Warszawski rok 2014. Podsumowanie!

Karolina Wiśniewska    2015-01-04 18:07:21

Wybory, afery, porywy obywatelskiego entuzjazmu, kilka interesujących osobowości, niespodziewane koalicje i jeszcze bardziej niespodziewane polityczne rozstania. Warszawski rok 2014 pokazał, że polityka w wymiarze lokalnym może być równie ciekawa (a może nawet ciekawsza), jak polityka ogólnopolska. I choć w największym stopniu koncentrujemy się dziś na wydarzeniach ostatnich kilku tygodni, warto sięgnąć wcześniej i zobaczyć, czym żyliśmy zanim wpadliśmy w wyborczą zawieruchę.

To był rok wielu politycznych pozytywnych niespodzianek i nieoczekiwanych wydarzeń. Nie zabrakło również kilku rozczarowań czy niespełnionych obietnic, ale na to w dzisiejszym podsumowaniu spuścimy zasłonę milczenia. Metro nie jeździ – to widać i słychać, a o reszcie będzie okazja jeszcze napisać. Warszawa miała bowiem zbyt wiele ciekawych i udanych przedsięwzięć, które warto przypomnieć. 

Partycypacyjny sukces!

Po raz pierwszy mieszkańcy Warszawy otrzymali możliwość decydowania o części budżetu miasta. Niewielkiej (25 mln zł), ale jak na debiut – całkiem zadowalającej. Duże wyzwanie organizacyjne, kilka miesięcy przygotowań, ogrom pracy wielu ludzi i początkowo mnóstwo obaw o to, czy warszawiacy poczują partycypacyjnego bakcyla. Poczuli. W budżecie partycypacyjnym złożono 2204 projekty, a w głosowaniu uczestniczyło ok. 166 tys. mieszkańców (8 proc.). Postulowaliśmy o ścieżki rowerowe, parkingi, centra aktywności lokalnej, biblioteki plenerowe, domki dla pasiastych przyjaciół (które wkrótce powstaną niemal w każdej dzielnicy) i wiele innych, kreatywnych przedsięwzięć. W nadchodzącym, 2015 roku, zrealizowanych zostanie 336 projektów I edycji, a my ponownie zaangażujemy się w budżet partycypacyjny, którego środki w II edycji zwiększono do 50 mln zł.

Zobacz poszczególne etapy całego partycypacyjnego sukcesu!

Warszawa pokochała debaty!

Wyborcze polityczne dyskusje rozpoczęły się już na przełomie kwietnia i maja, kiedy uważnie przyglądaliśmy się kandydatom do europarlamentu. Liderzy organizacji młodzieżowych chętnie zapraszali warszawskie „jedynki” do Uniwersytetu Warszawskiego czy do Teatru Palladium i pytali o europejskie plany.

Kilka miesięcy później przekonaliśmy się, że był to zaledwie przedsmak przedwyborczych emocji. Prawdziwy sprawdzian retorycznych umiejętności stołecznych polityków nadszedł bowiem w październiku i listopadzie. Przed wyborami samorządowymi debatowali wszyscy – kandydaci do rad dzielnic, Rady Warszawy i oczywiście – aspirujący na stanowisko prezydenta. Czterokrotnie debatowali też pod czujnym okiem redaktorów „Polityki Warszawskiej”, podczas spotkań WarszawaWybiera (o czym za chwilę). Gorące polityczne wymiany poglądów oraz inspirujące dyskusje o warszawskich problemach, a wszystko z licznym udziałem samych mieszkańców. Oby w przyszłym roku było jeszcze więcej takich inicjatyw!

Ciekawy rok wyborczy. Bruksela...

Rok 2014 był rokiem kampanii wyborczych, a wspomniane debaty były jednym z ich elementów. W pierwszej połowie roku uważnie śledziliśmy starania przyszłych (lub niedoszłych) europarlamentarzystów, na bieżąco komentowaliśmy spoty – Nie mów nie! Wyróżnij się albo zgiń! – a na koniec, na specjalnym wieczorze wyborczym w Państwomiasto podsumowaliśmy europejskie zmagania i omówiliśmy wyniki.

i Warszawa

Kampania samorządowa zaabsorbowała nas w znacznie większym stopniu. Oficjalnie rozpoczęła się pod koniec sierpnia, nieoficjalnie – poszczególni kandydaci starali się zdobyć serca (w przeliczeniu na głosy) mieszkańców już znacznie wcześniej. Na temat owej kampanii i samych wyborów pisał w swoim podsumowaniu red. Adam Kielar, pod którego słowami się podpisuje i do jego tekstu też odsyłam. To, co dla mnie było dodatkowo warte odnotowania, to świetne wykorzystanie mediów społecznościowych oraz kampania „door to door”, stosowana głównie przez mniejsze, lokalne komitety.

Wniosek? Przed wyborami – mali okazali się wielcy, wielcy – schowali się w cień. Po wyborach – mali się trochę pogubili, wielcy wzięli wszystko. 

Rok bohaterów i mocnych politycznych osobowości

To był rok „mocnych” politycznych osobowości, zarówno po prawej, jak i po lewej stronie. Obserwowaliśmy młodych, nowych i ambitnych liderów, wielu aktywnych warszawskich radnych, a pod koniec roku również kilku stołecznych „bohaterów” na miarę serialowego Franka Underwooda (albo takich, którzy nieudolnie próbowali nim zostać). Jeśli mowa o bohaterach, wyróżnić należy także niemałą warszawską „armię bohaterów”, którzy w pierwszej połowie roku mrówczo pracowali przy wspomnianym już budżecie partycypacyjnym. Oby w tym roku mieli dwa razy więcej zapału do pracy, bo i kwota do rozdysponowania jest przecież dwa razy większa.

O wielu mówiło się w minionym roku wyjątkowo często...

Joanna Erbel – kandydatka na prezydenta (choć sama wolałaby pewnie określenie „prezydentkę”) stolicy z ramienia Partii Zielonych. Za kampanię i pracę włożoną przed wyborami należy się bezdyskusyjna „piątka z plusem”. Wprawdzie wynik, który uzyskała – nie zachwycał – udało jej się wprowadzić do debaty wiele tematów związanych z poprawą jakości życia w mieście, o których wcześniej raczej się nie mówiło i to członkini Zielonych (bo dziś już oficjalnie nią jest) może uznać za swój sukces. Czytaj wywiad: Erbel odkrywa karty

Na przeciwnym politycznym biegunie – Przemysław Wipler. Kandydat Nowej Prawicy na prezydenta miasta, który w ciągu miesiąca zrobił więcej niż inni przez pół roku. Nowy dzień – nowy postulat, krótka, ale bardzo intensywna kampania, bez reklam wielkoformatowych i z wzorowym wykorzystaniem mediów społecznościowych. Można? Można.

Jan Śpiewak i Miasto Jest Nasze. Wybory były ich ogromnym sukcesem. Bez wielkich wydatków udało się przeprowadzić świetną kampanię i zdobyć 4 mandaty w radzie dzielnicy. Tym bardziej szkoda, że waga tego sukcesu nie została uniesiona, a MJN przestał być języczkiem u wagi równie szybko i efektownie, jak zaczął nim być. I choć Śródmieście – wbrew pierwotnym scenariuszom – nie jest ich, zaangażowanie przedwyborcze zasługuje na wyróżnienie.

Warty odnotowania, jeśli mowa o politycznych osobowościach jest także Piotr Guział. Za dobrą kampanię i satysfakcjonujący (trzeci) wynik w wyborach prezydenckich. Dobra passa dogiegła jednak końca w ostatnich tygodniach. Były burmistrz zamienił ursynowski ratusz na Radę Warszawy, a jego stowarzyszenie utraciło władzę w dzielnicy na rzecz PO. 

Bemowo i Jarosław Dąbrowski

Wśród osób, o których w 2014 roku mówiło się najwięcej, na 1 miejscu niewątpliwie plasuje się Jarosław Dąbrowski – wracający co chwila do warszawskiej debaty, co ciekawe – za każdym razem w zupełnie innym ujęciu. Na początku roku – w związku z ustawą śmieciową, za której realizację był odpowiedzialny. Niedługo potem (w maju) wybuchła głośna afera bemowska, w wyniku której wiceprezydent musiał opuścić swoje stanowisko. I kiedy wydawało się, że Jarosław Dąbrowski wraz ze swoimi współpracownikami został wyautowany z warszawskiego samorządu – wraca. Tworzy komitet „Dla Bemowa” i staje do walki o Bemowo. W czasie kampanii psuje nieco krwi swoim dawnym kolegom z Platformy. W efekcie jednak – zostaje przewodniczącym Rady Dzielnicy, a jego najbliższy współpracownik – Krzysztof Zygrzak – burmistrzem. #BemowoStory dostarczyło nam wielu emocji i wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie ich równie dużo. Czytaj więcej o Bemowie...

Zwycięstwo PO i trzecia kadencja Hanny Gronkiewicz-Waltz

Niezaprzeczalnie – równie często pisaliśmy i mówiliśmy o Hannie Gronkiewicz-Waltz, której udało się – choć nie bez problemów – przedłużyć rządzenie miastem na trzecią kadencję. W II turze wyborów – 30 listopada – warszawiacy zdecydowali, że nie chcą zmiany w ratuszu. Dwa tygodnie wcześniej postanowili także o zwycięstwie Platformy Obywatelskiej w Radzie Warszawy, gdzie ponownie zdobyła ona samodzielną większość. Zobacz: Nowa Rada Warszawy!

Polityka Warszawska” 2014 | Intensywny i owocny rok!

Wszystkie opisane wyżej przykłady pokazują, że na brak ciekawych politycznych wydarzeń 2014, nie mogliśmy narzekać. Dzięki temu, był to również ważny rok dla portalu „Polityka Warszawska”. Rok intensywnej, dynamicznej, ale też niesamowicie wciągającej pracy. Znacznie poszerzyliśmy skład naszej redakcji, przez co przekazywaliśmy dwa razy więcej informacji z poszczególnych dzielnic i otworzyliśmy się na nowe tematy. Przeprowadziliśmy 29 wywiadów, w tym najdłużej wyczekiwany – z Hanną Gronkiewicz-Waltz (red. Paweł Krulikowski i Wiktor Raczkowski), ale także z Jarosławem Dąbrowskim – kiedy pełnił jeszcze obowiązki zastępcy oraz wszystkimi kandydatami startującymi na fotel prezydenta. Otworzyliśmy się na polemikę, rozpoczynając kolumnę „Dwa brzegi”, w której na różne tematy ważne dla warszawiaków głos zabierają stołeczni samorządowcy albo redaktorzy naszego portalu – opowiadających się najczęściej po innych stronach sceny politycznej.

Razem z Państwomiasto oraz blogiem Pańska Skórka zrealizowaliśmy cykl czterech debat przedwyborczych #WarszawaWybiera, podczas których przepytaliśmy kandydatów na wszystkie szczeble warszawskiego samorządu, a na koniec oceniliśmy ich przedwyborcze starania w gronie ekspertów – politologów i dziennikarzy.

#WarszawaWybiera. Czas na podsumowanie!

Dla mnie rok 2014 w „Polityce Warszawskiej” to przede wszystkim wspomniane debaty, przygotowywane wraz z Agatą Witkowską z Państwomisto – pochłaniające mnóstwo czasu, wymagające wiele pracy, umiejętności natychmiastowego działania i radzenia sobie w sytuacjach, kiedy tzw. „rzeczy martwe” odmawiają posłuszeństwa :) A poza tym, miniony rok to 124 artykuły i 124 różne ciekawe warszawskie wydarzenia. Podsumowane. Zakończone. Następne za rok!

 

ZOBACZ TAKŻE:

Stołeczny rok okiem Adama Kielara

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...