Warszawskie święta, warszawskie życzenia!

Karolina Wiśniewska    2014-12-24 14:48:45

Wprawdzie pogoda nie do końca wpisuje się w bożonarodzeniowy klimat, hasło „magia świąt” magii swej nie traci. Warszawa – choć teoretycznie wciąż taka sama i doskonale nam wszystkim znana – staje się zupełnie inna. Pusta i spokojna. Choinki, ozdoby, prezenty i życzenia – wszystko na swoim miejscu, i wszystko iście warszawskim klimacie.

Świąteczna atmosfera towarzyszy mieszkańcom Warszawy już od kilku tygodni. W wielu dzielnicach odbywają się bożonarodzeniowe jarmarki, które każdego dnia przyciągają tłumy ludzi. W mikołajach, reniferach czy różnorodnych świątecznych przysmakach tonął m.in. Ursynów, Mokotów czy Bielany. Wraz z końcem listopada, świąteczną szatę przybrało także centrum miasta. Oświetlony Nowy Świat, ozdobiona Świętokrzyska czy imponujące Krakowskie Przedmieście. I choć niejednokrotnie słychać głosy, że za drogo i niepotrzebnie, to jednak nie da się ukryć, że lubimy naszą świąteczną Warszawę i protestowalibyśmy, gdyby okazało się, że pani prezydent ozdób w tym roku nie przewiduje. Opozycja szybko zaczęłaby rozprawiać o tym, iż środki na inne sprawy są (patrz: Tajne premie ratusza), a na to, by umilić mieszkańcom miasto – nie. Świąteczno-polityczny galimatias gotowy.

To jednak nie pora na „gdybanie”. Ozdoby są, choinki też, a w miejscach strategicznych nie brakuje nawet świątecznych „pihomanów”, o czym informuje w swych hozmówkach Pani Phezydent :)

Świąteczne prezenty

Odejdźmy jednak od tego, co znajduje się na choinkach, przypatrzmy się temu, co z reguły – pod nimi. Kto w tym roku zasłużył na prezenty? Z pewnością mieszkańcy Tarchomina, którzy – w obecności Pani Prezydent mogli dziś jeździć nowym (prosto ze świątecznego worka wyjętym) tramwajem. Jak widać, Mikołaj długo nie mógł odnaleźć adresatów, błądził, krążył, szukał. Ostatecznie jednak – udało się! Lepiej późno, niż wcale :) – Tak długi most przejechaliśmy bardzo szybko. Podróż z Tarchomina do Centrum potrwa teraz zaledwie pół godziny. To wielkie udogodnienie dla mieszkańców Białołęki – mówiła pani prezydent i podkreślała – to prezent pod choinkę!

Życzą politycy...

Były choinki, były prezenty, czas zatem na świąteczne życzenia. Ze szczególną ciekawością zerkamy – jak zawsze – w kierunku tych, składanych przez stołecznych samorządowców. Sprawdzamy czego życzą mieszkańcom Warszawy i w jakiej czynią to formie. Jedni decydują się na działania dość niestandardowe, inni zaś stawiają na klasykę. Zdecydowanym numerem jeden pozostaje – podobnie jak poprzednio – wykorzystanie mediów społecznościowych. Politycy życzą „Wesołych Świąt”, dołączają bożonarodzeniowe obrazki i przesyłają dalej.

W gąszczu świątecznych postów zaskakuje jednak stołeczny ratusz. Głosem swej szefowej – Hanny Gronkiewicz-Waltz, pracownicy Centrum Komunikacji Stołecznej przekonują, że „święta to szczególny czas. Czas spotkań i radości” oraz życzą „pokoju ciepła i radości ze spotkań z bliskimi”. Sama pani prezydent od życzeń też nie ucieka i symbolicznego „wszystkiego najlepszego” życzyła zarówno w Internecie, jak i „na żywo”, na corocznym spotkaniu na Placu Teatralnym.

*    *    *

życzy redakcja „Polityki Warszawskiej”!

W tym wyjątkowych czasie, najlepsze życzenia przesyła Wam również redakcja portalu „Polityka Warszawska”. Wszystkim naszym czytelnikom życzymy spokojnych i radosnych świąt. Za nami bardzo intensywny i nie zawsze łatwy polityczny okres. Oderwijmy się na chwilę od złych koalicyjno-rozłamowych emocji, o polityce za wiele nie myślmy. Odpocznijmy i nabierzmy dystansu.

A w Nowym Roku niech spełnią się wszystkie nasze marzenia, zwłaszcza te warszawskie! :) Wesołych Świąt!

 

Zdjęcia: 1. facebook.com/warszawa.ursynow, 2.facebook.com/warszawa, 3. facebook.com/Hozmowki-z-Hanna

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...