Publiczna sprawa higieniczna

Bartłomiej Kozek    2015-01-09 08:01:48

Toalety inspirują już nie tylko koszarowy humor – artyści uznają je za źródło inspiracji dla swoich dzieł, obywatele poszukują informacji o ich rozmieszczeniu w przestrzeni publicznej. Od czasu do czasu upomną się o nie stołeczni politycy, urzędnicy zaś zaczną podejmować działania, by było ich więcej.

Do 1 lutego w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy Pańskiej 3 możemy zwiedzić wystawę „Architektura cienia. Szalety i bazary”. Obiekty tego drugiego typu, swego czasu stanowiły istotny element krajobrazu polskich miast – z Warszawą włącznie. Przykład likwidacji Kupieckich Domów Towarowych czy dyskusji wokół rewitalizacji Bazaru Różyckiego pokazuje, że targowiska nadal mają zdolność do budzenia emocji i prowokowania dyskusji.

O toaletach – nawet tych publicznych – dyskutuje się z kolei z lekkim przymrużeniem oka. Niby wszyscy obruszamy się zamarzniętymi czy brudnymi ubikacjami w wagonach PKP, niespecjalnie uśmiecha się nam wizyta w przenośnych sanitariatach o zapachach nieszczególnie przypominających te z telewizyjnych reklam odświeżaczy powietrza, ale dyskutować o nich albo czynić ważnym tematem politycznej dyskusji?

Powoli, ale do przodu

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach sytuacja w Warszawie uległa pewnej poprawie. Szalety dostępne są na stacjach metra, na Dworcu Centralnym znacząco poprawiła się ich jakość. Za potrzebą możemy pójść w galeriach handlowych (które w Warszawie znajdziemy nie tylko na obrzeżach miasta), oczywiście również wtedy, gdy wybierzemy się do restauracji. 

Schody zaczynają się wtedy, gdy znajdujemy się w przestrzeni publicznej – szczególnie wieczorami. Zamknięte wówczas przenośne toalety nie są niczym nadzwyczajnym. Restauracje niechętnie pozwalają skorzystać z ustępów osobom, które nie decydują się jednocześnie na ich usługi gastronomiczne. O tym, że nie jest to problem wydumany świadczy fakt, że stronę "Miejsca w Warszawie, gdzie wysikasz się za darmo" na jednym z portali społecznościowych lubi już 3,1 tysiąca osób.

W zeszłorocznej kampanii samorządowej temat ten pojawiał się na marginesie, choć nie znikł zupełnie. Obiektem kpin była postawiona za 5 milionów złotych Plażowa – nadwiślańska kawiarnia, którą złośliwcy ochrzcili mianem najdroższego szaletu w mieście. O tej inwestycji przy okazji potrzeby zmiany priorytetów miejskich wydatków mówiła np. Partia Zieloni. Na inaugurującym śródmiejską kampanię spotkaniu aktywistów stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, temat toalet wzbudził niemałą dyskusję. Pojawiał się m.in. pomysł obniżania czynszów tym drobnym przedsiębiorcom, którzy zdecydują się na nieodpłatne udostępnianie mieszkańcom ustępów swoich pubów czy restauracji. Ruch Sprawiedliwości Społecznej przypominał z kolei o jeszcze jednym, wstydliwym problemie. W stolicy Polski – szczególnie zaś na Pradze – nadal mamy mieszkania, w których nie ma ubikacji. Dla działaczy RSS był to jeden z argumentów na rzecz tego, by inwestować w wysokiej jakości mieszkania komunalne.

Także kandydaci na prezydenta – Jacek Sasin oraz Sebastian Wierzbicki – poruszali ten temat na marginesie swoich kampanii, w programach wyborczych i wywiadach.

Ratusz stawia na Wisłę

Pod koniec października usłyszeliśmy ze strony władz miasta obietnicę budowy 22 nowych kabin tzw. Automatycznych Toalet Miejskich w 19 lokalizacjach. Na razie jesteśmy już po porozumieniu miasta z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, znamy już też lokalizacje nowych obiektów.

Wiemy już zatem, że obiecywany od lat zwrot miasta ku Wiśle oznaczać będzie nie tylko oddanie nowych bulwarów. Nowe toalety znajdziemy między innymi na wybrzeżu Gdyńskim, Gdańskim, Kościuszkowskim i Helskim, a także na Wale Miedzeszyńskim.

Nie oznacza to jednak, że inwestycje ograniczać się będą wyłącznie do brzegów „królowej polskich rzek”. Za potrzebą łatwiej będzie się udać także na Podzamczu, Rynku Nowego Miasta i Mariensztackim czy na Placu Grzybowskim.

Kiedy doczekamy się realizacji tych inwestycji? Trudno powiedzieć. Aby ruszyły, musi paść decyzja co do ich wyglądu i funkcjonalności, która podjęta ma być po dialogu konkurencyjnym z potencjalnymi wykonawcami. Ogłoszenie o wspomnianym dialogu pojawiło się na miejskich stronach internetowych na początku grudnia. Dzięki niemu wiemy m.in., że do 2018 roku, ratusz zastrzega sobie możliwość budowy dodatkowych 30 kabin.

Możliwe że już wkrótce dowiemy się, ile miejski budżet mogą kosztować te inwestycje. Póki co możemy za to udać się na Pańską i zobaczyć m.in. film z wykładem słoweńskiego filozofa, Slavoja Żiżka, na temat różnic praktycznych i… ideowych pomiędzy różnymi formami muszli klozetowych, zapoznać się z artystyczną wizją toalety dla zakochanych czy poznać sposoby, na które w Tajwanie zachęca się do oszczędzania wody. Warto.

Zdj. Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Wyborczy alfabet Wierzbickiego

MJN ogłasza program. Śródmieście będzie ich?

Pasaż toalet im. NZS?

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...