niesławie Jarosław Dąbrowski – wraca do ratusza. Chociaż już wcześniej doskonale wiedzieliśmy, że były burmistrz nie bez przyczyny nazywany jest warszawskim Underwoodem, obserwując wydarzenia na Bemowie – przecieraliśmy oczy ze zdumienia.

I na koniec – kiedy powiedzieliśmy sobie, że nic nas już nie zaskoczy, pojawił się Ursynów. Nieoczekiwana zamiana miejsc, nagłe przesuniecie stowarzyszenia Piotra Guziała z koalicji do opozycji, i wybór nowego burmistrza – burmistrza z Platformy. Obserwowaliśmy, analizowaliśmy i przecieraliśmy oczy ze zdumienia – ponownie.

Cały miniony tydzień był polityczną warszawską „jazdą bez trzymanki”. Oprócz wyżej wymienionych, wydarzyło się wiele innych ciekawych lokalnych rozstrzygnięć i warszawskich wydarzeń, którym warto na koniec tygodnia ponownie pokrótce się przyjrzeć. 

PONIEDZIAŁEK: Rembertów: Poranna sesja i nowy burmistrz

Rano, szybko i bez większych komplikacji – tak swój nowy zarząd wybrali w poniedziałek, o godzinie 8.30, radni Rembertowa. Koalicja rządząca dzielnicą, złożona z PO, PiS-u oraz lokalnego Forum dla Rembertowa zaproponowała Mieczysława Golońkę (zdjęcie po lewej). Zaproponowała skutecznie – jako jedyny kandydat uzyskał wymaganą liczbę głosów. M.Golońka przejął władzę z rąk Kacpra Pietrusińskiego, wcześniej jednak zarządzał dzielnicą przez wiele lat. Wiceburmistrzami zostali Barbara Augustynowicz-Figat (PiS) oraz Marek Karpowicz (PO). Cała trójka była członkami nowo wybranej 16 listopada Rady Dzielnicy. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

WTOREK:

Śródmieście: Miasto nie nasze

Nowy burmistrz Śródmieścia – Wojciech Turkowski i nowi, niespodziewani wiceburmistrzowie. Niespodziewani, bo inni niż ci, których zaakceptował w poprzedzający weekend zarząd MJN. Wbrew podjętym wspólnie decyzjom, troje radnych stowarzyszenia nie podporządkowało się i podpisało pod kandydaturą Pawła Suliga oraz Mateusza Sapielskiego – związanego z Republikanami. „Pierwszy rocznik #wiplerjugend wiceburmistrzem Śródmieścia. Serdeczne gratulacje!!!! :-)” – skomentował wybór tego ostatniego Przemysław Wipler. – MJN nie popiera kandydatur zgłoszonych przez Ewę Czerwińską, Michała Sasa i Andrzeja Kozickiego – oświadczył Jan Śpiewak. Radni zostali wykluczeni ze stowarzyszenia, w związku z czym MJN pozostało w radzie z tylko jednym reprezentantem – właśnie Janem Śpiewakiem. Czytaj więcej...

Praga Południe: Wybierali burmistrza przez... 9 godzin

Praga Południe, koalicja PO i SLD – choć teoretycznie niepotrzebna – stała się faktem. Platforma posiadająca w Radzie 13 miejsc mogłaby rządzić samodzielnie. Mimo to, zdecydowała się na związek z Sojuszem, posiadającym w radzie... 1 radną. Burmistrzem ponownie został Tomasz Kucharski, wiceburmistrzami zaś: Jarosław Karcz i Robert Kempa z PO oraz Piotr Żbikowski i Adam Cieciura z SLD. Sesja rozpoczęła się we wtorek, o godz. 16.00, zakończyła w środę, chwilę po 1.00. Przez (bagatela...) 9 godzin radni Pragi Południe dyskutowali nad kandydatami, a samo głosowanie powtarzano 3 razy. Dlaczego? Czytaj więcej...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚRODA:

Bemowo dla Dąbrowskiego!

Pięciu radnych PO, w tym dotychczasowy szef klubu Jakub Gręziak ogłosili „sprzeciw wobec próby narzucania przez władze Platformy poddańczej koalicji z PiS” i opuścili swoją partię. Cała piątka przerzuciła swe sympatię na komitet „Dla Bemowa” i poparła Jarosława Dąbrowskiego w wyborach na przewodniczącego Rady. Fiaskiem kończy się planowana wielka koalicja PO-PiS, a władza nad Bemowem wraca do byłego burmistrza i jego ekipy. „Dlatego warto to robić” – komentuje Dąbrowski. Czytaj więcej...

Bielany: Ekspresowa sesja. Nadal bez burmistrza.

Do rządzenia Bielanami przygotowuje się koalicja PO-SLD. Na ostatniej sesji radni mieli dokonać wyboru burmistrza, ale chwilę po jej rozpoczęci obrady zostały przerwane i przełożone na 23 grudnia. Dlaczego? – Nie wypracowaliśmy jeszcze szczegółów porozumienia programowego – przekonują przedstawiciele koalicji. SLD stara się wykorzystać rolę tzw. „języczka u wagi”, w jakiej (zdobywając 2 mandaty) się znalazło i „wygrać dla siebie” jak najwięcej. Rekomendowanym przez Platformę kandydatem na burmistrza jest Tomasz Mencina – obecny radny Ursynowa. Wśród kandydatów na wiceburmistrzów wymienia się m.in. Grzegorza Pietruczuka i Ilonę Soję Kozłowską.

Michał Wąsowicz po raz trzeci

Środa była – jak widać – idealnym dniem na posiedzenie. Sesja radnych odbyła się również w dzielnicy Włochy. Spotkano się, by wybrać zarząd i – w przeciwieństwie do innych dzielnic – wybrano. Burmistrzem – po praz trzeci został Michał Wąsowicz (PiS), jego zastępcami zaś: Jerzy Kowaliszyn (Wspólnota Dzielnicy Włochy) oraz Bernadeta Karczewska (PiS).

Wierzbicki szefem stołecznego Sojuszu

Stołeczne SLD poniosło wyborczą porażkę niemal na wszystkich frontach. Piąty (dopiero) wynik w wyborach na prezydenta Warszawy, zmniejszenie lub utrata radnych w wielu dzielnicach i tylko dwoje reprezentantów w Radzie Miasta. Dotychczasowy lider i kandydat na prezydenta – Sebastian Wierzbicki – postanowił poddać się ocenie Rady Warszawskiej SLD. Zmiany nie będzie, rada postanowiła bowiem o kontynuacji szefostwa Wierzbickiego.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

CZWARTEK:

Rada Warszawy i awantura o II linię metra

III posiedzenie nowej rady, a na niej m.in. ustalenie wynagrodzenia dla Pani Prezydent. Podobnie, jak w poprzedniej kadencji, Hanna Gronkiewicz-Waltz zarabiać będzie ok. 12 tys. zł. – Zdecydowanie za mało – protestował radny Piotr Guział. – Nie ma w Polsce drugiego menadżera, który ma taką odpowiedzialność, a tak mało zarabia – tłumaczył.

Zgodnie z zapowiedziami, nie zabrakło kłótni ws. II linii metra – Warszawiacy mają prawo czuć się oszukani. Obiecywaliście im metro od Bemowa po Bródno, tymczasem wciąż nie jest czynny nawet centralny odcinek – punktował przewodniczący klubu PiS, Jarosław Krajewski. Czytaj więcej...

Zygrzak burmistrzem Bemowa

Ciąg dalszy środowych obrad Rady Dzielnicy, a na niej wybór Krzysztofa Zygrzaka na stanowisko szefa zarządu. Najmłodszy w historii burmistrz, dawny rzecznik dzielnicy, wiceburmistrz i najbliższy współpracownik Dąbrowskiego. Odwołani w wyniku "afery bemowskiej" i oskarżeń o liczne nieprawidłowości wracają na stanowiska. Zastępcami burmistrza zostali: Jakub Gręziak (do środy lider bemowskiej Platformy) oraz Radosław Kulikowski, kierujący niegdyś Warszawskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Czytaj więcej... 

---------------------------------------------------------------------------------------------

PIĄTEK:

Ursynów: burmistrz z Platformy

Robert Kempa, wybrany w nocy z wtorku na środę (patrz wyżej) wiceburmistrz Pragi Południe został szefem zarządu dzielnicy, rządzonej dotychczas przez Piotra Guziała i Nasz Ursynów. Wszystko za sprawą radnych PO, IMU oraz jednej radnej Naszego Ursynowa – Teresy Jurczyńskiej-Owczarek, która zdecydowała się poprzeć kandydata z – wydawało się – wrogiej Platformy. Piotr Skubiszewski (NU), drugi kandydat – zrzekając się mandatu – pozostaje poza radą dzielnicy. Pozostałych członków zarząd nie wybrano, gdyż po głosowaniu na burmistrza sesja została przerwana. Czytaj więcej...

Żoliborz dla PiS-u?

Choć zwykła arytmetyka nijak na to nie wskazywała, przewodniczącym Rady Dzielnicy został Adam Buława z Prawa i Sprawiedliwości. Kandydat musiał uzyskać wsparcie co najmniej trzech osób z PO lub będącego z nią w zeszłej kadencji koalicjanta – Projektu Żoliborz, by stosunkiem głosów 13 do 7 pokonać Piotra Werstenstein-Żuławskiego. – Nie wiem, jak to się stało – mówił na piątkowej sesji Werstein-Żuławski. Wybór zarządu został przełożony na kolejne obrady. Oprócz niespodziewanych wyborów, na sesji mieliśmy także niespodziewane rozwody – radny Tomasz Michałowski, startujący z list Miasto Jest Nasze opuścił stowarzyszenie. Reprezentantem MJN w radzie pozostaje zatem tylko Konrad Smoczny. Czytaj więcej...

Gronkiewicz-Waltz: Nie ufam Dąbrowskiemu. Bemowo bez pełnomocnictw?

Stołeczny ratusz nie zgadza się na zaistniały na Bemowie scenariusz. – Nie przekażę pełnomocnictw zarządowi Bemowa, jeśli będzie wybrany z otoczenia Jarosława Dąbrowskiego – powiedziała w piątek Hanna Gronkiewicz-Waltz. Pani prezydent oświadczyła, że ze względu na zaskakujące wyniki kontroli po aferze bemowskiej straciła zaufanie do swojego byłego zastępcy. – Bemowo na pewno nie będzie miało swobody działania – zapewniała.

– Jest większość. Zarząd został prawomocnie wybrany i nie można go ot tak po prostu odsunąć. Jeżeli pani prezydent odsunie zarząd na Bemowie, wtedy skierujemy sprawę do prokuratury – skomentował w piątek, na antenie RDC Jarosław Dąbrowski.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Wywiad z Janem Śpiewakiem: JAN ŚPIEWAK: Jesteśmy już zaszczepieni

Gościnny felieton Marcina Rzońcy: MARCIN RZOŃCA: Siedem grzechów głównych

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...