Aktywiści vs Hanna Gronkiewicz-Waltz - co dalej?

Jacek Baliński    2015-01-15 07:58:06

Wszelkiego rodzaju ruchy miejskie już chyba na stałe wpisały się w krajobraz warszawskiej polityki. Postulowana przez nie potrzeba dialogu społecznego doprowadziła do spotkania z prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz, które wzbudziło jednak – oględnie mówiąc – mieszane uczucia. Kiedy można spodziewać się zapowiadanej kontynuacji?

Przypomnijmy, że pierwsze spotkanie odbyło się niedługo przed II turą wyborów prezydenckich, co zostało przez wielu społeczników odebrane jako element kampanii wyborczej i poskutkowało tym, że m.in. Miasto Jest Nasze, Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa czy Ochocianie odrzuciły zaproszenie. Pojawili się natomiast przedstawiciele chociażby Zielonego Mazowsza, Towarzystwa Ochrony nad Zabytkami i Forum Rozwoju Warszawy. Pomimo nieprzyjaznej atmosfery, jaka zapanowała wokół tego wydarzenia, ówczesny szef Centrum Komunikacji Społecznej – Jarosław Jóźwiak przekonywał, że spotkania aktywistów z włodarz miasta będą się odbywać nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.

Zgodnie z tym, ruchy miejskie powinny odbyć kolejną rozmowę z prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz jeszcze w styczniu, tymczasem data najbliższej debaty jest wciąż nieznana. – Czekamy na oficjalną deklarację ze strony Ratusza. Nieoficjalnie dowiedziałam się, że takie spotkanie jest planowane i odpowiada za nie wicedyrektorka CKS Urszula Majewska. Przygotowania mają się zacząć po 17 stycznia, gdy ruszy składanie projektów do budżetu partycypacyjnego – mówi „Polityce Warszawskiej” znana aktywistka i niedawna kandydatka na prezydenta Warszawy, Joanna Erbel. Próbowaliśmy potwierdzić tę informację u źródła, jednak Urszula Majewska była wczoraj nieosiągalna.

Erbel dodaje, że bardziej niż to, jakie tematy zostaną poruszone na najbliższym spotkaniu, interesuje ją forma współpracy, jaką – ma nadzieję – uda się wypracować między aktywistami a panią prezydent. W dyskusji, jaka wywiązała się na jej profilu na jednym z portali społecznościowych, swoją wizję wysnuł Dariusz Kraszewski (Zielone Mazowsze). Sugeruje on, by aktywiści (których uprzednio należałoby właściwie zdefiniować) na 14 dni przed wyznaczonym terminem spotkania przygotowali listę około 10 postulatów, na każdy z nich przeznaczając 20 minut debaty. Następne spotkanie miałoby się rozpocząć od przedstawienia przez panią prezydent sprawozdania z postępów w pracach nad wniesionymi wcześniej problemami.

Kraszewski zaproponował do tego kilka przykładowych tematów do poruszenia na najbliższym posiedzeniu, m.in. przejścia przy Dworcu Centralnym czy plac przy Brackiej jako punkt wyjścia przy planach rewitalizacji Śródmieścia. Joanna Erbel sugeruje natomiast, by przed właściwym spotkaniem aktywiści porozmawiali wcześniej w sprawach organizacyjnych z Urszulą Majewską – chociażby po to, żeby wprowadzić wyraźne rozróżnienie pomiędzy tym cyklem spotkań a (Dzielnicowymi) Komisjami Dialogu Społecznego.

Jak tylko zostaną one podane, na łamach „Polityki Warszawskiej” poinformujemy o szczegółach planowanego spotkania.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Kto jest społecznikiem?

Ruchy miejskie żądają spełnienia postulatów

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...