Budżet partycypacyjny – nowe rozdanie

Bartłomiej Kozek    2015-01-17 08:22:53

W piątek poznaliśmy szczegóły planu przygotowanego przez miasto w sprawie kolejnej edycji budżetu partycypacyjnego. Zgodnie z przedwyborczą obietnicą Hanny Gronkiewicz-Waltz, przybędzie środków dostępnych do dyspozycji mieszkańców. Przed złożeniem wniosku warto jednak sprawdzić, jakie zmiany zaszły w porównaniu do poprzedniej edycji.

Głównym tematem piątkowej konferencji prasowej były pieniądze, stąd też miejsce nieprzypadkowe. Odbyła się bowiem w murach Narodowego Banku Polskiego. Rozpoczęła ją Urszula Majewska, zastępca dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej, która jednak szybko oddawała głos poszczególnym miejskim decydentom.

W naszych rękach

– Pula na rok 2016 to 50 milionów złotych, a w ciągu dwóch lat dobijemy do 100 milionów. To największy budżet partycypacyjny w Polsce – zachwalał Jarosław Jóźwiak. Wiceprezydent podziękował mieszkańcom oraz miejskim aktywistom za sukces pierwszej edycji i przypomniał, że projekty, na które głosowaliśmy w zeszłym roku, zostały wpisane do przegłosowanego w czwartek budżetu miasta na 2015. W tym roku, poszczególne dzielnice muszą przekazać do rozdysponowania mieszkańcom od 1 do 2 proc. swoich planów budżetowych.

Następnie głos zabrał dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej, Robert Zydel, który zaprezentował strategię komunikacyjną miasta, mającą promować kolejną edycję budżetu partycypacyjnego. Istotnym jej elementem są animowane głowy władców, uwiecznionych na znanych nam dobrze banknotach, którymi posługujemy się na co dzień.

Ważne zmiany

– Chcemy nastawić się na dyskusję już nie tylko między mieszkańcami, a urzędnikami, ale także między samymi mieszkańcami – deklarowała Anna Petroff-Skiba, naczelnik wydziału w CKS. Zadeklarowano, iż w porównaniu do poprzedniej edycji, zmiany nie będą rewolucyjne, lecz ewolucyjne. Pojawi się specjalne forum internetowe, projekty będzie można wypełniać i przesłać drogą internetową wraz ze skanami podpisów poparcia. Co ważne, tym razem konieczne będzie uzbieranie 30, a nie 15. Do głosowania dopuszczanych zostanie nie więcej niż 50 projektów. Jeśli pojawi się "nadwyżka", mieszkańcy będą musieli sami dokonać selekcji na specjalnym spotkaniu.

Zmiany nastąpią również w przypadku samego głosowania. Tym razem będziemy mogli wesprzeć tyle projektów, ile zmieści się w kwocie oddanej do dyspozycji mieszkańcom w danej dzielnicy czy jej części. Do tej pory mogliśmy głosować na 5 projektów, niezależnie od ich kosztów, lub 10, jeśli w danej dzielnicy wybieraliśmy zarówno na szczeblu ogólnodzielnicowym, jak i lokalnym. Przy okazji składania naszego projektu warto zatem sprawdzić czy nasza dzielnica wprowadziła maksymalny limit kosztu pojedynczego projektu.

Skąd takie zmiany? To pokłosie kilku sytuacji z poprzedniej edycji, m.in. na Ursynowie, gdzie projekt, który otrzymał największą ilość głosów, skonsumował całość przeznaczonych dla dzielnicy środków.

Jarosław Jóźwiak

Długie tygodnie dyskusji

Projekty do budżetu partycypacyjnego składamy już od dziś (17 stycznia), do 17 lutego.

Na początku lutego zorganizowany zostanie specjalny weekend z BP, kiedy można będzie rozwiać wszelkie wątpliwości ws. projektów, z pomocą fachowców dopracować swoje plany i wypełnić wnioski. Skupienie się na dialogu z mieszkańcami ma umożliwić m.in. łączenie zbliżonych projektów czy ich modyfikowanie tak, by były lepiej dostosowane do potrzeb lokalnej społeczności.

Na samo głosowanie musimy jeszcze trochę poczekać. Odbędzie się ono od 16 do 26 czerwca i poprzedzą je weryfikacje wniosków, publiczne dyskusje mieszkańców oraz spotkania promocyjne. Machina poszła już jednak w ruch. Życzymy ciekawych, pożytecznych pomysłów oraz udanych wyborów!

Zdj. Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Budżet partycypacyjny. Gdzie najwięcej pieniędzy?

Warszawiacy wybrali! Cz. 1

Warszawiacy wybrali! Cz. 2

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...