DWA BRZEGI: J.Szostakowski (PO) – J.Krajewski (PiS). Warszawskie postanowienia noworoczne

Polityka Warszawska    2015-01-02 18:59:34

Nowy Rok to doskonały moment na podsumowanie tego, co wydarzyło się w minionych miesiącach oraz refleksję o tym, co przed nami. Analizujemy sukcesy i porażki, a także ambitnie tworzymy listę kolejnych planów. Rok 2014 obfitował w wiele ważnych wydarzeń, zarówno dla mieszkańców, jak i stołecznych samorządowców, którym dziś ponownie przekazujemy nasze „Dwa Brzegi”. W pierwszej w tym roku odsłonie, o swoich warszawskich noworocznych postanowieniach opowiadają przewodniczący klubów w Radzie Warszawy: Jarosław Szostakowski – Platforma Obywatelska oraz Jarosław Krajewski – Prawo i Sprawiedliwość.

Jarosław Szostakowski – przewodniczący klubu radnych Platforma Obywatelska:

No i mamy Nowy 2015 Rok. W polityce, zarówno tej krajowej, jak i tej warszawskiej będzie to rok emocjonujący: wybory prezydenckie na wiosnę i parlamentarne na jesieni. Mam nadzieję, że zarówno Prezydent Bronisław Komorowski, jak i Platforma Obywatelska potwierdzą swoje wysokie poparcie i wygramy nie tylko w naszym Mieście, ale i w całej Polsce.

Na początku roku ruszy centralny odcinek II linii metra. To będzie największa zmiana w życiu Warszawy, choć źle się stało, że nie udało się tego zrobić w ubiegłym roku. Zostaną otwarte także odnowione bulwary wiślane. Ten rok i lata następne powinny kontynuować otwarcie Warszawy na Wisłę. Nie zabraknie również dalszych prac związanych z tworzeniem spójnej sieci ścieżek rowerowych. Z mniejszych inwestycji: na Ochocie ruszy pierwsze nowoczesne targowisko miejskie na Zieleniaku.

W styczniu Rada Warszawy uchwali budżet na rok 2015. W tym kształcie jest to raczej budżet kontynuacji niż zmiany. W wielu dzielnicach zostały wybrane nowe Zarządy, które nie miały jeszcze czasu, żeby przygotować zmiany w budżecie, będące realizacją ich polityki. Zmiany te będą zatem uwzględniane w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej w ciągu roku. Dopiero wtedy będzie można dokładniej opowiadać o planach, które zostaną zrealizowane w tej kadencji samorządu. Jednak o wielu sprawach można powiedzieć już dziś, np. o nieporównywalnych z latami ubiegłymi środkach na rewitalizację Pragi. Po raz pierwszy w historii, fundusze te przekroczą miliard złotych.

Rok 2015 to pierwszy rok realizacji budżetu partycypacyjnego w Warszawie. W ubiegłym roku samo głosowanie okazało się dużym sukcesem. Wzięło w nim udział prawie 167 tys. warszawiaków. Kluczowe dla nas dziś pytanie brzmi, jak uda się wykonać przegłosowane projekty. Od tego bowiem będzie zależało zainteresowanie kolejnymi edycjami budżetu partycypacyjnego, w którym w tym roku zadecydujemy o kwocie 50 mln, a w następnym – o kwocie 100 mln zł.

Będzie to również pierwszy rok działalności pełnomocnika Prezydent Warszawy ds. Zieleni. Powołanie Pełnomocnika było inicjatywą Rady Warszawy. Marzy mi się program Milion Drzew w Warszawie wzorowany na nowojorskim MillionTreesNYC. Czy się uda? Zobaczymy.

Życzę nam, wszystkim warszawiakom, żebyśmy 31 grudnia mogli powiedzieć sobie, że to był dobry rok, zarówno dla każdego z nas, jak i dla naszego Miasta.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Jarosław Krajewski – przewodniczący klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość:

Zawsze początek roku skłania nas do refleksji nad tym, co wydarzy się w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Pojawiają się nowe nadzieje i nowe oczekiwania. A jaki to będzie rok w warszawskim samorządzie?

Dość szybko będziemy mogli zaobserwować, że mamy rok powyborczy i kolejna kampania do samorządu odbędzie się dopiero w 2018 roku. Ostatnia kampania zakończyła się 30 listopada, ale niespełnione obietnice pozostały. Zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że nikt nam tyle nie da, ile Platforma Obywatelska obieca. Jeśli przeanalizujemy projekt budżetu na 2015 rok, to od razu zauważymy, że planowane inwestycje spadną w porównaniu do 2014 roku prawie o połowę, a dokładnie o 45 proc! Czas spojrzeć prawdzie w oczy – wiele obietnic Platformy Obywatelskiej to były typowe „gruszki na wierzbie”. Mieszkańcy mają prawo czuć się teraz oszukani, spójrzmy bowiem na fakty.

W kampanii obiecano przeznaczyć miliard złotych na rewitalizację prawobrzeżnej Warszawy, a w budżecie na ten rok możemy znaleźć... jedynie 10 milionów złotych. W grudniu ubiegłego roku mieliśmy pojechać na świąteczne zakupy opóźnioną II linią metra. Jak dobrze pójdzie, to uda nam się pojechać nią po świąteczne zakupy, ale – wielkanocne. Pamiętajmy, że w maju czekają nas ogólnopolskie wybory prezydenckie, a kandydat partii władzy jeszcze II linią metra nie jechał... Pewnie czeka nas zatem powtórka z rozrywki i kilkukrotne imprezy z otwieraniem metra. Może nawet ratusz zorganizuje jeszcze jeden Dzień Pieszego Pasażera? Zobaczymy.

A czego może zabraknąć? W projekcie budżetu na ten rok brakuje prawie 200 milionów złotych na stołeczną oświatę. W związku z tym, będziemy jako radni opozycji walczyć o zabezpieczenie odpowiednich środków na funkcjonowanie przedszkoli i szkół oraz przeciwdziałać nierozsądnym likwidacjom placówek oświatowych. Warto rozważyć także podjęcie uchwały przez Radę Warszawy, która obniży koszty uczęszczania dzieci do publicznych przedszkoli. Takie rozwiązanie doprowadzi do wymiernych oszczędności dla warszawskich rodzin z dziećmi. Chcemy zachęcić stołeczny ratusz do prowadzenia odważnej polityki prorodzinnej, rozumianej jako powszechne i trwałe wsparcie rodzin. W obliczu aktualnych prognoz demograficznych, to polityka prorodzinna jawi się jako najważniejsze wyzwanie stojące przed nami w tej i następnych kadencjach samorządu.

Wiem, że bieżących tematów do dyskusji na forum Rady Warszawy będzie wiele, ale szczególnie zależy nam na podniesieniu dwóch spraw – możliwości przywrócenia wykupu lokali komunalnych i ułatwieniu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Jako konstruktywna i skuteczna opozycja chcemy tworzyć dobre zmiany dla Warszawy. Będzie to możliwe przy stałej współpracy mieszkańców Warszawy z radnymi Prawa i Sprawiedliwości. Z naszej strony deklaruję pełną otwartość na Państwa propozycje, sugestie i uwagi.

 

ZOBACZ TAKŻE:

DWA BRZEGI: E.JANCZAR (PO) vs. P.LISIECKI (PiS) / Warszawa za 4 lata

DWA BRZEGI: M. ZENKA vs M. ZAWISZA / Komercjalizacja usług oświatowych

DWA BRZEGI: A.SHEYBAL-ROSTEK vs. MARCIN RZOŃCA / Straż miejska

Zdjęcia: 1. politykawarszawska.pl, 2. facebook.com/JSzostakowski, 3. facebook.com/wybierzKrajewskiego

 
 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...