Radni przyjęli budżet na 2015

Polityka Warszawska    2015-01-16 08:02:13

Czwartkowe posiedzenie Rady Warszawy upłynęło pod znakiem dyskusji nad budżetem miasta na rok 2015. Jak nie trudno się domyśleć, pozytywnie oceniany przez Platformę Obywatelską, krytycznie przez Prawo i Sprawiedliwość. Po wielu godzinach dyskusji, budżet został przegłosowany, poprawki wnoszone przez opozycję – odrzucone.

Posiedzenie rozpoczęło się od minuty ciszy, ku upamiętnieniu Tadeusza Konwickiego, którego pogrzeb odbył się w tym samym czasie co obrady. Następnie radni przeszli do uchwalenia porządku dziennego, do którego klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił szereg poprawek. Zaproponowano między innymi dyskusję nad sformułowaniem stanowiska Rady dotyczącego budowy apartamentowców w pobliżu Łazienek. Filip Frąckowiak (PiS) podkreślał, że inwestycja ta stanowi zagrożenie dla otoczenia parku. Padł także pomysł stworzenia projektu uchwały dotyczącego pomocy Polakom ewakuowanym z Donbasu na Ukrainie, wraz z podkreśleniem zasług Caritasu w tej sprawie. Wobec wstrzymania się od głosu radnych PO, obrady nie zostały uzupełnione o te punkty.

Najważniejszym elementem czwartkowego posiedzenia była dyskusja nad budżetem na rok 2015. Otworzyło ją wystąpienie Hanny Gronkiewicz-Waltz. – Poszerzamy w tym roku ofertę bezpłatnych zajęć dla dzieci, stworzymy Kartę Seniora na wzór Karty Warszawiaka, a także znaczne zwiększymy nakłady na rewitalizacją prawobrzeżnej Warszawy, w tym szczególnie Pragi Północ – mówiła pani prezydent. – W budżecie znajdą się również środki na rozbudowę metra, rozwój ścieżek rowerowych oraz parkingów P+R, nowe żłobki, przedszkola, obwodnicę śródmiejską i szpital Południowy – dodała.

Prezydent Warszawy w swoim wystąpieniu podkreśliła także poprawiającą się sytuację finansową miasta. Według niej, Warszawa pokonała skutki światowego kryzysu gospodarczego, czego symbolem jest przekroczenie poziomu łącznych dochodów podatkowych z PIT, CIT i PCC z roku 2008. Obiecano również pozostawienie na niezmiennym poziomie cen biletów komunikacji miejskiej i podatku od środków transportu. Planowane dochody to 14,165 mld a wydatki to 14,867 mld, zatem deficyt wynosi około 700 mln zł.

Mniej na inwestycje, więcej na edukację i kulturę

W budżecie na rok 2015 znajdziemy niższą sumę dochodów z funduszy unijnych (spadek z ok. 1,2 mld do niecałych 700 mln zł). Wynika to z faktu zakończenia poprzedniej perspektywy finansowej UE. Spadną również wydatki na komunikację miejską oraz wydatki inwestycyjne. Wzrosną za to wydatki na edukację, które wyniosą 2 mld 846 mln zł. – To jest prawie 70 mln więcej niż w roku ubiegłym – mówiła pani prezydent. Wyższe będą też wydatki na kulturę (370 mln zł, o 3 proc. więcej niż w 2014 roku) oraz na sport (108 mln zł). Hanna Gronkiewicz-Waltz zaprezentowała również pięć najważniejszych inwestycji w 2015 r., wśród których znalazły się m.in. projekt i budowa II linii metra (311 mln zł) oraz budowa Trasy Świętokrzyskiej (219 mln zł).

Obok projektu budżetu przedłożona została także Wieloletnia Prognoza Finansowa do roku 2042. Zgodnie z nią, zadłużenie przez cały okres nie przekroczy poziomu 55 proc. dochodów.

PiS: To najgorszy budżet od 8 lat

Propozycje budżetowe władz Warszawy spotkały się z krytyką opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczący Jarosław Krajewski zarzucił Platformie, że nakłady inwestycyjne są najmniejsze od 8 lat. Skrytykował Hannę Gronkiewicz-Waltz, że nie walczy o zmniejszenie „janosikowego” dla Warszawy mimo, iż jest wiceprzewodniczącą rządzącej partii. – Zapowiedziano budowę publicznych toalet, rewitalizację Parku Skaryszewskiego. Wydano kilka lat temu 2 mln zł na doradztwo przy budowie parkingów podziemnych, a kolejny rok nic się w tej sprawie nie dzieje. Radzę przeznaczyć więcej czasu na analizę opóźnień w realizacji harmonogramów inwestycji miejskich – podkreślał. Zauważył również, że w budżecie brak środków na budowę tramwaju z Dworca Zachodniego na Gocław, a pieniądze na budowę obwodnicy śródmiejskiej są niewystarczające, a cały program został nadmiernie rozciągnięty w czasie. – Kiedy zostanie rozwiązany problem dekretu Bieruta? Dlaczego nie ma pieniędzy na rozbudowę metra na Gocław? – dopytywał dalej J.Krajewski. Skrytykował systematycznie rosnące nakłady na wynagrodzenia urzędnicze. W imieniu partii złożył także wnioski o wygospodarowanie środków na wsparcie prawne dla mieszkańców reprywatyzowanych kamienic, jak i modernizację systemu sygnalizacji świetlnej w takim kierunku, by uprzywilejowana została komunikacja miejska. Zaproponował przyśpieszenie budowy obwodnicy śródmiejskiej, budowy metra w kierunku Gocławia oraz wybudowanie jednodniowego szpitala chirurgicznego na Białołęce. Środki na te inwestycje miałyby pochodzić między innymi ze zwiększenia zadłużenia.

Wystąpienie szybko spotkało się z ripostą Hanny Gronkiewicz-Waltz. – Inwestycje w linie tramwajowe znajdują się w budżecie spółki odpowiedzialnej za nie, a nie w budżecie miasta. Nie jest też prawdą, że nie interweniowałam w sprawie „janosikowego”. Stosowna skarga znalazła się swojego czasu w Trybunale Konstytucyjnym – odpowiedziała.

Dyskusja nad budżetem trwałą dalej, a opozycja wnosiła kolejne poprawki. Jedno z ciekawszych wystąpień miał radny PiS, znany muzyk Stanisław („Stasiek”) Wielanek. Zaproponował stworzenie Muzeum Muzyków Warszawskich przypominając, że „ci muzycy zasługują na upamiętnienie”. Radna Alicja Żebrowska (PiS) skrytykowała władze m.in. za opóźnienie budowy Szpitala Południowego i zbyt niskie inwestycje w dzielnicy Targówek. Natomiast przewodnicząca Paulina Piechna-Więckiewicz (SLD) zwróciła uwagę na niskie środki przekazane na pomoc społeczną, zwłaszcza na Pradze Południe. – Często duże inwestycje przysłaniają nam te małe, które są równie istotne – podkreśliła w swoim wystąpieniu.

W sumie radni zgłosili ponad 30 poprawek i zadali wiele pytań ws. różnych postanowień budżetowych oraz Wieloletniej Perspektywy Finansowej. Pani Prezydent odpowiedziała na część z nich, odniosła się także do poprawek, chwaląc niektóre. Jak się później okazało, na pochwałach się skończyło.

Budżet przyjęty, poprawki odrzucone

W wystąpieniach klubowych przewodniczący klubu PO, Jarosław Szostakowski – wbrew krytyce opozycji – zaznaczył, że jest to budżet proinwestycyjny, dobrze wykorzystujący środki z Unii Europejskiej. – To także budżet kontynuacji – podkreślił. Radny odniósł się do wielu pytań i poprawek złożonych przez opozycję. – Państwo zachowują się jak w kampanii wyborczej. Wybory się skończyły! Warszawiacy uznali nasz plan za lepszy i dobrze ocenili poprzednie 8 lat! – mówił J.Szostakowski.

Jarosław Krajewski, przewodniczący klubu PiS, podobnie jak wcześniej radny Szostakowski, podziękował osobom zaangażowanym w powstawanie budżetu. Jednocześnie skrytykował przewodniczącego PO, który w jego opinii zamiast odnieść się do merytorycznych problemów, w swoim wystąpieniu skupił się na atakowaniu opozycji. Zapowiedział również, że klub PiS nie poprze budżetu. – To zły budżet! – mówił i uznał, iż fakt przyjęcia trzech autopoprawek oznacza, że od samego początku projekt był wadliwy. – Radni PiS są rzecznikami mieszkańców i dlatego zagłosujemy przeciw – zapowiedział.

Po tych wystąpieniach wypowiedziało się też dwoje radnych PiS – Alicja Żebrowska oraz Andrzej Kropiwnicki. Żebrowska pytała o kwestie rewitalizacji Pragi, która wielokrotnie przewijała się w dyskusji, natomiast Kropiwnicki dopytywał o oszczędności w edukacji. Następnie przystąpiono do przegłosowywania poprawek – i jak się można było spodziewać, wszystkie poprawki opozycji przepadły (z wyjątkiem jednej, która mówiła o przeznaczeniu pieniędzy na obchody Bitwy pod Olszynką Grochowską – przyjęto ją jako autopoprawkę). Możliwe jednak, że część nich będzie wzięta pod uwagę podczas korekty budżetu, która ma mieć miejsce w marcu. W głosowaniach, zgodnie z arytmetyką na sali, przyjęta zostały zarówno Wieloletnia Perspektywa Finansowa na lata 2015-2042 oraz projekt budżetu na rok 2015. Po głosowaniu pani Prezydent podziękowała twórcom budżetu oraz opozycji za „ciekawą wymianę poglądów”.

TEKST: Rafał Osinski i Adam Kielar

Zdjęcia: www.politykawarszawska.pl

ZOBACZ TAKŻE:

DWA BRZEGI: J.Szostakowski (PO) – J.Krajewski (PiS). Warszawskie postanowienia noworoczne

Przedszkola dla czterolatków. Warszawa ściga się z czasem

Świąteczna Rada Warszawy. O metrze i wynagrodzeniach

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...