Budżet 2015 – oceny i komentarze

Karolina Wiśniewska    2015-01-16 18:59:27

Dla jednych bezpieczny plan kontynuacji dobrych rządów. Dla drugich – mało ambitny budżet „wydmuszka”. Opozycja krytykuje za zbyt niskie inwestycje, Platforma Obywatelska odbija piłeczkę i przekonuje, że 2 mld zł to nie jest niska suma. Nie milkną echa i komentarze po czwartkowej sesji oraz przyjęciu planu finansowego na 2015 roku. Dla „Polityki Warszawskiej” stołeczny budżet oceniają: Jarosław Jóźwiak, Jarosław Szostakowski, Jarosław Krajewski, Paulina Piechna-Więckiewicz oraz Piotr Guział.

Jarosław Jóźwiak – wiceprezydent m.st. Warszawy

Jest to jeden z pierwszych budżetów, w którym nie musimy już tak mocno zmagać się z ograniczeniem dochodów. W źródłach podatkowych, czyli głównych wpływach do miasta widzimy pewną nadzieję, że w przyszłości te wpływy będą jeszcze lepsze. W moich działkach, czyli zarówno sport, jak i kultura również odnotowujemy wzrost budżetu, co jest dla tych dziedzin bardzo wskazane. W BGN-ie z kolei widzimy, że drgnęła sprzedaż nieruchomości. Zarówno małych – pod domki jednorodzinne, ale istnieje także szansa na większe transakcje. Wierzę, że w tym roku uda się sprzedać działkę przy ul. Emilii Plater (dawne liceum K.Hoffmanowej).

Trudno mówić o zaniedbaniu inwestycji miejskich (co zarzuca opozycja – dop. red.) skoro suma na nie przeznaczona wynosi ponad 2,5 miliarda. Są to ważne i duże inwestycje. Najważniejsza – II linia metra i przypomnę, iż jesteśmy w trakcie przetargu na kolejne 3+3 stacje. Również w mojej dziedzinie kulturalnej widzę wiele mniejszych, ale także istotnych. Mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec i w marcu, podczas nowelizacji, środki te zostaną zwiększone. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jarosław Szostakowski – przewodniczący klubu radnych Platforma Obywatelska:

Budżet na 2015 rok, to przede wszystkim budżet kontynuacji. Jego główne założenia zostały skonstruowane podczas uchwalania Wieloletniej Prognozy Finansowej w czerwcu i jest to realizacja programu, z którym pani prezydent i cała Platforma Obywatelska szła do ostatnich wyborów. Programu, który zyskał największe poparcie wśród warszawiaków. Jego istotnym elementem są wysokie środki z funduszy europejskich, które miasto potrafi pozyskiwać. Kolejną, wartą podkreślenia kwestią są pieniądze na edukację. Warszawskie szkoły są na wysokim poziomie, wypracowanym przez wspólny wysiłek uczniów i nauczycieli, co potwierdzają chociażby rankingi „Perspektyw”, ale nadal potrzebują wsparcia i dofinansowania ze strony miasta, więc dobrze, że ono jest.

Wbrew temu, co twierdzą radni PiS, jest to budżet proinwestycyjny. Ponad 2,5 miliarda złotych to bardzo duża kwota. Znacznie większa niż ta, którą w swych budżetach miała dzisiejsza opozycja, kiedy rządziła Warszawą. Platforma Obywatelska kilka tygodni temu z takim właśnie planem inwestycyjnym stanęła do wyborów i wygrała. W tej sytuacji, niektóre zarzuty Prawa i Sprawiedliwości brzmią dzisiaj niepoważnie. Mam wrażenie, że opozycja nie zauważyła, że kampania wyborcza się już skończyła.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jarosław Krajewski – przewodniczący klubu Prawo i Sprawiedliwość:

Prawo i Sprawiedliwość zwraca uwagę głównie na wydatki inwestycyjne (2,5 mld zł), które są najniższe od ośmiu lat, dokładnie od 2007 roku. Oznacza to, że wiele inwestycji zapowiadanych nawet w kampanii wyborczej nie zostanie zrealizowanych. Jako radni postulowaliśmy szereg zmian do tego budżetu, m. in. przyspieszenie prac ws. obwodnicy śródmiejskiej oraz metra na Gocław.

Zwracamy uwagę na to, że z jednej strony mamy malejące wydatki inwestycyjne, ale z drugiej, znajdują się środki na wynagrodzenia dla współpracowników pani prezydent. Ponadto, nadal nie mamy rozwiązanych takich problemów jak „janosikowe” czy dekret Bieruta, co oznacza kolejne ogromne wydatki. To grzech zaniechania Hanny Gronkiewicz-Waltz i wiceprzewodniczącej PO, za które płacimy my – warszawiacy.

Warto też podkreślić, że początkowy projekt tego budżetu był kompletnie nie do przyjęcia. Zwłaszcza jeśli chodzi o niskie środki na rewitalizację Pragi. Jako radni PiS zwracaliśmy na to uwagę od początku. W efekcie, przeznaczono na ten cel dodatkowe 570 mln zł. Nie jest to wprawdzie obiecywany przez PO miliard, ale zwiększenie tej sumy z 10 mln zł – cieszy. Kolejnym plusem jest zwiększenie dochodów na edukację. W skali szkolnej oceniłbym ten budżet jako mierny.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Paulina Piechna-Więckiewicz – wiceprzewodnicząca SLD, radna m.st. Warszawy

Dobrą stroną budżetu na rok 2015 jest jego duża – jak zapowiada PO – marcowa nowelizacja. Nowe zarządy poszczególnych dzielnic będą miały szansę na to, aby wprowadzić swoje plany do poszczególnych załączników. Przewodniczący Platformy zapewnił podczas swojego wystąpienia, że będzie to także okazja dla opozycji, aby jej poprawki zostały skonsumowane. Liczę, że tak się stanie i PO da nam szansę zagłosować pozytywnie ws. nowelizacji budżetu w marcu. Tym bardziej, że nasze poprawki są apolityczne i dotyczą spraw na co dzień potrzebnych – remontów boisk, przedszkoli czy inwestycji drogowych.

Poza tym, za zaletę tego budżetu uważam środki na rewitalizację Pragi. Z drugiej strony, nadal mamy duże niedobory w oświacie i pomocy społecznej. 60 mln zł – pomimo wniesionej autoporawki – to wciąż za mało. Niedobory te widać szczególnie np. na Pradze – w kwestii pustostanów czy na Ochocie – w związku z remontami lokali komunalnych. Na rzecz dużych, wyjątkowo markowanych inwestycji zabrakło spraw związanych z jakością życia mieszkańców.

Reasumując, jest to po prostu budżet kontynuacji. Nie ma w nim nic nadzwyczajnego, żadnej nowej wizji miasta. W skali szkolnej, oceniam go na 3. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Piotr Guział – lider WWS, radny m.st. Warszawy

Budżet na 2015 rok jest fatalnym budżetem dla Warszawy. W samorządzie przyjęło się mierzyć poziom rozwoju procentem budżetu przeznaczonym na inwestycje. Im więcej miasto na nie przeznacza, tym lepiej jest zarządzane i lepiej się rozwija. Gdzieniegdzie kieruje się tu ok. 30-40 proc. Warszawa zawsze przekazywała na inwestycje ponad 20 proc. natomiast teraz – jest poniżej tej liczby. Mniej niż podczas rządów prezydenta Kaczyńskiego. Kwoty są wprawdzie wyższe, ale to nie jest zasługą władz miasta.

Warszawa się zwija, a nie rozwija. Ponadto, argumenty dotyczące bilansowania wydatków dochodami ze sprzedaży majątku są zwykłym blefem. Na ogół w Warszawie sprzedaje się zaledwie 15 proc. nieruchomości, więc kwota założona w budżecie z tego tytułu (ok. 4 mln) jest nierealna i będzie niewykonana. Tym samym, część inwestycji zapisanych w budżecie to również inwestycje wirtualne, które nie zostaną zrealizowane, np. Szpital Południowy. Kolejnym blefem jest miliard dla Pragi, którego ani na Komisji, ani na sesji nie potrafiliśmy się doszukać.

Jestem absolutnie krytyczny wobec tego budżetu i nowelizacja w marcu nic nie zmieni, ponieważ Warszawa po prostu nie ma strategii rozwoju oraz żadnej wizji miasta. 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Radni przyjęli budżet na 2015 rok

Zdjęcie główne: Pixabay.com

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...