Rozłam w SLD?

Rafał Osiński    2015-01-15 18:46:30

Problemy w Sojuszu Lewicy Demokratycznej narastają. Coraz więcej członków partii nie zgadza się z linią polityczną obraną przez kierownictwo. W proteście z ugrupowania odeszli między innymi młodzi działacze SLD z warszawskiej Woli, według których postępowanie władz ugrupowania jest nie do zaakceptowania.

Czarę goryczy przelały wydarzenia z 9 stycznia, kiedy zmarł były premier, jeden z liderów SLD, Józef Oleksy. Tego dnia zawieszono również Grzegorza Napieralskiego w prawach członka Sojuszu oraz zaprezentowano kandydatkę partii na prezydenta RP – Magdalenę Ogórek. – Kilku działaczy Sojuszu nie potrafiło uszanować śmierci jednego z najwybitniejszych polskich polityków, ikony SLD – Józefa Oleksego. W tym dniu SLD powinno ogłosić tygodniową żałobę. Natomiast kandydatkę na prezydenta należało przedstawić po pogrzebie – stwierdził w rozmowie z „Polityką Warszawską” Jakub Zamana, jeden z młodych polityków, który na znak protestu zawiesił swoje członkostwo w partii. – Być może tak skandaliczne zachowanie działaczy SLD było podyktowane tym, że Józef Oleksy przez ostatnie lata opowiadał się za zmianą strategii Sojuszu, większą otwartością i pluralizmem – dodaje.

W podobnym tonie wypowiedział się również Grzegorz Gruchalski, były szef koła SLD Zmiana, również z Woli. – Moje odejście to przede wszystkim protest wobec nieuszanowania śmierci Józefa Oleksego i ogłoszenie, cztery godziny po jego śmierci, kandydatki SLD na prezydenta. Bez żadnej większej konsultacji. Na dodatek, zawieszono Grzegorza Napieralskiego, z którym od lat się przyjaźnie i współpracuję – podkreślił Gruchalski. To jednak nie koniec zarzutów wysuwanych przez młodego działacza. – Rozwiązano też zarząd zachodniopomorskiego SLD. To absurd w momencie, gdy tamtejsze SLD zdobywa w wyborach samorządowych blisko 12 proc., a na Mazowszu kierowanym przez pana Czarzastego jest to ledwie 6 proc. i jedna radna sejmiku. Wynik warszawskiego SLD też jest katastrofą, a nikt nie wyciągnął tu żadnych konsekwencji – dodaje Gruchalski.

Ostatnie wydarzenia polityczne, które doprowadziły do rozłamu, nie były jedynym powodem tak stanowczych decyzji. Nastroje w partii pogarszały się już wcześniej. Źródłem niezadowolenia była m.in. strategia partii i styl zarządzania nią, niechęć do dyskusji i korzystania z pomocy młodych działaczy przy tworzeniu programu SLD. Nie bez znaczenia było również podejście władz partii do problemu zawierania koalicji z innymi podmiotami z lewej strony sceny politycznej. Według osób, które odeszły z Sojuszu, Józef Oleksy był tym politykiem, który popierał zjednoczenie wszystkich postępowych nurtów o charakterze centrolewicowym, niezależnie od zabarwienia partyjnego. Główny nurt partii zaś sprzeciwiał się takiemu podejściu.

Do pogłębienia nieporozumień przyczyniły się także wcześniejsze decyzje wewnątrzpartyjne związane z referendum nad odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz w 2013 roku. Zdaniem niektórych, zarówno ten fakt, jak i inne ugodowe działania wobec Platformy Obywatelskiej uczyniły z SLD de facto jej quasi-koalicjanta. Wobec stopniowego upodobniania się Sojuszu do PO, nastąpił odpływ elektoratu do partii rządzącej.

Obserwując sytuację w Sojuszu Lewicy Demokratycznej, można odnieść wrażenie, że partia doszła do punktu zwrotnego, w którym poziom wzajemnych pretensji przekroczył punkt krytyczny. Trudno na dziś przewidzieć, jak dalej potoczy się sytuacja. Niektórzy działacze nie wykluczają powrotu po spełnieniu określonych warunków, inni mówią o nadziei na powołanie nowej formacji łączącej siły lewicowe i centrolewicowe na wzór Drzewa Oliwnego we Włoszech. Wydaje się, że najbliższy rok, w którym odbędą się zarówno wybory prezydenckie jak i parlamentarne, będzie rokiem decydującym dla dalszych losów SLD.

 

Źródło zdjęcia: https://pl-pl.facebook.com/sld.zmiana

ZOBACZ TAKŻE:

MARCIN RZOŃCA: Wspomnienia po warszawskiej lewicy

Piechna Więckiewicz: To będzie dla nas najważniejsza kadencja

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...